Šip.deník.cz

Legendární herec Miloš Kopecký: Mohli za jeho deprese rodiče?

Za Kopeckého depresemi možná stojí smrt maminky.
Za Kopeckého depresemi možná stojí smrt maminky.
Zdroj: Šíp
Sdílej článek:

To, že herec Miloš Kopecký (†73) trpěl maniodepresivní psychózou, ví snad každý. Co ale tuto nemoc způsobilo? Podle zápisků z jeho deníku a z dopisů přátelům by mohlo za těžkými psychózami stát hercovo temné dětství.

Odborníci se shodují, že maniodepresivitu mohou způsobit jak dědičné dispozice, tak třeba ztráta blízkého člověka v mládí. Po přečtění korespondence a deníků Miloše Kopeckého, jak je zveřejnil týdeník Reflex, pak jeho problémy v dospělosti nejsou až tak překvapivé.


Herec totiž ve svých zápiscích rozhodně nevzpomíná na dětství jako na nejhezčí dobu svého života. „Moje maminka byla židovka a s tím se otcova matka těžce smiřovala. Kromě toho měl otec velký sklon k antisemitismu,“ píše. „Když jsem se narodil, byl jsem slabé a křehké dítě, dostávající stále více židovské rysy: byl jsem takový ošklivý židovský chlapeček. Přistihl jsem někdy otce, jak si mne zkoumavě a skoro nedůvěřivě prohlíží: Tak tohle je můj syn, to žídě? Představuji si, jak rodina stála nad kolébkou v mírných rozpacích: měla radost z narození potomka, což je vždy všude radostná událost, nebo převažovalo zklamání nad tak slaboučkým tvorečkem?“ zapsal si.


S velkým kamarádem Miroslavem Horníčkem

Aby toho na něj v dospívání nebylo málo, ztratil nejbližšího člověka – svou matku. Ztráta byla o to děsivější, že ji musel doprovodit na seřadiště transportu do koncentračního tábora. Protože jeho otec požádal o rozvod, byla poslána do Osvětimi, kde zemřela.


S dalším hereckým géniem Vladimírem Menšíkem

Kopecký pak nedokončil studia na gymnáziu, nešlo mu ani řemeslo, které mu vybral otec – kožešnictví. Začal proto hrát v divadle, jež mu jako jediné skýtalo útěchu. Ani při milované práci se ale nevyhnul pocitům, které ho kvůli strastiplnému dětství pronásledovaly celý život.


S kolegyní Ivou Janžurovou

O jedné ze svých depresí napsal: „Přišla deprese tak silná jako už dlouho ne. To trvá čtrnáct dní. Jsem pod silnými prášky, takže se klepu, točí se mi hlava, což je chvíli nepříjemné, ale delší dobu nesnesitelné. O mém élan vital svědčí, že bych nejraději stále ležel a civěl do stropu: vstanu-li a obléknu se, je tím vyčerpán můj příděl energie pro zbývající den. Oholit se je námaha. Obědvat je námaha. Šaty jsou těžké a tlačí mne k zemi. Občas si nejsem jist svým krokem a musím se soustředit, kam vlastně klást nohu. Při trošku prudším pohybu lehká závrať. Nepřeháním ani trošku – bohužel.“

Co je maniodepresivní psychóza:
Bipolární afektivní porucha (BAP, dříve označovaná jako psychoafektivní porucha nebo maniodepresivní psychóza) je psychická porucha, která se projevuje nadměrnými změnami nálad, vitality, psychických funkcí a někdy i omezuje schopnost celkového „přirozeného“ fungování.

Sdílej článek:

Doporučené články

Akční letáky

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů