Šíp.deník.cz

Elegance, noblesa i doživotní zákaz: Jak vypadalo předávání Oscarů před 30 lety?

5 fotografií 5
Oscars 1993
Oscars 1993
Zdroj: Profimedia
Elizabeth Taylor si tenkrát odnesla zvláštní cenu. Robert Downey Jr. začínal být stále víc a víc vidět. Sharon Stone zářila. Susan Saradon a Tim Robbins vzbudili tehdy svým proslovem kontroverzi.
Sdílej článek:

Zatímco v devadesátých letech panovaly v Česku divoké časy, za oceánem se vše třpytilo luxusem a úchvatnými róbami. Tedy minimálně v den předávání prestižního filmového ocenění Oscar. Nutno ale říct, že 65. ročník ceremoniálu, který se uskutečnil v březnu 1993, byl poněkud kontroverzní. 

Ceny Oscar se už pravidelně předávají více jak 90 let. Během těch se pochopitelně průběh celého ceremoniálu průběžně měnil. Stejně tak oděvy slavných hostů, kteří postupem času odhazovali elegantní róby a nahrazovali je leckdy až šokujícími kousky. K tomu všemu se začaly objevovat i nejrůznější skandály. A to třeba i před 30 lety, když si někteří z hostů od pořadatelů vysloužili doživotní zákaz vstupu. 

Vycházející hvězdy i legendy

Jak je zvykem, předávání Oscarů si ten rok nenechala ujít celá řada dobře známých tváří. Ale také i těch, které v tu dobu rozhodně každý neznal. Na Oscary dorazili herci jako Robert Downey Jr. či Jodie Foster. Z hereckých legend pak nechyběli Jack Nicholson, Jane Fonda, Barbra Streisand, Elizabeth Taylor anebo Clint Eastwood, který si dokonce toho roku odnesl Oscara za Nejlepší režii s filmem Nesmiřitelní. 

Snímek Nesmiřitelní tenkrát vyhrál i v kategorii Nejlepší film. Sošku za Nejlepšího herce v hlavní roli si odnesl Al Pacino a Nejlepší herečkou v hlavní roli se stala Emma Thompson. 

K nelibosti organizátorů

K celému ročníku se pojí i celá řada kontroverzí. I když tenkrát nešlo o žádné odvážné outfity anebo facky, herci se rozhodli mluvit. A to o různých světových problémech. Richard Gere, Susan Sarandon a Tim Robbins předávali na pódiu různé ceny vítězům. Během svých projevů ovšem adresovali některé problémy, které je samotné trápí. Gere například hovořil o čínské invazi do Tibetu. Susan Sarandon a Tim Robbins zase mluvili o HIV nakaženými obyvateli Haiti a o tom, jak hrubě je s nimi zacházeno. 

Dobrý úmysl a touha šířit osvětu se ale setkaly s velmi špatnou reakcí. Tehdejší producent Oscarů Gil Gates totiž podle webu BBC naprosto zuřil a nechápal, proč celebrity večer o filmech využívají k politickým přednáškám. A dokonce všem třem doživotně zakázal vstup na Oscary. 

Zákaz ovšem dlouho nevydržel a v průběhu let se na něj tak nějak zapomnělo. Už o tři roky později totiž byla zmíněná trojice opět na ceremoniálu přítomna. 

Nesmí vám uniknout
Nesmí vám uniknout
Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů