Šíp.deník.cz

Otec filmových Básníků režisér Dušan Klein: Ano, chystám šestý díl!

Legendární režisér se brzy vrátí do seriálové Ulice.
Legendární režisér se brzy vrátí do seriálové Ulice.
Zdroj: Šíp
Sdílej článek:

Legendární režisér Dušan Klein (72) ive svém pokročilém věku nelení ave své hlavě spřádá plány na pokračování pentalogie Básníků. Šípu vrozhovoru prozradil, očem by šestý díl měl být. Rovněž se rozpovídal iosvém zdraví aotom, že se vzáří vrací do seriálové Ulice.

Pane Kleine, proslýchá se, že by mohl vzniknout šestý díl Básníků, co je na tom pravdy?

Budete se divit, ale také jsem to slyšel. Aje to skutečně tak. Ta myšlenka mi už dlouho hnízdí vhlavě.

Aočem by šestý díl měl pojednávat?

Představa je taková, že by to bylo otom, jak kluci odcházejí do důchodu…

Má to nějaký zádrhel, že se to nedá točit hned?

Člověka to pochopitelně láká, ale má to háček. Stárnu akluci jsou na důchod ještě mladí. Jde oto, abychom to stačili realizovat… Jinak by to musel natočit někdo zmých studentů.

Jak se sodstupem času na divácky úspěšnou pentalogii Básníků díváte?

Básníci jsou fenomén. Neznám žádný jiný filmový cyklus, který by zachycoval hlavní hrdiny ajejich duševní afyzické stárnutí. Vprvním díle bylo klukům sedmnáct let, vpátém, zatím posledním, čtyřicet pět. Osobně se na to dívám snostalgií ajsem velmi rád, že lidé Básníky mají rádi. Smích je totiž taková očista.

Poslední klapka snímku Na bitevním poli

Když jsme ujmen Pavel Kříž aDavid Matásek, kteří vBásnícím hráli hlavní role, jste snimi vkontaktu? Přece jen jsou jejich jména známá hlavně díky vám…

Vmalém, ale jsme. Každý znás má mnoho práce.

Co vím, tak Básníci byl jejich první film vůbec.

Ano. Vzpomínám si, jak jsme jim tehdy museli antidatovat smlouvy, protože chodili do čtvrtého ročníku herecké konzervatoře. Škola zakazovala studentům čtvrtého ročníku točit. Tak jsme museli smlouvy upravit, že už je podepsali včervnu, kdy byli ještě ve třeťáku. Začali jsme totiž natáčet od září… Ipřesto na to ve škole přišli aPavel iDavid dostali trojku zchování.

Nedávno jste dokončil natáčení seriálu pro Českou televizi Cukrárna. Je ovás známo, že jste workoholik, máte někdy pocit, že se přepínáte?

Já ten pocit nemám, to spíš moji dva synové. Oba jsou lékaři ati mě od rána do večera neustále kvůli něčemu napomínají (smích).

Klein s Terezou Brodskou

Jak se vsoučasné době zdravotně cítíte?

Cítím se výborně. Víte, pro mě je nejdůležitější, když mohu pracovat, to jsem šťastný.

Kolik hodin vprůměru spíte?

Chodím spát okolo půlnoci, kdy ještě bilancuji den, co jsem udělal dobře aco špatně. Vstávám okolo šesté.

To zní skoro neuvěřitelně… Není žádným tajemstvím, že jste před časem prodělal infarkt – nenaléhali na vás lékaři, abyste přestal skouřením?

Tak to víte, že pokusy byly. Omezil jsem to na tři měsíce, ale jak říkám, dýmka není tak škodlivá jako cigareta, takže si ve svém kouření pokračuji. Synové mi to naštěstí tolerují.

Dušan Klein proslavil herce Pavla Kříže a Davida Matáska.

Jak trávíte čas přes léto?

Momentálně sedím pořád upočítače adokončuji vlastní knihu Filmové povídky stajenkou, která vyjde vprosinci. Aktomu připravuji pohádku Okráli sklikou. Pokud se podaří sehnat peníze, chtěl bych ji příští rok přes léto začít točit.

Když jsme uvaší práce, tak před časem jste se na deset dílů jako režisér vrátil do seriálu Ulice. Bylo to po čtyřech letech, jak se vám vzpomínalo na seriál, ujehož zrodu jste stál?

Tak pochopitelně se sentimentem. Hlavní motivací pro mě bylo, zda ještě stačím mladším režisérům.

Astačíte?

Doufám, že ano. Vpolovině září se do Ulice vracím znovu, kdy budu točit dalších dvacet dílů…

Herečka Míša Maurerová objímá svého oblíbeného režiséra.

Je pravda, že kromě své práce ještě ivyučujete?

Je to pravda. Dlouhá léta jsem byl vedoucím katedry režie na FAMU, ale tam jsem po neshodě snovým děkanem odešel ase mnou ivětší část kolegů. Nyní učím na Universitě Jana Amose Komenského, kde mám potřebné podmínky pro výuku.

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů