Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více

Petr Bende promluvil o svých začátcích: Neměl jsem ani na STRUNY na kytaru!

Petr Bende pokřtil novou desku.
Petr Bende s čerty
Petr Bende, Peter Nagy a Petr Kolář
Petr Bende kdysi neměl ani na kytaru.
Sdílej článek:

Petr Bende (39) vydává po pěti letech novou desku. V rozhovoru prozradil, proč až teď a zavzpomínal na své méně šťastné období. 

Album se jmenuje Restart. V tom názvu je cítit návrat ke kořenům. Nebo je ten váš restart ještě v něčem jiném?

Za pět let od mojí poslední desky se toho hodně změnilo a hodně nového stalo… S kapelou jsme odehráli stovky koncertů a taky jsem založil svoji agenturu. Jdu si tedy nezávislou cestou, která mě baví a inspiruje, a můžu si svoje věci plánovat sám. Mám nového producenta a nové hudební vydavatelství. K tomu všemu je tu taky moje rodina a děti. Nové album je vyústěním toho všeho a jakýmsi novým startem. Proto ten Restart v názvu.

Jak velké máte děti a projevuje se u nich hudební cítění?

Menšímu synovi je pět a tomu staršímu sedm. Co se týče jejich hudebního cítění, nechávám to přirozeně běžet – co život přinese, to se uvidí. Hrajeme si spolu na koncerty. Kluci mají svoje bubenické sady a některé melodie z nového alba mě napadly při našem společném jamování. Kluci tak byli prvními posluchači spousty mých písniček. A navíc: deska vyšla 4. listopadu, v den, kdy Maxíkovi bylo pět.

Mimochodem – vy jste dostal svoji první bicí soupravu pávě když vám bylo pět. To Max ji tedy měl dříve…

Měl, on už do bicích mlátí od tří let.

V jedné z písniček vaší nové desky zpíváte: všechny ty roky se mnou nehly. Je to u vás v reálu za tu dobu a se vším, co jste prožil a dokázal, vůbec možné?

V té písničce chceme říct, že člověk zůstává na místě, kde má být. Jinak toho kolem mě za těch dvacet let bylo samozřejmě hodně, prožil jsem vzestupy a pády… Všechno ale bylo ku prospěchu… Pamatuji si na roky, kdy jsem neměl na novou kytaru ani na struny, ale v té době jsme zase s kapelou hodně zkoušeli, a tak se připravovala a formovala nová etapa naší práce. Moje kapela pod názvem Petr Bende Band funguje už od roku 1996.

Proč vám příprava nové desky trvala pět let?

Nejsem tlačen žádným termínem, nechávám věcem volný průchod a volné pole působnosti. No a deska se pak sama přihlásí. Bylo to tak vždycky – druhé album jsem vydával po roce od toho prvního, další po čtyřech letech. Takže pětileté čekání na tohle album mi ani dlouhé nepřipadalo. Uteklo to jak střela, hodně jsme s kapelou koncertovali, každý rok velké vánoční turné a vydal jsem tři CD a DVD živých koncertů, které jsou pro mě zásadní. A mezitím jsem si připravoval autorské písničky na nové album. Bylo jich čtyřicet, z nich jsem do vrcholné fáze zpracoval pětadvacet. A z nich jsme jich s producentem Daliborem Cidlinským na desku vybrali dvanáct. Tak, aby se hodily tematicky, tempově a aby byly, pokud možno, nové. Například titulní Restart původně na desce ani být neměl. Tuhle píseň jsem složil mezi posledními.

Představíte muzikanty, se kterými jste Restart nahrál?

Minulou desku jsem točil převážně se svojí kapelou, u Restartu jsem zvolil jinou cestu. Šel jsem ke kořenům, tak, aby každá píseň držela samostatně jenom s kytarou nebo pianem a zpěvem. Tak jsem je i skládal. Je to pro mě návrat k podstatě, k tomu, že písnička je schopná obstát sama o sobě a může si ji zazpívat kdokoliv. Že nepotřebuje žádné velkolepé aranže. Šel jsem k jádru věci a tomu jsme podřídili i kapelu. Základem je hlas a kytara. S Daliborem Cidlinským tvoříme základ, akustiky, programingy, piana. Kytary, mandoly, mandolíny, steel kytary a elektriky vůbec hraje Pepa Štěpánek, který působí mimo jiné s Radůzou. Basu nahrál Honza Cidlinský, a bicí bubeník z mojí kapely Pavel Bříza. Na desce jsou i dva hosté – violoncellista Štěpán Švestka a cimbalista Michal Grombiřík. Podařil se nám současný moderní sound, který má energii i vzdušnost.

Kolik vašich kytar na desce zní?

Poměrně hodně. Do studia jsem jich přivezl asi patnáct, Dalibor Cidlinský se na mě díval jako na šílence. Je pravda, že jsem sběratel kytar. Nevyhledávám ale zajímavé kousky odněkud zvenčí, nechávám si ty, které se mnou jdou celý život. Žádnou kytaru jsem neprodal, ani tu první, na kterou jsem si tenkrát ještě jako student vydělával brigádou v truhlářství. Mimochodem – i tu jsem měl ve studiu, dokonce jsem na ní skládal některé věci. S každou ze svých kytar mám spojenou konkrétní píseň, kterou jsem na ni psal.

Ve studiu pak volíte kytary podle zvuku, tedy vezmete tu, která se do písně líp hodí?

Přesně tak. Úplně všechny moje kytary nakonec na desce nezní, ale je jich hodně. Od nových kytar Furch, až po klasiku značky Martin. Pro mě je to tak trošku cesta životem. Na albu hraju mimo jiné i na kytaru, kterou jsem oprášil po dlouhé době. Osm let mi stála v koutě s rezavými strunami. Vyčistil jsem ji, dal nové struny a většinu demosnímků z té původní pětadvacítky jsem nahrál právě s ní.

Dnes je v módě nahrávat ve studiu najednou, celá kapela. Vy jste na to ale šli jinak.

Ano, tentokrát jsme nástroje nahrávali zvlášť. Vycházeli jsme z akustiky a zpěvu, to byl základ každé písničky. Podle atmosféry se pak dohrával ten zbytek. Tím se docílilo úžasné čistoty a vzdušnosti nahrávky. Kdybychom nahrávali všichni dohromady, měla by výsledná nahrávka jiného ducha, taky zajímavého, ale to už jsem si vyzkoušel na minulém albu. Teď jsme to pojali jiným způsobem – k základům jsme dohrávali jenom to, co bylo potřebné. Nic víc, a proto to tak šlape.

Pomalu už se chystáte na jubilejní dvacáté vánoční turné. Čím bude výjimečné?

Hrozně to letí. Vždycky rád vzpomínám na rok 1996 a můj první koncert v rodné Zbraslavi u Brna. Přišlo tam tehdy náramných třiadvacet platících diváků! Spolu se členy rodin kluků z kapely tam mohla být tak stovka posluchačů… Postupně proběhlo devatenáct ročníků vánočních turné, každé úplně jiné a každé s jinými hosty. Několik let jsme jezdili s kapelou a cimbálkou, nebo jeden rok s velkým Cimbál BIG Bandem. Letos jedeme devatenáct akustických koncertů. Moji kapelu doplní netradiční Shadow Quartet v obsazení housle, violoncello, harmonika, kontrabas. Bude to vzdušné, jako nová deska. Netradiční vizuál doplní desetimetrová led stěna a na ní až filmové obrazy. A k tomu zase noví hosté a na střídačku v takřka každém městě jiný pěvecký sbor. Chci propojit dění na pódiu s publikem. A další návrat: naše koncerty zpestří folková legenda a skvělý kamarád Jarda Samson Lenk. Toho jsem poprvé viděl, když jsem začínal na folkové Portě. A mimochodem – příští rok tam budu zase hrát.

Zastavíte se i ve Zbraslavi u Brna?

Jasně, tradičně. Na tohle místo nikdy nezapomínám. Letos tam naše vánoční turné 21. prosince završíme. Chci zavírat doma, tam, kde jsme všechno začali.

Sdílej článek:
Autor: Kristýna Beranová
Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 40 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Vedoucí grantového oddělení. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce na pozici: , Rozvoj grantové strategie ústavu AV ČR,management a koordinace přípravy projektových žádostí a administrace projektů VaV,řízení týmu grantového oddělení., Požadované kompetence a kvalifikace:, -VŠ vzdělání + 3 letá zkušenost s přípravou,řízením nebo administrací projektů VaV, -znalost související legislativy a podmínek poskytovatelů dotačních titulů , -pokročilá znalost anglického jazyka – min. B2, -vysoké pracovní nasazení,flexibilita,odolnost vůči stresu, -schopnost vyjednávat v multikulturním prostředí, organizační a komunikační schopnosti,flexibilita, schopnost logického a systematického uvažování, -schopnost zajistit plnění úkolů v rigidních termínech, -zkušenost s vedením týmu,schopnost aktivizace týmu, pozitivní a lidský přístup, Výhodou:, -pracovní zkušenost ve výzkumné organizaci nebo akademické sféře, Benefity: stabilní zázemí prestižní veřejné výzkumné organizace,pět týdnů dovolené,příspěvek na penzijní připojištění,klidné pracovní prostředí 25 min. autem od Prahy,možnost služebního bytu v Liběchově,systém motivačních čtvrtletních odměn dle výkonnosti.. Pracoviště: Ústav živočišné fyziologie a genetiky av čr, v.v.i., Rumburská, ďż˝.p. 89, 277 21 Liběchov. Informace: Dolečková, +420 315 639 517. Výroba - Karosář 34 000 Kč Škoda Auto v Mladé Boleslavi hledá kolegy do výroby. Náplň práce: montáž a lícování karosérií, kontrola a finiš povrchu. Obchod - Shop assistant / prodavač ve zlatnictví 25 000 Kč Shop assistant České zlatnictví v Praze 6 přijme prodavačku. Vzdělání z oboru vítáno. Vhodné pro: zlatník nebo zkušenost z oboru prodeje šperky / hodinky. Jsme na trhu již 30 let, zajištěná klientela.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Zábava a video Cestování Příběhy a události Móda a zdraví Láska a vztahy

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů