Šíp.deník.cz

Jak to bylo se smrtí Petra Muka? Ze slov blízkého kamaráda mrazí...

Kdyby ještě žil, právě by slavil narozeniny. Jenže nežije… Letos je to devět let, co tento svět opustila jedna z hvězd naší hudební scény. Petr Muk (†45) odešel ve chvíli, kdy měl všechno – rodinu, úspěch i peníze. A dokonce úspěšně bojoval i s démony, kteří ovládali jeho duši. Dodnes se tak kolem jeho smrti rojí otazníky, na které se pokusil odpovědět jeden z jeho nejbližších kolegů.

1 / 17
Petr Muk

Petr Muk se na vrcholu popularity držel dlouhá léta. Úspěšné bylo seskupení Oceán, později i Shalom. Neméně slavnou se ovšem stala i jeho sólová dráha, zapojil se také do muzikálů. Média ale vždy plnily i články o jeho soukromí, o ženách, drogách, nebo maniodepresivní psychóze, se kterou bojoval.

Až teď, přesně po pěti letech od jeho smrti, vychází kniha jeho dlouholetého kolegy a přítele Karla Deniše, ve které hudební producent a publicista mapuje nejen Mukovu pracovní dráhu, ale také se snaží uvést na pravou míru vše, co se o něm říkalo nebo psalo.

Ženy, víno a co dál?

Proslavil se i v muzikálechZdroj: Profimedia.cz

Ženy v životě zpěváka hrály obrovskou roli. Ač měl za sebou několik dlouhých vztahů, zároveň si rád užíval život opěvované hvězdy. „Chceme – li věřit jeho vlastnímu prohlášení, pak počet jeho intimních partnerek činil „naprosto šokující a nehorázné číslo, ať už si pod tím představíme cokoli. Je nesporné, že výzev bylo mnoho, otázka zní, kolik bylo akceptací," snaží se Mukovo prohlášení krotit Deniš.

Strávit noc s hvězdou bylo určitě pro mnoho žen vzrušující, soužití se zpěvákem už ale tak jednoduché nebylo. Bývalá vokalistka skupiny Shalom Michaela Klímková žila s Mukem jedenáct let a teď prozradila, že někdy jen s velkým sebezapřením.
„Když budu upřímná, naše poslední dva roky už pro mě byly ztracené. Čím dál víc jsme se hádali a v hádkách jsme si taky dost ubližovali. Jednou z takových posledních kapek bylo, když na mě docela expresivně povykoval, že si nedovede představit, že bych jednou byla máma. V ten okamžik jsem si řekla, že je to asi hodně špatně," řekla Klímková.

Marihuana ano, kokain raději ne

Petr MukZdroj: Jarka Kuncová

A jakou roli v životě zpěváka hrály drogy, které samozřejmě také patří k většině umělců? „Pokud oprávněně považujete za drogy nikotin a alkohol, pak nemám dobré zprávy, protože v obou případech byl Petr nesporně velmi in," napsal Karel Deniš s tím, že hlavním problémem bylo, když Muk pil na smutek či na prášky. „V kombinaci s léky to byla třaskavá směs, kterou občas neukočíroval. Nejméně jednou už to bylo skoro na léčení, ale bez jeho ochoty to nebylo možné realizovat – a on pak sám silně ubral," popisuje Mukův kolega, který se ale snaží vyvrátit, že by ve zpěvákově životě byly silně přítomné i jiné drogy. Rád si prý zakouřil marihuanu, kokainu ale nikdy zcela nepropadl. „Pokud Petr tvrdil, že drogy dlouhodobě nebere, pak nelhal: do této definice ovšem nepromítl sice nesystematické, leč existující pokusy."

Krutý nepřítel jménem deprese

Karel Svoboda měl v životě podobné problémyZdroj: Profimedia.cz

Své vrcholy a propady by ovšem zpěvák nejspíš bez problémů zvládnul, nebýt jeho celoživotní průvodkyně – maniodepresivní psychózy. Kdy ale poprvé zjistil, že jeho stavy jsou znakem skutečné nemoci? „Do roku 1994 jsem se deset let neléčil a přikládal to vnějším vlivům," řekl Muk v jednom z rozhovorů. Ani jeho pozdější léčba ale nebyla vždy úspěšná. „Moje léčba nebyla správná, léky byly slabé. Tehdy jsem se pokusil o sebevraždu a dostal se na kliniku, kde mi konečně dali správné léky podle mé diagnózy," popsal zpěvák rok 2006.

Rok plný zvratů

S manželkou Evou a dcerou NoemiZdroj: Astrosatmedia

I když byl někdy na dně, což se týkalo muziky, žen, nebo jeho nemoci, snažil se Petr Muk dál bojovat ze všech sil. Události v jeho posledním prožitém roce rozhodně na první pohled nenasvědčovaly tomu, že by to zpěvák chtěl „zabalit." Radost mu dělala dcera Noemi, kterou měl s manželkou Evou, dodržoval léčebný režim a rozhodně neměl, díky muzikálu Mona Lisa a vystupování, nouzi o peníze. Také na novou desku skládal vlastní melodie a slova.

Na druhou stranu v novém hudebním seskupení nešlo vše od začátku podle jeho představ a také měl starosti s rekonstrukcí bytu a domu na Vinohradech.

Bylo toho moc…

Petr MukZdroj: Profimedia.cz

Nová deska se rodila velmi pomalu, protože série neustálých úprav zdržovaly její vydání. Do toho zpěvák odjel několik velkých koncertů s Evou Pilarovou, což ho stálo hodně sil a řešil možný návrat skupiny Oceán.

Nakonec se ovšem album podařilo dokončit a Petr Muk s ním byl velmi spokojený. Nebylo nic, co by ho mohlo skutečně tížit. „S Richardem Dušákem plánovali podzimní turné a také začal rodinně opět žít naplno, jenže to už se blížil onen osudový čtyřiadvacátý květen," popsal poslední dny zpěváka Karel Deniš.

Proč vlastně zemřel?

K jeho hrobu chodí spousta fanoušků.Zdroj: Profimedia.cz

Petr Muk byl nalezen nad ránem mrtvý ve svém bytě poté, co se vrátil z jednoho z nočních tahů. Podle pitevní zprávy, kterou otiskl bulvární deník, měl v krvi 2,65 promile alkoholu a příčinou smrti bylo udušení zvratky. Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan označil Mukovu smrt jako nešťastnou událost.

A i když se dalších několik měsíců spekulovalo o tom, jestli zpěvák odešel nebo neodešel z tohoto světa dobrovolně, nikdo už nikdy přesně nezjistil, co se oné osudné noci vlastně stalo. Sám Karel Deniš nevěří tomu, že by měl tehdy Petr Muk vážné důvody k sebevraždě.

Nehoda, která se neměla stát

Petr MukZdroj: Tilen Vajt

„Před pár lety bych měl spíš tendenci věřit jeho úmyslu ukončit vlastní život: byl tehdy teprve na začátku účinku nové léčby duše, měl za sebou nejméně jeden suicidální pokus, zemřela mu matka, velmi složitě skládal písně a hledal hudební spolupracovníky pro další fázi kariéry, bolestně nezvládal přípravu premiéry Golema, byl postaven před sebevraždu psychicky podobně ustrojeného Karla Svobody…Ale v roce 2010, ve chvíli jasně úspěšného nového startu?"

Tohle všechno tak jasně nahrává tomu, že Petr Muk opravdu tehdy jen nechtěně přivolal smrt, se kterou už v minulosti párkrát koketoval. V roce 1992, kdy se ho novináři ptali na to, co by chtěl mít napsáno na svém hrobě, Petr Muk odpověděl: „Ještě nechci umřít." Jak se zdá, nechtěl ani před pěti lety. Smrt si ale bohužel nejspíš sama vybrala, kdy zpěváka odvede z tohoto světa.

Co nosí v kabelce Eva Decastelo?

Zdroj: Šíp
Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů