Novinka
Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!
Už od 06.04.2021 mají OSVČ povinnost testovat své zaměstnance. Co ale dělat, pokud zaměstnanec test odmítne a jak postupovat v případě pozitivního výsledku? Vše se dozvíte v článku.
Od úterý platí povinné testování OSVČ. Na pracovišti mohou být přítomni pouze zaměstnanci, kteří podstoupili v posledních 7 dnech PCR test, antigenní test nebo jiný preventivní test na přítomnost covidu-19.
"Do celkového počtu zaměstnanců daného zaměstnavatele se počítají všichni jeho zaměstnanci, tedy zaměstnanci na hlavní pracovní poměr, zaměstnanci pracující na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (DPP, DPČ), dočasně přidělení zaměstnanci agentur práce a další osoby, které na základě jiného právního vztahu, než je pracovněprávní vztah, vykonávají práci nebo obdobnou činnost na pracovišti zaměstnavatele společně s jeho zaměstnanci (typicky dochází OSVČ),“ vysvětluje Miroslav Šperka, advokát a partner V4 Group, koho se přesně nové změny týkají.
Mnoho osob samostatně výdělečně činných ale přešlo během pandemie na homeoffice, těch se testy netýkají.
Testy nebudou povinné pro pracovníky, kteří nejsou vůbec přítomní na pracovišti nebo prodělali onemocnění COVID-19 a uplynula u nich izolace, nemají příznaky onemocnění a od prvního pozitivního testu neuplynulo více než devadesát dnů.
Testování se samozřejmě netýká jedinců, kteří již byli plně očkování, tedy dostali obě dvě dávky vakcíny a mají příslušný očkovací certifikát.
"Neotestovaní zaměstnanci nebo zaměstnanci, kteří nesplňují výše uvedené výjimky nebudou vpuštěni na pracoviště. Zaměstnavatel se s takovými zaměstnanci může dohodnout na práci z domova, čerpání placené nebo neplacené dovolené," říká právník Miroslav Šperka v rozhovoru pro Kurzy.cz.
Pokud ale zaměstnanec odmítne podstoupit test a nedojde se zaměstnavatelem k přijatelné dohodě, jedná se o překážku a zaměstnanec nemá nárok na mzdu.
Pokud bude mít zaměstnavatel či zaměstnanec pozitivní test na covid, musí bezodkladně opustit pracoviště. V případě provedeného testu doma už nesmí do práce.
Infikovaný by také měl informovat podnikového lékaře zaměstnavatele, případně svého praktického lékaře. Pokud ho dotyčný nemá, tak musí kontaktovat krajskou hygienickou stanici, nebo hygienickou stanici hl. m. Prahy.
Následně lékař nebo krajská hygienická stanice rozhodne o provedení potvrzujícího PCR testu pro daného jedince. Pokud výsledek PCR testu bude pozitivní, tak bude mít zaměstnanec nařízenou karanténu. Bude se tak jednat o omluvenou nepřítomnost zaměstnance na pracovišti, s náhradou mzdy nebo platu a mimořádný příspěvek zaměstnanci při nařízené karanténě, tzv. izolačka. Pokud je výsledek PCR testu negativní, může se vrátit zpět na pracoviště.