Svět se dnes rozloučí se zesnulým Princem Philipem. Oblíbený monarcha a manžel britské královny Alžbety II., zemřel v devětadevadesáti letech.
Philip bude dle tradic pohřben do windsorské královské hrobky. Obřadu v kapli svatého Jiří na hradě Windsor, se nakonec zúčastní pouhých třicet lidí, místo plánovaných 800, důvodem je pandemie koronaviru.
Královna Alžběta na poslední chvilku rozhodla, že vnukové Philipa, princ Harry a princ William, nepůjdou v průvodu vedle sebe. Důvodem jsou špatné vztahy sourozenců, které se ještě více vyhrotily po nedávném rozhovoru Harryho a jeho ženy Meghan do médií.
Pohřeb bude bez Meghan a bez uniforem
Jak už bylo předem ohlášeno, na pohřbu Prince Philipa bude chybět manželka Harryho, vévodkyně ze Sussexu Mehan Markle. Té z důvodu vysokého stádia těhotenství lékaři nedoporučili letět ze Spojených států.
Tentokrát se členové britské královské rodiny nezúčastní pohřbu vévody z Edinburghu ve vojenských uniformách. Místo toho si na sebe vezmou černé smuteční obleky.
V momentě, kdy se Harry a jeho manželka Meghan vzdali seniorního postavení v královské rodině, přišel vévoda ze Sussexu o čestné armádní hodnosti. A to i přesto, že má za sebou dvě mise v Afghánistánu. Z toho důvodu nakonec všichni smuteční hosté budou oblečeni pouze do černé barvy.
Princ Philip měl jasno: Hlavně žádné cavyky
Vévoda z Edinburghu byl známý svým humorem, který neztratil ani při plánování vlastního funusu!
"Prostě mě naložíš do kufru land roveru a odvezeš do Windsoru," mávl prý rukou princ Philip, když s ním královna Alžběta II. začala probírat jeho pohřeb.
Princ Philip dokonce nechtěl státní funus, naplánoval si prý úspornější rozloučení: "Levnější a bez cavyků." Nakonec se mu jeho přání skutečně vyplnilo, kvůli pandemii se nakonec zorganizoval takzvaný ceremoniální obřad, kterého se zúčastnili pouze rodinní příslušníci.
Mezi ceremoniálními a státními pohřby je drobný rozdíl. Státní pohřby jsou obyčejně vyhrazeny pro vládnoucí monarchy, i když například i britský premiér Winston Churchill měl státní pohřeb. Ceremoniální pohřby měly například Královna Matka v roce 2002 a princezna Diana v roce 1997, uvedla britská BBC.
Ceremoniál byl celou dobu živě vysílán.