Šíp.deník.cz

Vegetariáni v ohrožení! Podle vědců rostliny cítí bolest stejně jako zvířata!

Proč nejíš maso, co tedy jíš? Na tuto otázku musel jistě každý vegetarián ve svém životě odpovídat minimálně stokrát. Nejčastějším důvodem odstranění masa z jídelníčku bývá, že zvířata při zabíjení trpí. Co když ale rostliny mají úplně stejné pocity?

1 / 11
Rostliny cítí bolest

Nová videa zachycená odborníky mění pohled, jakým se doteď lidé dívali na rostliny. Studie z Univerzity ve Wisconsinu odhalila, že když je rostlina zraněná, uvolňuje signál nervového systému ve své těle, stejně jako je tomu u zvířat či lidí!

Když je člověk zraněn, senzorické buňky v našem těle upozorňují náš nervový systém, aby uvolnil glutamát neurotransmiteru. To stimuluje část našeho mozku k uvolnění adrenalinu.

Rostliny nemají nervové systémy, ale video zachycené vědci ukazuje, že mají svou vlastní verzi obrany, pokud se zraní! Díky chybějícímu nervovému systému rostliny nemají neurotransmitery jako lidi, místo toho však vyrábí glutamát.

Podle vědců mají rostliny podobné reakce na zranění, jako mají lidé.

Rostliny cítí bolestZdroj: profimedia

Ve videu je rostlina pokousána housenkou, během chvilky začne v místě kousnutí produkovat glutamát. To aktivuje vápníkovou vlnu, která se rozběhne celým tělem rostliny, aby uvolnila vlastní stresový hormon.

Vědci vůbec poprvé zachytili, jak krátkou dobu trvá, než se stresový hormon dostane až do konců všech listů. Celý proces zabere necelé dvě minuty, což dělá jeden milimetr za sekundu.

Jakmile dostane rostlina signál, je připravená s případným zraněním bojovat a rány zacelit. O tomto jevu se vědělo už delší dobu, doposud ale nikdo nedokázal vysvětlit jak je to možné.

Rostliny mají vlastní obranný systém.

Rostliny cítí bolestZdroj: profimedia

Aby mohli vědci přesvědčit, co se děje uvnitř rostlin, když jsou napadené, museli je speciálně modifikovat. Vytvořili protein, který jasně září kolem protein a to jim umožnilo dokonale zmapovat vápníkovou vlnu.

Pokusy byly prováděny různými způsoby. Květiny narušili buď kousanci housenek, nebo ostrými nůžkami. Reakce byly vždy stejné. Kromě obrané a hojící tekutiny objevili další fenomén, obranný jed!

Když jsou rostliny ohroženy a vyšlou signál do celého "těla", mimo jiné začnou produkovat látku připomínající kyselinu. Ta má schopnost odehnat různé predátory!

Bolest prý necítí, i když, kdo ví…

Rostliny cítí bolestZdroj: profimedia

Rostliny jsou zkrátka živé organismy a nedá se říct, že by na bolest nijak nereagovali. Když budete příště bezdůvodně trhat listí, vzpomeňte si, že možná to strom prožívá více, než si myslíte.

Sice není reakce stejná jako u lidí či zvířat, nyní už je ale jasné, že i stromy či květiny na úrazy reagují.

Co ale budou jíst po tomto zjištění vegetariáni a vegani, jsme zatím nezjistili…

O tom, zda rostliny cítí bolest se léta vedou disuze.

Rostliny cítí bolestZdroj: profimedia

Budoucnost vegetariánů je v ohrožení.

Rostliny cítí bolestZdroj: profimedia

Zdroj: Soňa Broulíková
Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů