více >>

Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více
NOVINKA UŽ TO VÍŠ? NE? TAK SE PŘIHLAS A ODEBÍREJ! ODEBÍRAT ×

Svůdné umění jménem BURLESKA: Šaty dolů, přichází vějíře a boa

V České republice je málo lidí, kteří by alespoň nezaslechli název burleska. Ať už si ho spojíte s filmem, v němž hrála Christina Aguilera a s burleskou jako takovou nemá mnoho společného, nebo s vystoupením dvou pražských burleskních tanečnic v Show Jana Krause, anebo s některou z pražských skupinek, které dělají pravidelné burleskní show. Ať je to jakkoli, burleska asociuje krásnou ženu, která se svléká, občas dojde k mýlce a lidé si myslí, že jde o lascivní a laciný striptýz. Opak je ale pravdou. Burleska je překrásné umění, které má velice dlouhou historii a je značně feministické. 

Když sál potemní a ozvou se první tóny hudby, člověk, který jde na burleskní show poprvé, neví, co má čekat. A v tom vyjde zpoza opony tanečnice zahalená v mnohdy nákladném kostýmu, který může být samý kamínek a třpytka, nebo také samé hedvábí a pliz, případně šaty či župan po babičce. Ve světě burlesky se fantazii meze nekladou a ať si vymyslíte cokoli, věřte, že burleska vaše přání dokáže splnit. 

V tomto světě si na své přijde ten, kdo má rád něžné jemné dívky, které se plavně vznášejí prostorem, ale i ten, kdo má rád ohnivé dámy plné sexappealu a plných tvarů. Ten, kdo miluje burleskní klasiku s vějíři a dokonce i ten, kdo má raději na pódiu muže. Ano, burlesku dělají hojně muži a rozhodně není pravda, že by působili zženštile. Naopak mužská burleska umí být velice maskulinní a zároveň sexy. A muž nemusí mít ani tanga. Podívejte se třeba na takového krále burlesky Russella Brunera. 

Russell Bruner je král burlesky

Russell Bruner je jeden z nejlepších tanečníků.

Burleska jako taková pochází již ze 17. století, z literatury a hudby. Slovo pochází z italského slova "burla", které znamená vtip, humor, satiru. To je také hlavním účelem burlesky, pobavit, potěšit, být veselá, občas i zesměšnit. Burleska tak, jak ji známe v dnešním slovasmyslu má své kořeny již ve viktoriánské Anglii, kde byla spíše travestií a extravaganzou. Šlo tehdy o nápodobu něčeho, co bylo známé, například opery a jednalo se o zábavu pro chudší vrstvy. Označení burleska se používalo i u pantomimy a přímo odsud putovala okolo poloviny devatenáctého století přímo do Ameriky. 

Tanečnice, které se odhalovaly

Kabaretní show využívá kostýmů s pěřím.

Burleska se do Ameriky dostala již v roce 1840, její zpopularizování si vzala na starosti anglická tanečnice Lydia Thompson. Jak se jí to povedlo můžete zjistit už jen díky tomu, že Amerika je aktuálně vyloženě burleskní velmocí a z americké scény pochází ta nejslavnější burleskní jména jako Dita von Teese, Dirty Martini, Perle Noire a mnoho mnoho dalších. Jestli si ale myslíte, že už na přelomu 19. století burlesky s velkou pompézností odhazovaly svršky, tak jste na omylu. To přišlo až mnohem později a mělo to svůj důvod. A hodně velký. 

Burleska o humoru a travestii

Burleska má být hlavně zábava a komedie.

Burleskní show se v dřívějších dobách skládala ze tří částí. V první byla hudební čísla spolu s komediálními acty (act = umělecké vystoupení pozn. red.), druzí přišli na řadu mužští performeři se svými kouzelnickými, akrobatickými a sólo pěveckými vystoupeními a jako poslední část byly hromadné výstupy spolu s britskou burleskou, která mívala narážky na politickou situaci. Často byla také doplněna exotickými tanečnicemi ze zahraničí a boxerským či wrestlerským zápasem. A odsud směle k sundavání rukaviček a punčošek. 

Rukavičky a punčošky 

Punčošky, základní vybavení každé burlesky.

Období prohibice, kdy byl v oblibě jazz, charleston, swing, krásné dámy, šaty s třásněmi, pokládanou vlnu a hromady flitrů na každém kousku oděvů, bylo ale bez alkoholu. Aspoň oficiálně. A tak bylo potřeba bavit společnost jinak. Zpěvačky a tanečnice na pódiu tančily charleston a jejich krátké šaty s čím dál kratšími třásněmi odhalovaly stehna. Nesměly se ale na pódiu svlékat a tak, když si tanečnice chtěla sundat třeba sako, musela za oponu, tam se svléct a zase vystoupit. Jak víme, co se hýbe, tam je pozornost a tak se začaly zpěvačky při výstupech méně svlékat a více hýbat a poukazovat svými pohyby na křivky svých těl. 

Šaty dolů, přichází vějíře a boa

Klasická burleska s vějíři.

Jelikož se ale tento způsob nelíbil vrchním pohlavářům, zakázali ženám, aby se při zpěvu a tanci samy sebe dotýkaly. Jak to vyřešily tanečnice? Začaly se vlnit okolo opon na pódiu. Tak jim pohlaváři opony sebraly. A ženy? Inu začaly spolupracovat se zdmi, různě se o ně opírat, tisknout se k nim, svážet se po nich teatrálně k zemi. A tak vyšel příkaz, že tanečnice musí stát od zdi v minimální vzdálenosti několika desítek centimetrů. A ženy? Začaly využívat boa, péřové vějíře, rukavičky, které si sundaly z ruky, květiny, jenž si vytahaly z vlasů, či sundaly z kostýmu. Inu žena si vždy najde cestu, jak dosáhnout svého. 

Návrat ke kořenům 

V burlesce se meze nekladou.

S uvolňující se morálkou po celém světě, burlesku od sedmdesátých let postupně vytlačil stiptýz. V něm je, narozdíl od burlesky, cílem nahota. Striptýzové tanečnice začaly využívat i tyče (zde historie sahá ke starým klasickým cirkusům, kdy akrobatky už nevěděly co by a tak začaly šplhat po tyčích, jež podpíraly stany a různě se na nich začaly točit). Cílem jejich tance byla notná dávka sexuality a nahoty. Proč? Protože ženy konečně mohly dávat najevo svou sexualitu a striptérky se nebály dávat ji na obdiv. Od devadesátých let se ale burleska opět těší čím dál větší oblibě a dokonce přišel nový styl tzv. neoburleska. 

Neoburleska jako odkaz na popkulturu

V burlesce se můžete odkazovat i na oblíbené filmy.

Jak jsme již řekli, burleska nemá pevná pravidla, co se má a nemá dělat. Neoburleska využívá spoustu akrobatických vystoupení jako aerial hoop (akrobacie na visutém kruhu), aerial silks (tanec na zavěšených šálách), pole dance (akrobacie na tyči), může ale také odkazovat na populární kulturu. Jedna z českých burlesek má act, jímž skládá holt seriálu Červený trpaslík. Často se v tomto stylu odkazuje i na DIY, tedy tvorbu kostýmů vlastním přičiněním, což měla v oblibě hlavně punková subkultura. Ostatně v Praze funguje Kabaret Punklesque, pro který je DIY základní filozofií. Ovšem, jedno jediné pravidlo burleska dodržuje a tím je: žádné bradavky. 

Pravda o odhalení ňader

Burlesky nikdy neukazují bradavky.

Burlesky totiž své bradavky zahalují tzv. pasties, tedy ozdobnými kryty na bradavky. Kde se vzaly? Opět se podíváme do historie a k pohlavářům, kteří striktně zakázali ukazování ňader na pódiu. Burlesky se ale ohradily otázkou, kde prsa začínají a končí? A tak se došlo ke kompromisu, který se drží dodnes. Burleska své bradavky kryje pasties, které mohou mít nejrůznější barvy, tvary a v naprosté většině případů korespondují s kostýmem. Ačkoli zahaleny, stále jsou prsa intimní zálěžitost a naprostá většina burlesek je při show odhaluje až jako poslední, jako vrchol celého actu. Pevná pravidla pro to ale neexistují. 

* Mnoho lidí se ptá, co se stane, když tanečnici upadne jedna z pasties. Inu, stát se to může. V tu chvíli je nejlepší zachovat chladnou hlavu a ňadro si zakrýt třeba boa, vějířem, či dlaní. Anebo pokud jste zrovna uprostřed tassle twirle (točení střapci na pasties), prostě to neřešte a užijte si show. 

Burleska a Česko? 

V České republice je burleska na vzestupu.

I v našich vodách se burleska těší čím dál větší oblibě. Málokdo ví, že slavná burleskní tanečnice La Savona, která se proslavila v Americe, byla původem z Prahy. U nás najdeme tři burleskní akademie, které se nachází v Praze a jednu na Slovensku. V Praze najedete více než tři desítky aktivních tanečnic a tanečníků, přičemž několik z nich jsou členky jedné z pěti svébytných burleskních skupinek (jedna je dokonce vyloženě mužská) a také u nás máme hned dva burleskní festivaly, které se těší mezinárodní oblibě. Díky stoupajícímu zájmu o toto krásné umění tak můžeme na festivalech vidět taková zvučná jména jako Sina King, Mr. Gorgeous, Kalinka Kalaschnikow, Koko La Douce a další.

Kdo může být burleskou?

V burlesce nezáleží na tom, jak žena vypadá. Nádherná je každá.

Odpověď na tuto otázku je snadná: KAŽDÝ! Ani ne každá, ale skutečně každý. Ať jste muž, žena, malá, velká, tlustá, tenká, je vám dvacet, nebo padesát. Krásný je naprosto každý člověk a burleska ve vás tento pocit dokáže vzbudit. Potřebujete jen vášeň pro toto umění, zbytek přijde sám. Burleska je o lásce k druhým, ale hlavně o sebelásce. Každý z nás má na sobě část těla, kterou nemá rád, například břicho, ale jak pravila ta nejlepší burleska světa Dirty Martiny (několikrát oceňovaná dáma, která se drží na předních příčkách v žebříčcích burlesky, je jí 49 a obvod jejího pasu má tři cifry), pokud je vaše břicho plné jídla, které sníte s přáteli, je to šťastné břicho. A měli byste ho mít rádi, i když je trochu větší, než byste chtěli. 

Královna burlesky Dirty Martini 

Královna burlesky Dirty Martini.

A, že je Dirty Martini královnou po právu, o tom se přesvědčte ve videu. 

Sdílej článek:
Autor: Veronika Lišková
Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 22 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci REFERENT/KA PRODEJNÍHO ODDĚLENÍ. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovník na této pozici zpracovávní objednávky od zákazníků, naceňuje poptávky, realizuje prodej, odpovídá na telefonické dotazy, plánuje práci pro sklad a sestavuje rozvozy zboží zákazníkům, Požadujeme: znalost práce s PC (Excell, Word), technické myšlení, flexibilitu, dobrý zdravotní stav, psychickou odolnost a pozitivní myšlení. výhodou je strojní nebo stavební průmyslovka. Pracoviště: Ferona thyssen plastics, s. r. o. - areál mane, Okružní, č.p. 2615, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Petr Klobouček, . Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 13 350 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13350 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pozice: zedníci, OC, Stavební zakázky na okrese Příbram., Nástup: od 5.11.2018 do 4.11.2020. Mzda: 13 350,- Kč, Kontakt: Bilinchuk Pavlo, tel.: 776 225 533, e-mail: rosisne@seznam.cz, Místo výkonu práce: ROSISNE Company s.r.o., okres Příbram. Pracoviště: Rosisne company s.r.o.okr.příbram, . Informace: Pavlo Bilinchuk, +420 776 225 533. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 19 500 Kč Zámečníci strojů Strojní zámečník /zámečník (1703001). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Strojní zámečník /zámečník (1703001), PRACOVNÍ MÍSTA V JEDNOSMĚNNÉM PROVOZU V PROSTĚJOVĚ – Strojní zámečník/zámečník – mzda od 19.500 Kč, příspěvek na stravování, až 25 dnů dovolené. Požadujeme znalost čtení výkresové dokumentace, manuální zručnost a praxi v montáži strojů. V případě zájmu pošlete životopis na e-mail: zamecnik@gasl.cz anebo volejte na tel: 773 447 447.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt zámečník, +420 773 447 447.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipné videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Vážení čtenáři,

náš web ŠÍP přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění našich novinek - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr novinek i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT