Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více

TAJEMSTVÍ života Bartošové: Unesli ji, podvedli ji, záviděla sestře!

Sdílej článek:

Měla napjatý vztah se svým dvojčetem, muži ji často zklamali, opustili nebo podvedli. Stala se obětí únosu a znásilnění. Její citlivé nitro dostávalo jednu ránu za druhou.

S jejím příchodem na svět nikdo nepočítal. Maminka Svatava Bartošová přijela 8. dubna 1966 do porodnice v Čeladné přivést na svět druhého potomka. V nedalekém Frenštátu pod Radhoštěm čekal s tatínkem Karlem dvouletý Lumír.

Porod probíhal bez komplikací, ale ve chvíli, kdy lékař držel v náručí čerstvě narozenou Ivanu, s překvapením zjistil, že uvnitř je ještě jedno dítě. Trvalo 15 minut, než se druhá holčička dostala na denní světlo. Maminka jí narychlo vymyslela jméno Iveta.

Závist a láska
Přestože šlo o jednovaječná dvojčata, každá ze sester byla úplně jiná. Ivana měla spoustu sebevědomí, sršela energií, honila se s kluky po sídlišti a v partě vždy patřila mezi vůdčí typy. Iveta byla jejím pravým opakem. Před nebezpečným světem se raději zavírala doma, zároveň sestře čím dál víc záviděla.
Na základní škole je raději rozsadili, aby na sebe neměly špatný vliv. Přesto jedna bez druhé nedala ani ránu. „Hodně jsme spolu držely. Ve škole jsme ani nepotřebovaly jiné kamarády. Měly jsme i podobný vkus. V pubertě jsme jako partnery měly dva kluky, taky dvojčata," vzpomínala Iveta v životopisné knize Odhalená pravda, která vyšla v roce 2008.
Byla to ale právě ona, kdo se jako první zhlédla v hudbě. Chodila na hodiny zpěvu a klavíru a brzy začala vystupovat s poloprofesionální kapelou Dianthus. Zpočátku ji sice hrdlo svírala tréma, ale časem si zvykla. Její citlivé duši dělalo dobře, že konečně našla činnost, v níž je lepší než sestra.
Po úspěších na pěveckých soutěžích Talent a Zlatá loutna se v roce 1983 přihlásila na festival Mladá píseň Jihlava, kde získala 4. místo a k tomu zvláštní cenu poroty. Hlavně se tam ale setkala se zpěvákem Petrem Sepešim, který byl o šest let mladší. Byl to pro ni zlomový okamžik po profesní i osobní stránce. Vytvořili pěvecké duo a nakročili k velké kariéře.
Zároveň šlo o Ivetinu první velkou lásku. Přestože jí Petr zdaleka nebyl věrný, poslouchala ho na slovo a čekala, že nadejde den, kdy budou jen spolu. Jak bylo jejím zvykem, vysnila si vzdušný zámek a marně doufala, že se stane skutečností.

Otec alkoholik
Mnozí se divili, že bojácná Iveta v pouhých sedmnácti letech opustila rodný kraj a vydala se do Prahy do velkého světa. Hnala ji láska k Petrovi, ale nutno dodat, že ji doma nic nedrželo. Tatínek Karel se dlouhá léta potýkal se závislostí na alkoholu, a jak už to bývá, lepší období se střídala s těmi horšími.
Dlouhá léta pracoval v kopřivnické Tatře jako soustružník. Kolegové o něm mluvili jako o vtipném parťákovi a mistrovi svého řemesla. Alkohol ho ale změnil. Jednou se prý přes noc rozhodl dát na rady svých kamarádů a odešel na léčení. Vrátil se do práce, ale po čase neřesti opět propadl, zanevřel na lidi a přestal si rozumět i s vlastní rodinou.
Ivetina hvězda rychle stoupala. Se Sepešim vystupovala s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu, skupinou Golem a hostovala ve skupině Kroky Františka Janečka. V červenci 1985 však přišel šok. Její milý vjel u Františkových Lázní s autem pod vlak a na místě zahynul. Iveta se poprvé v životě zhroutila. Několik měsíců poté vyšla jejich deska Knoflíky lásky, která sklidila ohromný úspěch. Zpěvačka si ho ale vůbec neužila.

Sesterská hádka
Aby toho nebylo málo, na scéně se opět objevila Ivana. Také se vydala na dráhu zpěvačky a tak nějak samozřejmě předpokládala, že jí slavná sestra pomůže na výsluní. Iveta to ale nesla velmi nelibě. Nejvíc jí vadilo, jak všichni kolem ní říkají, že sestra má lepší hlas. „Ivana byla skutečně paní zpěvačka. Měla totiž na rozdíl od Ivety pokoru. Rok jezdila kolem světa na lodích a věděla, co je to dřina," vzpomínal v knize Odhalená pravda Ivetin manažer Tomáš Gottlieb.
Brzy se objevil nápad, aby místo Sepešiho vystupovala s vlastní sestrou. Zpívající jednovaječná dvojčata Iveta a Ivana, jedna bruneta, druhá blond, to z marketingového hlediska nemělo chybu. „Iveta se ale mohla zbláznit. Absolutně si postavila hlavu, prý to nepřipadá v úvahu. Říkal jsem jí, ať nechá sestře alespoň jednu písničku. Jí přece taky někdo pomohl, tak ať ona pomůže sestře. Ivana byla nakonec rozumnější a sama z projektu vycouvala," dodal Gottlieb.

Drogová propast
V roce 1986 získala Iveta prvního Zlatého slavíka a k sestře se definitivně obrátila zády. Jejich rozepře podle všeho řešili o jejich rodiče, kteří nakonec rozhodli, že Iveta je úspěšnější a má právo výběru. Ivana to těžce nesla, ale pěvecké kariéry se vzdát nechtěla. Aby se nepletla se sestrou, začala vystupovat pod pseudonymem Viana, což byla přesmyčka jejího křestního jmé-na. Debutové album jí vyšlo v roce 1988 a do začátku 90. let se v anketě Zlatý slavík pohybovala kolem dvacátého místa. Nakonec odjela do Švýcarska, kde pracovala jako dýdžejka, později se tam vdala a kariéru pověsila na hřebík.
Mnozí jsou dodnes přesvědčeni, že byla lepší zpěvačkou než Iveta, ale nedostala se výš, protože za sebou neměla schopnosti a jméno Ladislava Štaidla. S ním se Iveta seznámila díky další hvězdě 80. let Michalu Penkovi, s nímž krátce radila zhruba rok po Sepešiho smrti a rozešla se s ním ještě předtím, než ji stačil s sebou stáhnout do drogové závislosti.

Čekání na rozvod
O dvacet let starší Štaidl spojil s Ivetou svůj život po všech stránkách. Stal se nejen jejím milencem, ale také jí obstaral repertoár, obklopil ji schopnými muzikanty a dalšími lidmi, kteří se jí starali o účes, líčidla i kostýmy. „Sama si téměř nezavázala ani boty. Byla jako princeznička. Na ní bylo jen přijít na pódium, ukázat hezkou tvářičku a zazpívat," říkali tehdejší spolupracovníci.
Vztah se Štaidlem ale nebyl bez mráčku. Potíž byla v tom, že měl ženu Annu a dva syny. Iveta měla občas neodbytný pocit, že ji jen využívá. „Sliboval, že jakmile jeho nejmladšímu dítěti bude 15 let, tak se rozvede a vezme si mě. V klidných situacích jsem naši věc brala rozumě, avšak přicházely chvíle, kdy jsem upadala do beznaděje a byla jsem z toho zoufalá," líčila Bartošová.
V roce 1994 odletěl Štaidl pracovně do Las Vegas a Ivetu nechal doma samotnou. V té chvíli se začal odvíjet další z podivných příběhů, které zpěvačku provázely celý život.

Ve spárech násilníka
Sousedka jí jednoho dne přivedla domů o tři roky mladšího Romana Třísku, aby spravil pevnou telefonní linku. Muž ale začal zpěvačce vykládat, že má doma odposlouchávací zařízení a že ji chce Štaidl zničit, možná i zabít.
„Nastrčil mi tam nějaké červené světýlko, kterého jsem se bála a před kterým jsem začala utíkat. Nakonec jsem mu to všechno uvěřila a odešla s ním," svěřila se Iveta. Podobně se zachovala také loni, kdy za nejasných okolností odjela se Zdeňkem Macurou do Itálie. V Třískově případě ale musela vzít zavděk jen chalupou u Českých Budějovic. „Dával mi nějaké prášky na spaní. Byla jsem z toho hrozně unavená, úplně mimo. Přivázal mě k topení a znásilňoval mě, jak se mu zlíbilo. Naštěstí si pamatuju jenom útržky," vypovídala později na policii. Několik měsíců prý potom trvalo, než mohla mít zase normální sexuální styk.
Tříska byl sice známý násilník, který zavraždil nevlastního otce, ale žádné z Ivetiných obvinění se nepodařilo prokázat. Obviněný tvrdil, že s ním šla dobrovolně, takže o žádný únos ani znásilnění nešlo. Vyšetřování se vleklo dva roky a soud nakonec Třísku všech obvinění zprostil.

Poprvé v léčebně
V roce 1996 měla Iveta opět důvod k úsměvu. Se Štaidlem zplodila syna Artura a doufala, že se její milý konečně rozvede a bude žít jen s ní. Opět se ale mýlila. Skladatel se s ní v roce 1999 místo svatby rozešel.
Iveta od té doby tápala v profesním i soukromém životě. Začalo se šuškat, že je už roky závislá na alkoholu a antidepresivech. Krátce chodila se slovenským hercem Karolem Csinem, veterinářem Romanem Hankem nebo hercem Zdeňkem Podhůrským. Všichni ji přesvědčovali, že by se měla jít léčit, ale Iveta se do léčebny v Kroměříži odhodlala až v roce 2006. Byl to její první a zdaleka ne první pokus vyváznout ze spárů alkoholu. Všechny ale skončily nezdarem.

Lidská troska
V dubnu 2008 pochovala tatínka Karla a v září téhož roku se poprvé v životě vdala. O dva roky staršího herce Jiřího Pomejeho si vzala při pohádkovém obřadu na zámku v Hluboké nad Vltavou. Vztah se rozpadl v roce 2010 a od té doby se stále více dostávala do soukolí podivných lidí. Nakonec se z ní stala pouze karikatura kdysi slavné zpěvačky.
Její vnímání světa výstižně popsal Ladislav Štaidl: „Jako každý dobrý umělec měla neustálý pocit nejistoty a nespokojenosti sama se sebou. Tragédií ovšem je, když se tyto pocity začnou prolínat do soukromého života. Takový člověk pak neustále touží po změně, hledá něco nového a zoufale pálí mosty, které ho spojují s chybami minulosti. Zbavuje se přátel a lidí, kteří jeho slabosti znali, navazuje nové a nové známosti. Ale most do svého podvědomí stejně nikdy nespálí."

Co ještě nevíte?

Na základní škole se věnovala běhu na lyžích.

Zlatého slavíka získala nejen v roce, 1986, ale také v letech 1990 a 1991.

Zahrála si v šesti filmech. Nejznámější je Svatba upírů z roku 1993. Naposledy se objevila v roce 2012 v hororu Poslední výkřik, který sklidil silně negativní ohlasy.

V roce 1997 začala účinkovat v muzikálu Dracula. Později se objevila v představeních Mrazík, Pomáda, Monte Cristo, Johanka z Arku, Miss Saigon nebo Bídníci.

V roce 2009 ke všeobecnému překvapení vyhrála v anketě TýTý kategorii zpěvaček. Šuškalo se o tom, že hlasování zmanipuloval její manžel Jiří Pomeje. Přestože nekalé praktiky popíral, Iveta byla diskvalifikována a cenu získala Lucie Vondráčková.

Jako zpěvačka o sobě dala naposledy vědět v roce 2010, kdy vznikla píseň Heja Heja.

Sdílej článek:
Autor: Tomáš Mrzena
Řemeslné práce - Zaučíme – práce v interiérech 27 000 Kč Přijmeme a zaučíme na stěrkování stěn a podlah v interiéru. Klidná a nenamáhavá práce na HPP po Praze a okolí. Mzda dle šikovnosti a času 28.000-38.000 Kč hrubého (cca 22-28 čistého). Nástup možný ihned. Více info ve firmě "AB Parket", Soběslavská 9, Praha 3 - Vinohrady, 130 00 nebo na telefonu viz kontakt níže. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 19 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič sil. vozidla. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Řidič sil. vozidla - vzdělání nižší střední odborné. Pracoviště Pekárna Srnín. Rozvoz pekařských výrobků na linkách. Podmínkou je řidičský průkaz sk. C + profesní průkaz výhodou. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 19.000,-- - 25.000,-- Kč hrubého, 5 týdnů dovolené, 13. a 14. plat, stravné. Kontakt: telefonicky od 8:00 do 14:00h personální oddělní 380 701 018, personalni@kiii.cz.. Pracoviště: K iii, spol. s r.o.- pekárna srnín, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Ivana Tenklová, +420 380 701 018. Služby - Kadeřník/ce 20 000 Kč Hledáme kadeřnici do salónu Kadostyle poblíž zastávky metra Pražského povstání. Možnost pronajmutí křesla s částečnou klientelou, brigádně.. Záleží na domluvě. Přijmeme i kadeřnice po škole. Více informací na telefonním čísle. Budeme se na Vás těšit.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipná videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.