Šíp.deník.cz

ÚTERNÍ PŘÍLOHA - Rodina

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia.cz
Sdílej článek:

Proč děti zlobí? A proč si nemáme brát chleba od strašidla v Nižobru? To se dozvíte v dnešní příloze, kde budeme také vařit, dnes s Ondřejem Hejmou.

Zlobivým dětem chybí hormony

Víte, co je dopamin a serotonin? Jsou to hormony, které slouží k předávání informací mezi mozkovými buňkami. Mozek ke svému správnému fungování potřebuje vhodné palivo, a pokud v něm nedochází k dostatečné výrobě neuropřenašečů, pak v některých místech funguje přehnaně a někde jakoby zadrhává.

Podle nejnovějších výzkumů mají známé příznaky deprese, chorobného vzteku, nezdravé závislosti a komplexy méněcennosti přímou souvislost s nedostatkem těchto hormonů. Naopak dostatečné množství těchto hormonů nám zajišťuje schopnost plánování a stanovení cílů a jejich uskutečnění a dosažení. Děti s nedostatkem dopaminu se rychle začnou nudit, nedokážou se soustředit a jsou neposlušné.

Zažeňte nudu

Každý pátý chlapec trpí lehkou mozkovou dysfunkcí či poruchami chování. Počet sebevražd, násilných trestných činů a drogově závislých u mladistvých dosáhl alarmujících čísel. Nedostává-li mozek správnou výživu doprovázenou vhodnými cviky, nezvládne vyrábět dostatečné množství výše uvedených hormonů. Nezdravou chemickou rovnováhu v mozku vyvolává v první řadě jeho dlouhodobá buněčná podvýživa, kdy děti dlouhodobě konzumují jídla nutričně prázdná. Nevhodná skladba jejich jídelníčku v rodinách, které mají neměnné stravovací návyky, tento problém jen prohlubuje.

Konec hamburgerům

Ke snídani sušenky, školní obědy z různých potravinářských směsí plné éček a konzervačních látek, které již tak zatížený organismus jen více zanesou, cestou ze školy hamburger, u babičky zmrzlina a k večeři párek s chlebem. Z těchto dětí pak rostou neurotici, hysterky, lidé, kteří mají malé seběvědomí, násilníci a rodí se jim opět stejný typ potomků. Stačí vhodný stravovací režim a cvičení, zavést změny v životním stylu, které díky lepší komunikaci s okolím stimuluje produkci dopaminu a serotoninu a mozek okamžitě začne fungovat normálně a příznaky se vylepší. To, že máme stále na něco chuť, je důvod, proč mozek neustále vysílá signály ke konzumaci jídla, protože potřebuje živiny. A toto je ten bludný kruh, který je nutno přetnout.

Dobrotami k úspěchu

Zkuste svým dětem nabídnout třeba mandle, vlašské nebo lískové ořechy. A nakonec jeden zaručený recept pro zklidnění malých "zlobilů". Nakrájejte půlku banánu a jablko, smíchejte v misce, přidejte 2 lžíce medu, promíchejte a namočenýma rukama ve studené vodě vytvořte malé hrudky, které obalte ve strouhané čokoládě a kokosu. A nezapomeňte dítku přibalit k pití kvalitní vodu nebo ovocný čaj s citronem a medem.

Alena Bernardová


Ondřej Hejma: Jsem kuchař amatér


Zpěvák kapely Žlutý pes a moderátor Ondřej Hejma (54) je ve stravování, podle svých slov, muž dvou tváří. Miluje zdravé snídaně, cereálie s ovocem, čerstvou zeleninu, ale neodolá také pravé české zabijačce nebo vepřovým výpečkům. Kdo u Hejmů vaří a proč by zpěvák nikdy nedržel hladovku?


Hlad je nejlepší kuchař, a tak se kuchtění občas Ondřej zhostí sám.

Co pro vás znamená dobře se najíst?
Samozřejmě že hlad je nejlepší kuchař, a tak zdravý apetit je základ dobrého kulinárního zážitku. Důležité je ale i prostředí a společnost. Pokud se jedná o restauraci, dám hodně na obsluhu a personál, po pravdě řečeno jsou hospody, kam jdu za příjemnou atmosférou a jídlo je pak už jen případný bonus.

Umíte si představit, že byste třeba držel půst a nemohl měsíc jíst?
Proti půstu nic nemám, je to evidentně zdravá věc, ale měsíční půst to už je spíš hladovka a hazardování se životem. Vydržet to asi jde, ale nevím, proč bych to zkoušel. (směje se)

Dodržujete správnou životosprávu? Jíte ovoce, jogurty a netučné výrobky?
Jsem v tomto případě muž dvou tváří. Ráno začínám cereáliemi, ovocem nebo zeleninou, kolem poledne dojde na něco neutrálního třeba na pizzu, ale po západu slunce často ztrácím sebekontrolu. Mám zkrátka rád obojí. Jogurt i vepřové výpečky, i když ne nutně dohromady.

Jaká je vaše nejoblíbenější pochoutka?
Kachna s knedlíkem a červeným zelím nikdy nezklame, ale jak říkám, přijde na situaci. V Itálii jsou to pasta, v Americe steak. A nebo také něco úplně jiného.

V kolika letech jste se naučil vařit a jaké bylo vaše první jídlo, které jste uvařil?
Nejsem typický kuchař, jsem spíše příležitostný amatér a na první jídlo si nevzpomínám. Snad míchaná vajíčka na cibulce.

Máte rád zabijačkové hody nebo dáváte přednost nakupování masa v obchodě?
Na zabijačce je nejlepší ten první panák vodky, v šest ráno, když na dvorku křupe sníh pod botou a řezník začíná vyprávět fóry, ale to už je spíše minulost. Maso nakupuji pokud možno v ověřených prodejnách, kde je zaručená čerstvost a čistota.

Kdo u vás doma nakupuje, máte nějaký systém na nakupování?
Já nedělám ty velké nakupovací akce v supermarketech, z toho bývám značně nervózní, protože mám pocit, že polovina věcí jde do vozíku jen kvůli tomu, že to dobře vypadá, a ne proto, že je něco potřeba, ale jinak uznávám, že je to praktické. Já se vydávám na lov, jen když vařím.

Souvisí jídlo s hudbou, kterou tvoříte? Říká se, pokud je člověk najedený, je ve větší psychické pohodě, tím mohou po jídle vznikat také dobré písně.
To asi ne. Představa, že si dám kung pao a pak složím Sametovou, je mi cizí. (žertuje) Ale dobré guláše se povedou, když se sejde celá kapela a něco se oslavuje. Pak i cesta může být cíl.

Nikola Poselová

Chomejnýho guláš podle Ondřeje

Známý zpěvák Ondřej Hejma je podle svých slov „všežravec“. Libuje si v různých světových kuchyních, miluje prý jak italské speciality, česká klasická jídla, tak i netradiční pokrmy z Blízkého východu. Čtenářům deníku ŠÍP zpěvák doporučil recept, které se nazývá „jídlo arabských princezen“, perský pilaf neboli Chomejnýho guláš.

Přísady:
1 celé kuře, půl litru horkého kuřecího vývaru, 2 větší najemno nakrájené cibule, zázvor, sůl, pepř, skořice, hrozinky, oloupané a nakrájené mandle, sterilovaný hrášek, 2 lžíce olivového oleje, 20 g čerstvého nasekaného koriandru, rýže nejlépe basmati (indická zvlášť voňavá rýže).

Návod:
Kuře rozsekáme na kousky, podlijeme olejem, přidáme nakrájené cibulky, které smažíme dozlatova. Přidáme sůl, pepř, špetku zázvoru a opékkáme dvě až tři minuty. Přisypeme rýži a za stálého míchání opékáme minutu až dvě, až zrnka zbělají. Přilijeme kuřecí vývar, přidáme skořici a hrášek. Vaříme, dokud se tekutina nevsákne a rýže není měkká (asi deset minut). Plamen stáhneme na minimum, přidáme mandle a asi třetinu koriandru. Přikryjeme a dvě minuty prohříváme. Poté hrnec stáhneme z plamene a necháme deset minut odstát. Pilaf promícháme vidličkou a případně dochutíme.

Doba přípravy:
40 minut tepelná úprava

Vychytávka:
Pro vylepšení chuti můžete arabskou dobrotu servírovat zakápnutou polovinou jogurtu a ozdobit koriandrem. Dle zájmu podávejte zbylý jogurt zvlášť.

V Nižboru si chléb od strašidla neberte!


Na zámku v Nižboru se můžete pokochat expozicí připomínající někdejší keltské osídlení. Toto informační centrum keltské kultury bylo teprve nedávno znova otevřeno po rekonstrukci.


Původně lovčí hrad a později zámek, který založil Přemysl Otakar II. a oblíbil si ho i Václav II, má také svoje strašidelné obyvatele. Jeden z pánů, kteří na Nižboru vládli, tu dodnes obchází v černém oblečení. Pověst říká, že byl tak zlý a ublížil tolika lidem, že ho z jeho prokletí ani nejde vysvobodit. Místní si na něj celkem zvykli, ale varovat vás budou před "hodným" strašidlem.

Jednou z obětí pána v černém byl i vlídný písař Vilém. Miloval dívku Apolenu, která na hradě sloužila v kuchyni. I ona ho měla ráda, a pokud mohla, přilepšovala mu stůl z pánovy kuchyně. Myslela si, že nějaké to stehýnko z kuřátka nebo kousek jehněčího nebudou nikomu scházet. Na hradní tabuli si opravdu nikdo nevšiml, že tu a tam něco zmizelo v jejím kapsáři a později v žaludku hubeného písaře.

Jenomže Vilémova láska Apolena se zalíbila i hradnímu pánovi. Byl to opravdu ukrutník a aby získal Apolenku pro sebe, rozhodl se, že písaře odstraní z cesty. Byl tak zlý a nelítostný, že se ho báli lidé v celém podhradí. S ubohým Vilémem, který se provinil vlastně jen tím, že občas pojedl něco z pánova stolu, byl rychle hotov. Obvinil ho z okrádání a nebylo nikoho, kdo by se ho zastal. Dokonce i jeho láska mlčela a nepřiznala, že vlastně kradla ona. Písař byl postaven před soud a hradní pán přikázal, aby zato, že ujídal z jeho chleba, byl utopen v řece Berounce, která protéká poblíž hradu. Tak se i stalo.

Písař se dodnes v noci prochází po hradním nádvoří a drží v jedné ruce džbánek s vodou a ve druhé chléb. Touží po svém vysvobození, ale dosáhnout ho může může jen tak, že od něj někdo přijme krajíc chleba. Právě ten, který ukrádal svému pánovi. Proč mu nepomoci? Protože ten, kdo si chleba od něj vezme, převezme i jeho kletbu. Alespoň tak varují místní usedlíci: "Nedejte na vlídného písaře a nic si od něj neberte!"

Naštěstí zámek Nižbor zdobí i radostnější události. Na konci devatenáctého století tu syn hrobníka našel ani ne metr pod zemí zbytky koženého vaku s dvěma stovkami keltských mincí. On si sice polepšil, ale z okolí zámku se stal český Klondike. Každý, kdo měl lopatu a rýč, se snažil o podobný nález. Hledači pokladů tu už další podobný úlovek neobjevili. Současně s nimi naštěstí přišli i archeologové, kteří odkryli keltské oppidum a Nižbor se stal jedním z vyhledávaných míst pro památky keltské kultuty i pro akce jejích vyznavačů.

Milena Bohatová

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů