Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více
NOVINKA UŽ TO VÍŠ? NE? TAK SE PŘIHLAS A ODEBÍREJ! ODEBÍRAT

ÚTERNÍ PŘÍLOHA - Rodina

Sdílej článek:

V dnešní příloze Šípu si budeme povídat a vařit s Pavlínou Dankovou, poradíme vám jak na vánoční úklid, nabídneme vám recepty na vánoční cukroví i čtenářský příběh.

Pavlína Danková (45): V kuchyni jsem jako doma

Dramaturgyně a moderátorka, která kromě svého hektického pracovního tempa stíhá i studium na vysoké škole, se ukázala také jako šikovná kuchařka. Jen málokdy se stane, že by se u nich doma nelinula vůně teplé večeře.

Jste prý „omáčková“. Svíčkovou, koprovku a podobně máte tedy doma na běžném jídelníčku?
Ano, to je pravda. Ani nekupuji knedlík, dělám ten poctivý domácí.

Takže vedou spíš rychlá jídla nebo oběd v restauraci?
No vlastně ani jedno. Rychlovky nemusím a na oběd v restauraci se dostanu málokdy. Během týdne si do práce občas vezmu něco z domova a večer pak vařím.

Máte sedmnáctiletého syna, překvapí vás někdy připravenou večeří nebo obědem?
Je mu už osmnáct, ale tohle nehrozí. Sem tam si nějaké jídlo sice umí udělat, třeba těstoviny z pytlíku, ale protože je ode mě stále uvařeno, tak jsem ho vlastně nenechala tímhle směrem rozvinout. Ale říkám si, že ona ho to jednou nějaká slečna naučí, tak jsem v klidu.

Jste štíhlá jako proutek, hlídáte si jídelníček?
Štíhlá bych asi neřekla, ale dejme tomu, že nejsem obézní. No je to jednoduché, cvičím a nemůžu se už bohužel přecpávat jako kdysi. Nic jiného se ani dělat nedá.

Jste na sladké?
Ano jsem. Čokoláda u nás nikdy nechybí.

Jaká jídla nemusíte?
Nemám touhu jít do novinek, jako jsou smažení červi nebo různí brouci. To opravdu nemusím.

Pečete vánoční cukroví?
Když byl syn malý, tak ano. Teď peče maminka, která je už v důchodu a je v tom mnohem lepší než já.

Zkoušíte nové recepty nebo se držíte raději osvědčených?
Párkrát jsem zkusila cukroví podle nějaké chytré knihy, ale přiznám se, že to většinou nedopadlo nijak slavně. Mám radši ty vyzkoušené recepty, které vím, že fungují.

Jak prožíváte advent?
Snažím se, aby byt byl celý nazdobený a voňavý, ale adventní věnce po tom, co jsem zapálila stůl, už nekupuji.

A co štědrovečerní večeře? Dodržujete tradice?
Vždycky mám na Vánoce u sebe rodiče, syn je také tráví se mnou. Jídelníček máme opravdu klasický. Rybí bílou polévku a kostičky z housky na másle, bramborový salát a kapří řízky. Jen to říkám a už na to mám chuť (směje se).

Máte Vánoce, o kterých byste řekla, že byly zatím vaše nejhezčí?
Já si užívám všechny Vánoce. Mám je ráda a nekazím si je hloupostmi, takže je u nás vždycky pohoda. Letos budou možná jiné. Po dvaceti letech se stěhuji, ale i kdyby to byly svátky mezi zabalenými krabicemi, mně to náladu nezkazí.

Chystáte se někam vyrazit o vánočních svátcích?
Ano. Objednám stěhováky a pojedem (směje se).

(šve)

Hvězdný tip: Vánoční podkova zalitá čokoládou

I když Pavlína Danková dává přednost osvědčeným předpisům, tomuto receptu, který objevila v jednom vánočním speciálu, neodolala a vyzkoušela ho. A podkova s mandlemi a rozinkami slavila doma úspěch.

Přísady:
180 g másla, 140 g cukru moučka, 3 vejce, kůra z 1 citronu, 180g polohrubé mouky, cca 1 čajové lžičky kypřicího prášku, 70 g hrozinek, 60 g kandovaného ovoce, 60 g mandlí, máslo a mouka na vymazání a vysypání formy, čokoládová poleva, nahrubo nasekaná čokoláda

Návod:
Žloutky oddělíme od bílků. Máslo s cukrem a žloutky utřeme, poté vmícháme mouku s kypřicím práškem a hrozinkami. Přidáme kandované ovoce, mandle, citronovou kůru a vše důkladně promícháme. Poté vmícháme ušlehaný sníh z bílků. Těsto nalijeme do předem vymazané a vysypané formy podkovy a dáme péct. Vychladlou podkovu na závěr polijeme čokoládovou polevou a posypeme kousky čokolády.

Doba přípravy:
35 minut

Vychytávka:
Nic se nestane, když máslo nahradíte herou nebo jiným podobným tukem, podle chuti můžete měnit i poměr hrozinek, kandovaného ovoce a mandlí. Místo mandlí lze použít i nasekané vlašské ořechy.

Opravdové příběhy čtenářů

Na Štědrý den jsme vyhořeliVánoce jsou svátky klidu a pohody, ale jak už to v životě chodí, stačí málo a mohou se změnit v hotové peklo. Co se nám přihodilo? Podobně jako v jiných rodinách jsme si byt vyzdobili voňavými smrkovými větvičkami, jmelím a krásným adventním věncem. Jenže právě romanticky plápolající svíčka na tomto věnci se postarala o to, že jsme na Štědrý den vyhořeli.

V obýváku v tu chvíli nikdo nebyl, všichni balili dárky a já jsem připravovala sváteční jídlo v kuchyni. Najednou syn vyděšeně zakřičel, že v obýváku hoří. Svíčka na adventním věnci totiž prohořela a od ní se vzňal ubrus na malém konferenčním stolku, který stál bohužel pod oknem. V zápětí tak chytl i vánoční stromeček a plameny už začaly olizovat i silonové závěsy. Ve zmatku každý popadl nějakou tu nádobu na vodu a snažili jsme se oheň uhasit. Zpočátku to vypadalo opravdu beznadějně, ale nakonec se nám podařilo plameny zlikvidovat.

Když jsem ale uviděla tu šílenou spoušť, hystericky jsem se rozbrečela. Začouzené zdi, všude plno štiplavého dýmu, ohořelý stolek, propálené závěsy, zničený stromeček, na podlaze pomalu po kotníky vody, zkrátka děs a hrůza. Takže místo pohodového Štědrého večera, skvělé tabule, dárků a pohádek jsme se všichni pustili nejdřív do úklidu.

Frmol ale pokračoval i na druhý svátek vánoční, kdy jsme se museli pustit do malování. V pokoji to totiž vypadalo jako v pekle. Z Vánoc jsme tehdy opravdu nic neměli, a po této hrůzné zkušenosti nesmí být v naší domácnosti ani jediná hořící svíčka.

Když jsme zkoumali příčinu, proč adventní věnec vzplál, zjistili jsme, že pod svíčkou chyběl ochranný plíšek. Říkali jsme si, taková zdánlivá maličkost, a jakou tragédii dokáže způsobit. Ještě že vzalo za své jen vybavení bytu a naše zdraví to nijak neohrozilo.

Štěpánka Krčová, Litovel

Upečte si klasické cukroví

Vánočního cukroví existují desítky druhů. Jenže to klasické zmizí ze stolu většinou jako první. Kdo by odolal třeba voňavým vanilkovým rohlíčkům, výtečným medovým řezům nebo slepovanému lineckému? Zkuste si je tentokrát upéct podle rychlých receptů Šípu.

#nahled|https://g.denik.cz/56/32/linecke_cukrovi_sip-galerie.jpg|https://g.denik.cz/56/32/linecke_cukrovi.jpg|Linecké cukroví#
#nahled|https://g.denik.cz/56/e3/vanilkove_rohlicky_sip_sip-300.jpg|https://g.denik.cz/56/e3/vanilkove_rohlicky_sip.jpg|Vanilkové rohlíčky#
#nahled|https://g.denik.cz/56/5c/vanocni_cukrovi_sip_sip-300.jpg|https://g.denik.cz/56/5c/vanocni_cukrovi_sip.jpg|Vánoční cukroví#

Krásná rosnička pomáhá mentálně postiženým lidem


V luxusních prostorách francouzského kadeřnictví Franck Provost byla včera zahájena již třetí prodejní výstava výrobků dětí a dospělých ze školy Modrý klíč. Tato škola poskytuje sociální služby dětem i dospělým s mentálním a kombinovaným postižením.

Kmotrou celé akce se stala moderátorka Romana Jákl Vítová se svou dcerou Sofií. Mezi těmi, kteří tuto akci přišli podpořit, byla například i moderátorka Michaela Dolinová a zpěváci Petr Poláček, Tomáš Savka a sólistka Státní opery v Praze Andrea Kalivodová. Divadlo Hybernia věnovalo vstupenky na svá představení a dárky se i blýskla firma iMETRIK zastoupená jejím ředitelem Luďkem Lefnarem.

Všichni se akce zúčastnili bez nároku na honorář, který bude použit na pomůcky volnočasových aktivit dětí i dospělých s mentálním postižením. Pod stromečkem se tak mohou těšit například na náčiní pro sportovní, výtvarný, keramický či taneční kroužek. Prodejní akce potrvá do 24. prosince. Výrobky dětí z Modrého klíče si mohou v kadeřnictví zakoupit i běžní návštěvníci.

Všem z Modrého klíče přejeme překrásné prožití vánočních svátků, splnění všech snů a přání!

Malá Sofinka si také chtěla připít vodou.

(šal)

Šíp radí, jak přežít vánoční úklid

Vánoční úklid je pro mnohé hospodyňky noční můrou. Touha po čistotě a strach z jediného smítka objeveného návštěvou se však může zvrhnout v paniku. Klid! Nejdříve se posaďte, napište si seznam úkolů, které potřebujete udělat a spravedlivě je rozdělte mezi celou rodinu. Vánoce jsou přeci svátky klidu a míru, tak se nenechte ztrhat. Šíp vám přináší rady, jak ve zdraví přežít sváteční úklid a mít dobrý pocit z čistého bytu.

Jaké pomocníky nakoupit?
nutné budou pracovní rukavice
houbičky, drátěnky, hadry, smetáčky a dlouhé smetáky, mopy a švédské utěrky
pokud lze, dáme přednost netoxickým přípravkům
bělicí prostředky na záclony, šetrné na jemné prádlo a na ruční praní. Levnější prášky postačí k praní koberečků, běhounů, závěsů…
nezapomeňte pro jistotu na čističe skvrn

#nahled|https://g.denik.cz/56/eb/uklid_rady_sip-galerie.jpg|https://g.denik.cz/56/eb/uklid_rady.jpg|Rady pro vánoční úklid#
Sdílej článek:

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipné videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Vážení čtenáři,

náš web ŠÍP přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění našich novinek - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr novinek i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT