Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více
NOVINKA UŽ TO VÍŠ? NE? TAK SE PŘIHLAS A ODEBÍREJ! ODEBÍRAT ×

ÚTERNÍ PŘÍLOHA - Zdraví, zvířátka, hobby

Sdílej článek:

Jak si poradit při migréně, jak připravit chalupu na jaro a proč si pořídit ptáčka jako domácí zvířátko - to vše vám nabízí dnešní příloha Šípu.

Migréna trápí více ženy než muže

Urputné bolesti hlavy rozhodně nejsou nemocí hysterek a hypochondrů. Je to nemoc jako každá jiná, a proto může mít řadu podob a ještě více příčin. Podle odborníků existuje až 360 druhů bolestí hlavy. V případě migrény jde o záchvaty pulzujících bolestí ve spáncích, na čele a za očima. Často je provází nevolnost a zvracení.

Migréna patří do skupiny tzv. primárních bolestí hlavy. Znamená to, že vzniká sama o sobě, aniž by byla příznakem jiného onemocnění. Nejčastěji se vyskytuje ve věku od 20 do 40 let. Mohou jí však trpět i děti a starší lidé. Postihuje 4krát častěji ženy než muže. V naší republice trpí migrénou zhruba jeden a čtvrt milionu lidí.

Co bolesti vyprovokuje

Přesné příčiny migrény dosud nebyly zcela objasněny. Pravděpodobně k ní přispívají dědičné vlohy. K obvyklým vyvolavatelům obtíží patří stres, únava, přepracování nebo změna životního stylu. Obtíže často vznikají i při zvýšeném dráždění smyslů, například působením nadměrného hluku, blikajícího světla nebo výrazného zápachu. Na vzniku migrény má svůj podíl i kouření a konzumace alkoholických nápojů. K hlavním „podezřelým“ patří i hormonální změny, například v průběhu menstruačního cyklu. Mnozí pacienti udávají vznik obtíží i po konzumaci některých potravin, třeba kávy, čokolády, sýrů nebo ovoce.

Charakteristické projevy

Pro migrénu jsou charakteristické záchvaty bolestí. Obvykle postihují pouze jednu polovinu hlavy. Nejvíce bolí oblast čela, okolí očí a spánky. Bolest pulzuje a má střední až silnou intenzitu. Vlastní bolesti v některých případech předcházejí změny nálady nebo vnímání chutí a vůní. Častý je náhlý pocit únavy, svalové napětí, rozmazané nebo dvojité vidění s neobvyklými zrakovými vjemy v podobě černých skvrn nebo naopak hvězdiček a mžitků před očima. Typická je světloplachost. Přidává se nevolnost a zvracení. Mohou se objevit i další neurologické obtíže v podobě přechodného ochrnutí částí těla, ztráty citlivosti nebo poruchy řeči. Záchvat migrény obvykle trvá několik hodin, ale v některých případech i několik dní.

Vyšetření je nutné

K častým příčinám bolesti hlavy patří zánět mozkových obalů (meningitida), vedlejších dutin nosních, cévní mozková příhoda nebo nádor. Každá bolest hlavy by proto měla být řádně vyšetřena. K základní orientaci a rozlišení může posloužit praktický lékař nebo neurolog.

Zdroj: www.meditorial.cz

Jak si pomoci sami
Dodržujte pravidelný rytmus spánku a bdění
Zbavte se stresu a konfliktů
Naordinujte si pravidelnou relaxaci a pohybovou aktivitu.
Vyhněte se výrazným změnám teplot (např. pobytům v sauně)
Nastartujte dietní režim (s omezením čokolády, plísňových sýrů a citrusových plodů)
Snažte se nekouřit a alkohol konzumujte střídmě
Dejte pozor na červené víno, může ovlivňovat frekvenci záchvatů
Nekonzumujte nadbytek léků, aniž byste se poradili s lékařem

Poradna

MUDr. Vladimír Kraus, praktický lékař


Jak na migrénu

Existuje nějaký způsob prevence migrény? Marie Tomčíková, Uničov
V první řadě se pokuste vypozorovat, co vaši migrénu zhoršuje. Též sledujte, co vaše potíže zlepšuje či zcela odstraní. Pokud se jedná o záchvaty migrény, většinou neexistuje nic, co by potíže samo odstranilo. Pacienti trpící migrénou spíše mají vypozorováno, co jim migrénu dále nezhoršuje. Tyto podmínky splní a vyčkají konce migrenosního záchvatu. Lidé většinou vyhledávají klid, zatemněnou místnost, úlevovou polohu a musí v tomto stavu přečkat několik hodin. Pokud jste již několik záchvatů zažila, možná jste nějaké vyvolávající podmínky vypozorovala. Šlo o psychické vypětí? Nedostatek spánku? Nedostatek vody v těle? Nevhodné jsou nápoje slazené, sycené oxidem uhličitým, káva, alkohol. Alkohol je velmi častou vyvolávající příčinou i sám o sobě. Kouření též. Může jít i o kouření pasivní. Migrénu může vyvolat i změna režimu stravování a pití, nadměrné zatěžování sportovními výkony, na které nejsme z domova zvyklí. Na závěr bych vám doporučil navštívit vašeho praktického lékaře. Existují účinné léky, které si můžete vzít již při úplném začátku potíží. Záchvat buď nepřijde, nebo vás překvapí tím, že bolesti jsou menší, než na co jste byla dosud zvyklá.

#nahled|https://g.denik.cz/56/3c/volejte_z_novakova_sip-galerie.jpg|https://g.denik.cz/56/3c/volejte_z_novakova.jpg|Volejte odborníkům Šípu#

Zvířátka

Inteligentní, milý a přítulný kamarád


Papoušci jsou nejznámější a nejoblíbenější skupinou exotických ptáků chovaných pro okrasu a potěšení. Jejich historie chovu sahá až do dob Alexandra Makedonského, který patrně dovezl ochočené papoušky do Evropy z Asie. Papoušci jsou pestří ptáci, jejichž domovem jsou převážně tropické oblasti světa. Vyskytují se například v Austrálii, Tichomoří a také v Jižní a Střední Americe. Na jižní polokouli jejich rozšíření sahá až k Ohňové zemi v Patagonii a na Nový Zéland. Kdysi tito nádherní opeřenci obývali i Evropu a do jejich řádu patří 322 druhů.

Chytří ptáci, kteří mluví

Papouškové patří mezi nejinteligentnější ptáky, neboť mají nejvíce vyvinutý koncový mozek. Umí věrně napodobovat nejrůznější zvuky včetně lidských slov, ale nemluví s citovým zabarvením. Někteří papoušci dokážou zapískat i celé písně, jiní napodobují hlasy zvířat, dokážou plakat, smějí se nebo dokonce kašlou. Někteří jedinci zvládnou říct až 200 slov. Papoušek přitom samozřejmě nerozlišuje, co se má učit a co pro něho není vhodné, proto nesmí slyšet ta slova, která nechceme, aby opakoval. Pozor tedy na vulgární výrazy!

Amazoňan portorický

Pestrá strava je základ

Tito ptáci se živí potravou vesměs rostlinného původu, i když sbírají také s oblibou hmyz, zvláště pak v období, kdy krmí svá mláďata. Rozhodně si pochutnají na semenech, ovoci, bobulích, kůře stromů, ale milují i slaninu, mléko či vaječné skořápky. Samozřejmě platí, že čím pestřejší stravu budeme svému svěřenci nabízet, tím spokojenější bude a odrazí se to i na jeho vzhledu.

Při jídle je jejich největším pomocníkem jazyk, který je velmi pohyblivý, svalnatý a je pokryt chuťovými buňkami. Některé druhy mají na špičce jazyka dokonce jamku, jež slouží jako lžička, například k vybírání semen z lahvovitých plodů, nebo jakýsi kartáček ke sbírání nektaru z květů. Důmyslným nástrojem při jídle je kromě jazyka i jeho zobák, uzpůsobený k louskání semen, pojídání plodů a k přidržování se na větvích.

Kakadu žlutočečelatý

Páření a množení

Páry se mezi těmito nádhernými ptáky vytvářejí velmi často na celý život. Partneři k sobě vysloveně lnou a projevy náklonnosti lze u nich pozorovat po celý rok. Papoušci si vzájemně probírají peří, dotýkají se zobáky a krmí se. Mimo dobu hnízdění žijí sociálně a sdružují se do obrovských hejn. Ve volné přírodě téměř všichni hnízdí v dutinách stromů a snášejí 2 až 4 (malé druhy až 8) bílá vejce. Mláďata se líhnou holá a slepá, rodiče je krmí kaší z volete až do vylétnutí z hnízda a i několik týdnů po tom, co mláďata hnízdo opustí.

Žijí desítky let

Papoušci patří mezi takzvané dlouhověké ptáky. Hlavně ty větší druhy se mohou dožít velmi vysokého věku. Například andulka žije "pouze" 12 až 15 let a korela 20 let. To amazoňan portorický se dožívá až 82 let. Přeborníkem je však kakadu žlutočečelatý, jenž se může dožít dokonce až 119 let. Délka života je samozřejmě závislá na úrovni chovatelské péče.

Korela

(hru)

PoradnaMVDr. Vítězslav Motl, Veterinární klinika Průhonice

Nemocný papoušek je stále bez nálady

Dostala jsem k Vánocům krásného papouška. Zdá se, že je v pořádku a velmi spokojený. Přesto bych ráda věděla, jak poznám, že mému mazlíčkovi něco chybí. Blanka Horynová, Tábor
Prvním znakem, že s vaším papouškem není něco v pořádku, je, že nepřijímá potravu. Většinou odmítá i pamlsek, který má velmi rád. Dalším průvodním jevem může být, že sedí načepýřený na bidle nebo na zemi, hlavičku má zakloněnou dozadu a klepe se, jako by mu byla zima. Nemoc signalizuje i řídký průjmovitý trus a hlenovitý výtok ze zobáku, nozder nebo očí. A rozhodně není papoušek v pořádku, když si škube peří.

Klec musí být dostatečně velká

Chtěl bych začít chovat papoušky. Poradíte mi, co je nutné koupit, než si opeřence pořídím? Libor Uhlíř, Pardubice
Nejdříve si pořiďte klec s odendavatelným dnem pro rychlejší čištění, pítko na vodu nebo misku. Dále několik misek na krmení. V kleci by měl mít papoušek alespoň jedno bidlo. Nadstandardem je minibazének. Také mu kupte sépiovou kost ­ je důležitá, protože do ní papoušek klove a získává tak důležité minerály. Vyberte mu i hračku, například kruhy, houpačku nebo žebřík.

Hobby

Jak připravit chalupu na jaro?Jaro je za dveřmi a chataře či chalupáře čeká generální gruntování. I víkendovým stavením dala totiž zima pořádně zabrat. Objekty byly nevětrané, takže zde mohly ve velkém řádit plísně. Do opuštěných místností se často nastěhovali nevítaní podnájemníci v podobě myší nebo jiných živočichů. Všichni tak musejí počítat s tím, že první návštěva nebude ve znamení odpočinku, ale pořádné dřiny.

Po příjezdu na chatu nebo chalupu je třeba vše zkontrolovat. S sebou si vezměte nářadí, které vám chybí, a můžete si přivézt i cenné věci, které jste měli kvůli zlodějům přes zimu doma. Nezapomeňte se vybavit zápalkami a novinami, protože bude třeba místnosti vytopit. Počítejte i s nevítanými hosty a nakupte si kromě úklidových prostředků i přípravky na likvidaci hlodavců, mravenců nebo plísní. Vyčistit byste měli odpady a komín. K tomu se vám budou hodit staré hadry, pracovní rukavice a pytle na odpadky.

#nahled|https://g.denik.cz/56/33/chalupa_priprava2_sip-galerie.jpg|https://g.denik.cz/56/33/chalupa_priprava2.jpg|Jak připravit chalupu na jaro#
#nahled|https://g.denik.cz/56/33/chalupa_priprava3_sip-galerie.jpg|https://g.denik.cz/56/33/chalupa_priprava3.jpg|Jak připravit chalupu na jaro?#

Tohle nezapomeňte přibalit
- Klíče od chaty nebo chalupy
- Svačinu
- Zápalky, staré noviny a tuhý podpalovač
- Prostředky na úklid, na dezinfekci a impregnaci dřeva
- Pracovní rukavice, hadry a houbičky na mytí
- Pytle na odpadky
- Pastičky na myši
- Tmel, špachtli, štětky, smirkové papíry, hřebíky

Probudit chalupu po zimním spánku dá zabrat.

(red)

Sdílej článek:

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipné videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Vážení čtenáři,

náš web ŠÍP přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění našich novinek - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr novinek i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT