Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více

ÚTERNÍ PŘÍLOHA - Zdraví, zvířátka, hobby

Sdílej článek:

Dnešní příloha Šípu vám poradí s pěstováním bylinek pro vaší kuchyni, s pálením žáhy a také s pořízením akvária.

Co dělat, když pálí žáhaRefluxní choroba jícnu, je onemocnění vyvolané návratem žaludeční kyseliny a trávicích šťáv zpět do jícnu. Typicky se projevuje nepříjemným pálením žáhy. Tato choroba bývá někdy označována za "nemoc 21. století". Je to dáno jejím nebývalým rozšířením v posledním desetiletí. Podle statistik trápí pravidelné pálení žáhy až 45 procent lidí.

Příčinou choroby je reflux. Co si pod tím představit? Za normálních okolností uzavírá konečný úsek jícnu před vstupem do žaludku zvláštní svalovina (jícnový svěrač). Při jeho oslabení může docházet ke zpětnému pronikání (refluxu) kyselého žaludečního obsahu zpět do jícnu. Stěny jícnu nejsou proti kyselým žaludečním šťávám dostatečně chráněny a podléhají jejich agresivnímu působení. Kyselina "leptá" jícen a vyvolává v jeho stěnách zánět. Poškozením vznikají drobné mikroskopické trhlinky, eroze nebo přímo viditelné vředy.

Příčiny

K oslabení jícnového svěrače dochází z řady různých příčin. Ze zevních faktorů za něj odpovídá působení některých potravin nebo léků. Důležitou roli hraje anatomické uspořádání jícnu, žaludku, jejich vzájemného přechodu a bránice. Nižší napětí svaloviny jícnu může být způsobeno i nervovým onemocněním.

Jak se projevuje

Příznaky onemocnění lze z praktických důvodů dělit na jícnové a mimojícnové. Nejvýraznějším zástupcem první skupiny je pálení žáhy a návrat žaludečního obsahu zpět do vyšších oddílů trávicího traktu. Projevuje se jako pálivá bolest za spodní částí hrudní kosti. Provází ji nepříjemná chuť v ústech, porucha polykání, zvýšené slinění a říhání. Neobvyklé nejsou ani bolesti na prsou. Obtíže tak často mohou připomínat srdeční onemocnění, například akutní infarkt myokardu.

Mimojícnové příznaky reprezentuje chronický kašel, chrapot a zánět hrtanu. Jsou způsobeny dlouhodobým drážděním dýchacích cest při zatékání žaludečních šťáv. Návrat kyselého obsahu až do ústní dutiny vyvolává zvýšenou kazivost zubů a zápach z úst. Obtíže nemocného se obvykle stupňují vleže a v noci. Mohou významně snižovat kvalitu života.

Příznaky
zvýšené slinění
obtížné a bolestivé polykání, postižený pociťuje pálení za hrudní kostí, které se pohybuje od oblasti žaludku směrem vzhůru až do krku.
objevuje se plynatost, říhání, dojem plnosti i nepříjemný hořkokyselý pocit v ústech, podobný pocitům krátce po zvracení.

Léčba

Léčba spočívá ve snaze o omezení agresivního působení žaludečních šťáv na jícen. Jejím základem je podávání léků tlumících tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Pro svůj příznivý efekt patří k nejpoužívanějším přípravkům preparáty ze skupiny H2-blokátorů (např. ranitidin) a inhibitorů protonové pumpy (např. omeprazol). Společně s nimi Vám může lékař předepsat i léky upravující přirozenou pohyblivost trávicího traktu (prokinetika). Pomáhají posouvat potravu trávicí trubicí a rychleji očišťovat jícen. Nemocným, u kterých selhala farmakologická léčba, je možné doporučit provedení chirurgického zákroku.

Co přináší úlevu

Zdravá strava, jídlo rozdělené na několik menších porcí denně. Při spánku zvýšená poloha horní poloviny těla, před spaním sklenka vlažné vody. Pokud nemáte po ruce žádný lék, obtíže krátkodobě vyřeší jedlá soda rozpuštěná ve vodě. Doporučuje se čerstvá šťáva z mrkve nebo bylinné směsi s obsahem fenyklu, máty, řepíku, hořce nebo heřmánku.

Jak se tomu vyhnout
1. V prevenci vzniku refluxní choroby se doporučuje úprava životního stylu. Jezte pravidelně, nejlépe malé porce několikrát denně a hlavně beze spěchu. Vyhýbejte se potravinám s velkým obsahem tuku ­ tučná masa, smažená jídla, uzeniny, majonéza. Nevhodné jsou i těžko stravitelné potraviny ­ cibule, česnek, čerstvé pečivo.
2. Odbourejte stres. Neustálé psychické napětí totiž oslabuje ochranné mechanismy trávicího ústrojí.
3. Nekuřte. Nikotin snižuje napětí jícnového svěrače. Stejně tak se vyhněte konzumaci většího množství kávy, alkoholu, tuků, čokolády nebo citrusových plodů.
4. Bezprostředně po jídle se rozhodně nepouštějte do zvedání těžkých břemen nebo práce v předklonu.
5. Pokud obtíže trvají nebo se opakují delší dobu, vyhledejte svého lékaře a požádejte o podrobnější vyšetření.
Faktory mající vliv na vznik pálení žáhy:
6. Zhubněte.
7. Nenoste příliš těsný oděv.

Zdroj - www.meditorial.cz


Poradna

MUDr. Vladimír Kraus, praktický lékař

Po čem pálí žáha

Často mě pálí žáha a nejen po jídle. Co mi doporučujete? Květoslava Vrábková, Litoměřice
Máte bolesti břicha, nechutenství, některá jídla nesnášíte? Je to vyvoláno psychickým napětím, problémy v zaměstnání, ve škole či doma? Souvisí váš stav s přepracovaností, nedostatkem či nadbytkem spánku? Pracujete na směny, váš denní režim je rozkolísaný? Máte potíže na lačný žaludek, při hladovění? Míváte časté záněty nosohltanu, trpíte častými bolestmi v krku, rýmou, záněty v ušní oblasti? Občas se vyskytne i pocit dušení, kdy při pokusu o polknutí se jídlo nedostane do žaludku, ale je s bolestmi vykašláno z dýchacích cest. To vše by mohlo znamenat projev závažného onemocnění. V takovém případě bych doporučoval navštívit v nejkratší době lékaře a projít nezbytným vyšetřením.
Totéž platí, pokud potíže začaly náhle. Pak vyhledejte ihned lékařskou pomoc. Obecně platí, že pokud nevím, jak si potíže vysvětlit, je lépe navštívit svého praktického lékaře a vše s ním probrat. Uveďte svému lékaři vše, co se vašich potíží týká. Nevynechejte ani zdánlivé podrobnosti.

Vodní svět plný tichých přátel


Rybka ve vodní nádrži je opravdu nejtišším společníkem. Akvaristika je klidný a příjemný koníček na celý život. Než si však rybičky pořídíte, smiřte se s tím, že musíte sáhnout hlouběji do kapsy. Chovat rybky nelze také bez alespoň základních znalostí.

Než začnete nakupovat, čtěte! Pokud jste naprostými nováčky a o akvaristice vůbec nic nic nevíte, měli byste začít určitě studiem odborné literatury nebo alespoň články na internetu. Když získáte základní znalosti o rybách a rostlinách, mnohem snáze si dokážete udělat představu o nárocích, které mají. Snáze si pak zvolíte druh akvária, jestli to bude jednodruhové, společenské bez rostlin, s rostlinami, pak jestli chovat větší, či menší ryby. Své znalosti pak určitě zhodnotíte.

Péče o čistotu vody

Počítejte s tím, že nejméně jednou za týden budete muset akvárium čistit od rybích výkalů a vodních řas. Filtry samy všechno neutáhnou. Jsou ale sumečkovité ryby, které vám s údržbou v akváriu přirozeně pomáhají. Dobrými podvodními uklízeči jsou i různí plži.

(vlt)

Vodní svět plný tichých přátel
Poradna

MVDr. Aleš Müller, www.veterinabrevnov.cz

Ochrana proti klíšťatům

Mám čtyřletého retrívra. Jaká je pro něho nejlepší ochrana proti klíšťatům, a odkdy ji nasadit? Daniela Zimová, Kolín
Pro vašeho retrívra bych radil používat raději přípravky typu spot on. Jednoduše by se tento způsob užití dal popsat jako pipetky aplikované do kůže psa. Je sice pravda, že obojky vydrží teoreticky až půl roku, ale aktivní pes je při pohybu může ztratit. Přípravky by se měly začít používat ještě před propuknutím hlavní sezony parazitů. Nastává tedy neejideálnější čas. Hlavní podmínkou je, aby se již nevyskytovaly přízemní mrazíky.

Zdravá činčila

Chci dětem pořídit činčilu. Jak poznám, že je zakoupené zvířátko zdravé? Musí mít chovaná činčila nějaké očkování? Daniel Holý, Praha
Činčila je poměrně nenáročné zvíře. Činčily moc nezapáchají a dožívají se věku 8 až deset let. Jako domácí mazlíček pro děti je tedy ideální. Zdravá činčila je aktivní, přijímá potravu, má formovaný trus a hladkou srst. Nezapomeňte ale činčile pořídit nádobku s koupacím pískem, je nutná k zachování kvalitní srsti. A s očkováním si nedělejte hlavu, činčily v domácím chovu není nutné očkovat.


Čerstvé bylinky pro vaši kuchyni - Vypěstujte si je sami!

Konečně je tu jaro a s jeho příchodem je čas vylepšit si i jídelníček čerstvými vitaminy. Jednou z možností jsou bylinky. Můžete si je vypěstovat na parapetu, na balkoně nebo na zahrádce. Výhodou je, že se mohou sklízet po celý rok, a vždy je budete mít po ruce.

Pěstování je snadné

Bylinky lze snadno pěstovat jako hrnkové rostliny. V květináčích se dobře daří například bazalce, pažitce, petrželce, tymiánu, oregánu (dobromysl), majoránce nebo šalvěji. Nejjednodušší způsob jak začít, je zakoupit sazenice vybraných bylinek v zahradnictví. Květináč pak musíte vybavit kvalitní drenážní vrstvou (drobný štěrk či střepiny z květináčů), která rostlinky chrání před uhníváním kořínků. Důležitý je i kvalitní půdní substrát s příměsí rašeliny.

Dostatek světla

Co se týká umístění truhlíků, bylinky si potrpí na dostatečné množství světla. Pokud jim světlo chybí, projeví se to ztrátou chuti a charakteristického aroma. Pokud máme možnost, je vhodné bylinky umístit poblíž okna směřujícího na jih. Ideální teplota pro dobrý růst bylinek je 22 - 25 ° Celsia. Pažitce nebo petrželce stačí teplota o pět stupňů nižší. Pozor na průvan! Pokud v bytě topíte, vlhkost je nižší, a proto se doporučuje bylinky rosit. Přílišná vlhkost rostlinám nesvědčí. Na listech se začne objevovat plíseň a bylinka může i uhynout. Čím jsou rostlinky starší, tím víc košatí. Proto je třeba je sestříhat do úhledného stromečku. Zaštipováním výhonků a květů šetříte rostlince energii, kterou by do jejich růstu investovala.

Hnojení

Bylinky mají minimální nároky na přihnojování. Většinou postačí, pokud je každý rok přesadíme do nového substrátu. Při konzumaci bylinek si musíme dávat pozor na jejich přehnojení, minimálně 14 dní před sklizní je nutné hnojivo vynechat úplně! Pokud chceme bylinky sklízet celoročně, je lepší hnojení nezavádět vůbec. Některé bylinky jsou pouze jednoleté rostliny, proto je každý rok znovu vyséváme. I bylinky trvalky je nutné průběžně obnovovat a mladit. Pokud si rostlinka neodpočine, ztrácí své aroma a chuť.


Pokud si bylinky vypěstujete sami, budete mít přísun vitaminů po celý rok.
Pokud si bylinky vypěstujete sami, budete mít přísun vitaminů po celý rok.

Osvědčené rady
1. Ke sklizni bylinek potřebujeme malé, ostré nůžky.
2. Čerstvě sklizené bylinky musíte ihned opláchnout studenou vodou a nechat oschnout.
3. K nakrájení či nasekání bylinek je nejvhodnější ostrý nůž a dřevěné prkénko. Aby se ale nezničily vitaminy je lepší bylinky ručně natrhat.
4. Sušené bylinky mají hned několik výhod. Uchovávají se snadněji než čerstvé, vydrží déle a jsou po ruce vždy, když čerstvé scházejí. Nezapomeňte ale, že sušené bylinky mají mnohem silnější chuť, a proto do jídel používejte přibližně poloviční množství, než byste dávali čerstvých.
5. Sušené bylinky by se měly uchovávat na co nejtmavším a chladném místě. Bylinky uložené v ledničce vám vydrží přibližně tři měsíce, dáte-li je do mrazáku, vydrží dokonce až šest měsíců. Skladujte je v pořádně uzavřených kořenkách, nejlépe se vzduchotěsným uzávěrem.
6. Čerstvé bylinky přidávejte do jídla až v poslední fázi vaření, nebo jen jako ozdobu.

.

Sdílej článek:
Řemeslné práce - Zaučíme – práce v interiérech 27 000 Kč Přijmeme a zaučíme na stěrkování stěn a podlah v interiéru. Klidná a nenamáhavá práce na HPP po Praze a okolí. Mzda dle šikovnosti a času 28.000-38.000 Kč hrubého (cca 22-28 čistého). Nástup možný ihned. Více info ve firmě "AB Parket", Soběslavská 9, Praha 3 - Vinohrady, 130 00 nebo na telefonu viz kontakt níže. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 19 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič sil. vozidla. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Řidič sil. vozidla - vzdělání nižší střední odborné. Pracoviště Pekárna Srnín. Rozvoz pekařských výrobků na linkách. Podmínkou je řidičský průkaz sk. C + profesní průkaz výhodou. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 19.000,-- - 25.000,-- Kč hrubého, 5 týdnů dovolené, 13. a 14. plat, stravné. Kontakt: telefonicky od 8:00 do 14:00h personální oddělní 380 701 018, personalni@kiii.cz.. Pracoviště: K iii, spol. s r.o.- pekárna srnín, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Ivana Tenklová, +420 380 701 018. Služby - Kadeřník/ce 20 000 Kč Hledáme kadeřnici do salónu Kadostyle poblíž zastávky metra Pražského povstání. Možnost pronajmutí křesla s částečnou klientelou, brigádně.. Záleží na domluvě. Přijmeme i kadeřnice po škole. Více informací na telefonním čísle. Budeme se na Vás těšit.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipná videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.