Šíp.deník.cz

V pátek v Praze začíná Beatlemánie!

9 fotografií 9
Legendární kapela The beatles.
Legendární kapela The beatles.
Zdroj: DENÍK/Martin Divíšek
Happening u pražské Lennonovy zdi zahájil výstavu Beatlemánie! v Českém muzeu hudby. Happening u pražské Lennonovy zdi zahájil výstavu Beatlemánie! v Českém muzeu hudby. Happening u pražské Lennonovy zdi zahájil výstavu Beatlemánie! v Českém muzeu hudby. Happening u pražské Lennonovy zdi zahájil výstavu Beatlemánie! v Českém muzeu hudby.
Sdílej článek:

Národní muzeum a jeho České muzeum hudby připravilo mimořádný výstavní projekt. V Karmelitské ulici bude 4. června otevřena dlouho očekávaná výstava s názvem Beatlemánie!, která vypráví příběh nejslavnější kapely všech dob a jejího vlivu na československou společnost 60. let 20. století. Výstava potrvá do 10. ledna 2011. Výstavu Beatlemánie! připravilo České muzeum hudby. Veřejnost jej často vnímá pouze v souvislosti s hudbou vážnou. „Chceme ukázat, že se systematicky věnujeme i fenoménu populární muziky, která je – ať chceme či ne – součástí našeho každodenního života,“ vysvětluje ředitelka Českého muzea hudby Dagmar Fialová a generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš dodává: „Reflexe dějin 20. století není v České republice stále dostatečná. Beatlemánie! vypráví nejen o skupině jako takové, ale také o tom, jak u nás žili mladí lidé v době, kdy svět poprvé propadal beatlemánii. Chceme veřejnosti zajímavou formou přiblížit další stránku našich dějin.“ Ještě před samotným zahájením výstavy se oderál v Praze happening: Beatlemánie začala totiž vzpomínkou na pendreky! Příslušníci Veřejné bezpečnosti brutálně napadali lidi, kteří u Lennonovy zdi na Malé Straně ve středu vzpomínali na člena slavných Beatles a na svobodu. Tento happening v duchu vzpomínek na temno totality připomněl nejslavnější hudební skupinu v dějinách, vše, co s ní souviselo, a hlavně, jak jsme to vnímali tehdy my zde, v Čechách… Prohlédněte si fotogalerii, která zachycuje středeční vzpomínku na doby leckdy „dobrodružné“ doby totality.

2010 - mnoho výročí, spojených s nejslavnější skupinou světa

Rok 2010 je pro uspořádání této výstavy obzvlášť vhodný, protože je rokem mnoha výročí, která jsou s touto kapelou spojena. V roce 1960 Beatles pod novým názvem odjeli na první turné do Hamburku, v roce 1970 Paul McCartney oznámil, že ze skupiny odchází, rok 1940 je rokem narození tří členů skupiny – Ringo Starra, Johna Lennona a Stuarta Sutcliffa, původního člena The Beatles, který zemřel v roce 1962. V prosinci si kulturní veřejnost připomene i výročí tragické, uplyne 30 let od atentátu na Johna Lennona.

Příběh Beatles a jejích československých fanoušků

Výstava má dvě paralelní dějové linky. První odráží strhující příběh nejslavnější rockové skupiny všech dob od jejich počátků v Liverpoolu, přes vrchol vlny beatlemánie až po rozpad skupiny Beatles a následné tvůrčí i životní osudy jednotlivých Brouků. Zvláštní část výstavy je věnována kulturním fenoménům 60. let 20. století, které Beatles svou tvorbou a postoji přímo či nepřímo ovlivňovali, nevyhýbá se ani negativním či kontroverzním tématům. Druhá linka sleduje život mládeže v tehdejším Československu. Zabývá se oficiální i neoficiální stránkou tehdejší kultury či módy. Zvláštní důraz je kladen na počátky bigbítu v českých zemích a reakce establishmentu na životní styl tzv. mániček. Poslední část výstavy je věnována osobě Johna Lennona jako ikony svobody, míru a revolty proti většinové společnosti, a významu jeho kultu pro odpor proti totalitnímu režimu v 80. letech 20. století.

Speciálními exponáty výstavy jsou originální voskové figuríny z Musea Madame Tussaud z roku 1964 nebo banjolele, které vlastnil George Harrison. Mimořádná zápůjčka ze sbírky Hard Rock Café výstavu ozvláštní v jejím průběhu, do Prahy bude na 10 týdnů zapůjčena mimo jiné také semišová bunda Johna Lennona, ve které byl vyfotografován na obal slavné desky Rubber Soul.

Model Žluté ponorky i Harrisonovo banjolele

Výstava je připravena ve spolupráci se zahraničními a domácími institucemi i soukromými sběrateli. Součástí expozice jsou také mnohé interaktivní prvky – např. model Žluté ponorky nebo studio s mixážním pultem. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet, jak se nahrávaly písničky z rádií, či alespoň na moment zažít beatlemánii na vlastní kůži.

Pojistná hodnota všech exponátů přesáhla částku 25 miliónů Kč. Nejcennějšími exponáty jsou voskové figuríny z Musea Madame Tussaud a Harrisonovo banjolele, které jsou společně pojištěny na 8 miliónů Kč.

Na co všechno se můžete těšit

Výstava bude zahájena ve čtvrtek 3. června veřejným koncertem na nádvoří Nostického paláce, sídla Ministerstva kultury ČR, kde vystoupí Miro Žbirka, Pavel Sedláček & Cadillac a skupina The Bugles – Beatles Revival. Tito umělci výstavu nejen zahájí, ale také s Českým muzeem hudby na přípravě spolupracovali osobními zápůjčkami. Koncert je přístupný zdarma, prvních pět set jeho účastníků navíc obdrží kupón s 50% slevou na výstavu, který je platný do 30. června 2010.

Pozvánka na čtvrteční koncert


K výstavě je připraven bohatý doprovodný program. 30. června 2010 se v Českém muzeu hudby na příklad uskuteční koncert Peta Besta, původního bubeníka Beatles.

(zdroj: NM)

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů