Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více
NOVINKA UŽ TO VÍŠ? NE? TAK SE PŘIHLAS A ODEBÍREJ! ODEBÍRAT

V PEKINGU bude válčit 130 Čechů

Sdílej článek:

PRAHA - Dostali zelenou. Na 29. letní olympijské hry do Pekingu se vydá stotřicetičlenná výprava českých sportovců, kterou včera na svém zasedání schválilo plénum Českého olympijského výboru. Počet ještě není definitivní. Nominace se ještě může rozrůst o atlety a plavce či tenistu Jiřího Vaňka.

Vzhůru na Peking! Český olympijský výbor vysílá na nadcházející olympiádu, která startuje 8. srpna v Číně, minimálně 130 sportovců v 19 olympijských sportech. S nimi pocestuje i 102 členný doprovod. "Byl bych moc rád, kdybychom přivezli domů osm medailí, tedy stejný počet kovů, jaký jsme vybojovali na předcházející olympiádě v Aténách před čtyřmi lety. Znamenalo by to, že ani ve vzrůstající konkurenci jsme neustoupili z míst pod sluncem," plánuje si předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Jenže v Aténách pod českou vlajkou bojovalo o dvanáct sportovců více než letos. Nominace se ale do příštího úterý ještě může rozrůst o plavce a atlety, kteří do té doby ještě mohou plnit limity. "Konečnou nominaci uzavřeme 23. července v Pekingu. Ve čtrnáct hodin tamního času ji chceme nahlásit, to znamená, že pokud někdo do osmi hodin letního středoevropského času se prezentuje mimořádným výkonem, můžeme ho ještě zapsat. Pro tento případ budu mít mobil v Číně neustále u sebe," tvrdí šéf české výpravy František Dvořák, který do Pekingu letí jako předvoj se svými spolupracovníky už v úterý. Již nyní je ale téměř jisté, že na seznam přibude tenista Jiří Vaněk, původně druhý náhradník. "Na 99,9 procent si v Pekingu zahraje," věří Dvořák.

Největší problémy má česká výprava s komunistickou čínskou administrativou. "Už se mi stalo, že jsem jeden dokument posílal třikrát. Vše si neskutečně ověřují, kolikrát se stane, že přijde e-mail od samotného náčelníka nějakého štábu, že se mu něco nezdá," kroutí hlavou Dvořák.

Klidné spaní nemají čeští funkcionáři ani ze smogu, který dusí město. "Sice se Číňané chystají zastavit provoz ve fabrikách a stopnout milion aut, ale situaci nevidím dobře," děsí Dvořáka.

Petr Třešňák


Olympijská nominace

Atletika: Limit A: Škrobáková (100 m př.), Svoboda, Sajdok (oba 110 m př.), Hejnová (400 m př.), Straková, Dubnová, Bába, Janků, (všichni výška), Schindlerová (20 km chůze), Bílek (50 km chůze), Cechlová (disk), Špotáková, Klimešová (obě oštěp), Ščerbová (sedmiboj), Šebrle (desetiboj), Milo (100 m), Vojtík (200 m), Götz (400 m), Holuša (800 m), Kudlička, Baďurová (oba tyč), Šestáková (trojskok), Stehlík (koule), Marcell (disk), Veselý (oštěp), Ledvinová, Melich (oba kladivo).
Badminton: Ludíková, Koukal.
Basketbal: Družstvo žen (Elhotová, Hartigová, Hejdová, Kulichová, Machová, Mokrošová, Svobodová, Šujanová, Uhrová, Večeřová, Veselá, Vítečková).
Silniční cyklistika: Kreuziger, Benčík.
Dráhová cyklistika: Kozlíková, Ptáčník, Špička, Bábek, Kaňkovský, Kadlec.
Horská kola: Kulhavý, Huříková.
BMX: Horáková, Prokop.
Jachting: Trčka (Laser), Maier (Finn), Šmídová, Mrzílková (470).
Jezdectví: Hatla.
Judo: Ježek (do 73 kg), Petřikov (do 60 kg).
Rychlostní kanoistika: Mrůzková, Blahová (K2).
Vodní slalom: Hradílek (K1), Ježek (C1), Volf, Štěpánek (C2), Hilgertová (K1).
Lukostřelba: Horáčková.
Moderní pětiboj: Grolichová, Svoboda, Capalini, Michalík (náhradník).
Plavání: Klosová, Svoboda, Jedlička, Klusáčková-Myšková, Verner, Kazíková, Rubáček, Fučík.
Dálkové plavání: Pechanová, Vítek.
Synchronizované plavání: Bernardová, Dufková.
Skoky na trampolíně: Honzáková.
Sportovní gymnastika: Pálešová, Konečný.
Sportovní střelba: Haman, Jeřábek, Varga, Tenk, Strnad, Podhráský, Sychra, Kostelecký, Kůrková-Emmons, Kalná, Sýkorová, Marušková, Musilová.
Stolní tenis: Korbel, Hadačová.
Tenis: Berdych, Štěpánek, Minář, Vaidišová, Vízner, Damm, Iveta Benešová, Šafářová, Zakopalová, Kvitová.
Triatlon: Ospalý, Radová-Zemanová, Frintová.
Veslování: Synek, Knapková, Antošová, Vařeková, Jirka, Hanák, Doleček, Vitásek, Neffe, Bruncvík, Gruber, Horváth, Chalupa, Makovička, Karas, Friedberger.
Vzpírání: Wälzer.
Zápas: Švec.

Takový odvaz Senát dlouho nezažilValdštejnský palác včera praskal ve švech. Politici, sportovci a novináři se včera tísnili v přeplněném hlavním sále Valdštejnského paláce. Předseda Senátu Bohuslav Sobotka totiž v budově Senátu uspořádal přátelské setkání s českým olympijským týmem

Po úvodním proslovu následovala přehlídka nové kolekce oblečení pro nadcházející olympiádu. Hlasitá melodická hudba rozhýbala sál. Modelky a modelové předvedli oblečení od Adidasu a OP Prostějov.

V roli modela se představil i výškař Jaroslav Bába. "Působil jsem na přehlídce trochu dřevěně, ale zvládl jsem to. Oblečení se mi moc líbí. Je velmi pohodlné," usmíval se vysoký atlet. Oblečení se zamlouvalo i šestinásobnému účastníkovi OH Václavovi Chalupovi. "Bylo to moc pěkný. Těším se, až ty věci budu mít doma."

Po přehlídce si vzal slovo náměstek ministra školství Jan Kocourek. "Takový odvaz Senát už dlouho nezažil."

Patrik Vacek

#nahled|https://g.denik.cz/56/c9/olympiada_modely1_sip-300.jpg|https://g.denik.cz/56/c9/olympiada_modely1.jpg|Oblečení olympijského týmu#
#nahled|https://g.denik.cz/56/11/olympiada_modely2_sip-galerie.jpg|https://g.denik.cz/56/11/olympiada_modely2.jpg|Oblečení olympijského týmu#

Jirásek: Milion za zlato je málo!Předseda olympijského výboru Milan Jirásek zaznamenává od českých sportovců hlasy, že milion korun za zlato v individuální disciplíně je málo. Částka se od roku 1996 nemění a inflace přitom roste. Za stříbro se inkasuje půl milionu a za bronz si sportovci vydělají tři sta tisíc.

Už si vám někdo z olympioniků osobně stěžoval?
Nikdo za mnou konkrétně nepřišel, ale určité debaty se ke mně už donesly. Musím uznat, že v budoucnosti budeme muset odměny navýšit, a to kvůli rostoucí inflaci. Milion začíná být málo. Na druhou stranu máme ale odměny na podobné úrovni jako Maďaři a Poláci. U nás se ale nikdy nestane, že olympijský vítěz bude do smrti zabezpečen, jako je tomu třeba v Řecku.

O navýšení odměny v kolektivním sportu asi neuvažujete, tam zlatý tým bere deset milionů korun…
Jako fanoušek si samozřejmě přeji, aby české basketbalistky v Pekingu uspěly, ale z pohledu ekonomického by nás jejich vítězství zruinovalo. Ale upřímně jim fandím.

Kdo si myslíte, že letos na olympiádě sáhne po medaili?
Určitě na ni zaútočí desetibojař Šebrle, oštěpařka Špotáková, skifařka Knapková, zabodovat by mohli i pětibojaři. Želízek máme mnoho. Mezi nominovanými není žádný olympijský turista.

Vidíte ve výpravě nějakého černého koně?
Podle mě by to mohla být dálková plavkyně Jana Pechanová.

Už víte, kdo bude při slavnostním zahájení vlajkonošem?
Jméno sportovce, který ponese českou vlajku, budeme tajit do poslední chvíle. Několik kandidátů máme, ale také ještě nevíme, jestli v době zahájení už budou v dějišti. Další věcí je, aby to nebyl někdo, kdo další den hned soutěží.

Olympiáda se letos koná v komunistické Číně, pořadatelé se bojí nesouhlasných protestů s dodržováním lidských práv. Poučovali jste sportovce, jak se mají v této otázce chovat?
Ne, všichni znají olympijskou chartu, kterou nesmějí porušit. Roztáhnout někde na sportovišti politický transparent se tolerovat od Mezinárodního olympijského výboru nebude. Ale do médií se mohou naši olympionici vyjadřovat o tamní politické situaci, jak chtějí. Jsou přece svobodní.

Petr Třešňák

1912: Stop profesionalismu!Mnoho povyku pro pár dolarů. I tak by se dal nazvat příběh, který se odehrál na stockholmské olympiádě. Poprvé se zúčastnili zástupci všech kontinentů. Technika pokročila, čas byl měřen elektronicky a poprvé mohli rozhodčí spatřit cílovou fotografii. Sportovní svět objevil amerického indiána Jima Thorpa, který triumfoval v pětiboji a desetiboji.

Jenže tehdy se nenosilo dostávat za sportovní výkony peníze a švédský a americký olympijský výbor se zasloužily o to, že mu byly cenné kovy odebrány. Důvod? Dva roky předtím hrál Thorpe baseball a přiznal, že za tuto činnost inkasoval pár drobných. Inu profesionalismus se tehdy ještě nevyplatil. Medaile závodníkovi z oklahomského městečka Praha odebrali. Po kariéře zápasil s chudobou, bídou a podléhal stále častěji alkoholismu. I tak se dožil 64 let, nikoli však toho, aby znovuzískal zlaté "placky". Ty byly navráceny rodině až 30 let po jeho smrti. První z velkých všestranných atletů je dvojnásobným olympijským šampionem, byť se to už nedozvěděl.

(hom)

Lukostřelce odrovnala marihuana

Nemilosrdně ho vyškrtli ze seznamu uchazečů o olympijskou nominaci do Pekingu. Český lukostřelec Milan Andreas, který byl pozitivně testován na marihuanu, nikam nepoletí. Domácí lukostřelba přitom mohla mít pod pěti kruhy po 28 letech zastoupení v obou pohlavích. V Číně tak bude bojovat jen Barbora Horáčková.

"Pravidla jsou neúprosná. Sportovec, který je pozitivně testován už při vzorku A, musí být vyloučen. Andreas se navíc k užití marihuany přiznal. Je to nepříjemné, ale ještě, že se vše stačilo odhalit před oficiální nominací. Zaplaťpánbůh, že se to neprovalilo přímo v dějišti, byl by z toho velký skandál," orosil se šéf české mise František Dvořák.

Lítost nad vyloučením z výpravy projevil předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. "Z lidského pohledu je to pro toho kluka tragédie. Neudělal sice kriminální zločin, ale stačilo, že se provinil proti pravidlům." Andreas se sice přiznal, ale sám tvrdí, že marihuanu požil loni v září. "Nedovedu si představit, kolik by toho do sebe musel vpravit, aby jeho tělo neslo stopy po látce ještě nyní. Marihuana se v těle udrží maximálně tři měsíce," tvrdí Jirásek, v civilu lékař. Podle Dvořáka ale Andreas marihuanu užil mnohem později. "Podle mých informací výsledek testu pochází z 8. června."

Pokud českou výpravu v Pekingu zasáhne dopingový skandál, nebude mít Dvořák slitování. "Shoduji se s názorem, jaký se objevil na letošní Tour de France, že dopovat může jen idiot. Jsem rád, že těchto nesvéprávných lidí nyní ubývá."

(tře)

Sdílej článek:

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipné videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Vážení čtenáři,

náš web ŠÍP přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění našich novinek - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr novinek i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT