Závozník Otík nerozuměl ani slovo česky
Ve filmu si Otíka zahrál maďarský herec János Bán, který měl po celou dobu nechápavý výraz. Zahrát ho mu nedělalo žádný problém, jelikož po celou dobu nerozuměl, co si ostatní povídají. Kvůli filmu si dokonce musel nechat na svoje náklady vyrobit umělé zuby. Režisér Jiří Menzel neměl žádné, které by mu mohl půjčit.
Ostatní Labudu ve filmu nechtěli
Postava Pávka byla původně napsaná pro Petra Nárožného, ale režisér si prosadil slovenského herce. Ten měl za roli až trojnásobek tehdejší mzdy, tedy 8 700KČs. Průměrná mzda byla tehdy necelých tři tisíce korun. S obsazením Labudy navíc nesouhlasil Zdeněk Svěrák a zbytek štábu. Dle nich to byl estrádní komediant a Pávka si představovali jako urostlého muže.
Vesnice málem shořela
Doktor Skružný ve filmu říká, že doporučuje návštěvu Pelhřimovského krematoria. Ve skutečnosti ve městě ale žádné krematorium není. Pětadvacet let se snažilo město turistům vysvětlit, že nikdy ani žádné nebylo, než ho nechalo vystavět. Posléze ho chtěli nechat z recese shořet, ale oheň se příliš rozšířil. Namísto hasičů, kteří byli součástí představení, museli přijet ti praví a požár uhasit. Hrozilo totiž, že se dostane k nedalekému kulturnímu domu.
Otík o rohlíku a pivu
Představitel Otíka, János Bán, si neustále objednával jen rohlíky a pivo. Víc toho česky totiž ani neuměl. Obě slova odkoukal ze scénáře.
Komedie, která vznikla náhodou
Při revizi televizního archivu byla zjištěna jedna věc, a to, že film Na samotě u lesa byl Zdeňkovi Svěrákovi proplacen dvakrát. Z Barrandova bylo Svěrákovi navrženo řešení. Do druhého dne měl napsat námět, který bude zamítnut. Částka navíc s ním bude spojena. Onen námět se ale dostal do rukou Jiřího Menzela a bylo jasno.
Auto doktora Skružného sloužilo i po natáčení
Filmaři zakoupili na Benešovsku Škodu 100 L. Tou ve filmu jezdil doktor Skružný (Rudolf Hrušínský). Už během natáčení byla v opravdu zuboženém stavu. Po něm však byla zakoupena obyvatelkou obce, která ji přelakovala na červeno a jezdila s ní až do roku 1999.