více >>

Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více

Vyměňte politiky, to ano, ale rozhodně nepřemlouvejte bábu!

Sdílej článek:

V režii renomovaného Knoflíkáře Petra Zelenky se mladí herci Martha Issová a Jiří Mádl dost razantně vložili do politiky natočením klipu „Přemluv bábu.“ Pokud jste to náhodou nezachytili, což by byl sám o sobě zázrak (anebo dlouhodobý pobyt v republice Guinea-Bissau, či koma ve špitále), jedná se v krátkosti o to, že se prý mladí mají sebrat, jet na vesnici, kde žijí jejich prarodiče, a přesvědčit je, aby volili pravici. Video je samo o sobě dost kontroverzní a vůči starším lidem vysloveně urážlivé, neboť z nich dělá nesvéprávné trouby, kteří celý den pobíhají po dvorku, sypou slepicím, volí komunisty v jednom šiku, paměť mají děravou jak cedník a jejich vnuci a vnučky jim vysloveně prokazují laskavost, když se jednou za rok ukážou. Dost děsivá představa… To iniciativa Anety Langerové a dalších muzikantů je daleko sympatičtější.

Jedno se klipu, který si celý můžete poslechnout ZDE, musí nechat. Vzbudil doslova lavinu reakcí (račte se podívat ZDE – stačí číst jen titulky), kladných i záporných, nikoho ale nenechal v klidu. Pokud toto mělo být účelem, povedlo se. Na 100 %.

Matha Issová a Jiří Mádl

Obvyklá omluva klipu, který je opravdu urážlivý, až se chce říci zlý, je, že se jedná o srandu a nadsázku. Takže kdo ji nepochopil, nemá smysl pro humor a řadí se tak mezi zapšklé, nenávistné voliče levice, žmoulající v upocené, vrásčité dlani oněch nenáviděných třicet korun zdravotnického poplatku. Mno, ehm, nebudeme se zde zpovídat, koho volíme, ani kolik nám je, jen by nás upřímně zajímalo, kde Martha a Jirka přišli k oné nezvratné jistotě, že levici volí jen staří lidé na venkově. Žádné výzkumy tomu nenasvědčují. Je to celé pochopitelně daleko složitější a sofistikovanější…

Oba herci, když zjistili, jaké běsnění jejich klip vyvolal, přidali k tomu ještě oficiální vyjádření:


VYJÁDŘENÍ JIŘÍHO MÁDLA

Rád bych zdůraznil, že nejsem jednosměrně smýšlející slepě pravicový volič. Levici jako takovou respektuji a snažím se levicově smýšlet a mým vrstevníkům i v tomto směru otvírat oči. Byl bych rád kdybychom měli důstojnou, schopnou a realistickou levicovou stranu, my ji v ČR dle mého názoru ovšem nemáme. Kolotočářské sliby a sázení na lidskou naivitu mi vadí a jistě uráží občany jakéhokoli věku.

Problém je, že mladí lidé rezignovali, jsou k politice často apatičtí a téměř se o ni nezajímají. I z toho důvodu jsem se rozhodl natočit s Petrem Zelenkou a Marthou Issovou spot „Přemluv bábu".

Rozruch, jaký jsme tím způsobili, mě překvapil. Vítám jakýkoli projev nesouhlasu, follow-upy, parodie a především mám radost ze seriózních diskusí. Jistě nikdo nepochybuje, že nekontroverzní slohové cvičení by je v takové míře nevyvolalo, proto zůstávám při čtení komentářů na internetu i v tiskových médiích klidný a potěšen.

Co mě ovšem mrzí a nemohu na to nereagovat, je tvrzení, že jsme urazili staré lidi a že je paušalizujeme jako hloupé a nesvéprávné voliče levice. Když řeknu, že italští fotbalisté simulují, také tím netvrdím, že tak konají všichni italští fotbalisté do jednoho, ale pravdou je, že simulují výrazně častěji než třeba Angličané.

Pokud je někdo rozhořčen politickým sdělením klipu, nemůže mluvit o urážce, protože tím z povahy věci předjímá existenci limitů projevu politického názoru, které byly daným klipem porušeny. Takové meze podle mě nemají v politické potažmo společenské sféře místo. Vše ostatní co by mohlo být považováno ve spotu za urážku, je dané žánrem (virál) a stylizací. Jednoduše to, co je kritizováno jako urážka, není sdělením a záměrem nás autorů, urážku z klipu dělají tendenční interpretace jeho kritiků.

Pokud jsme se některého seniora nebo jakéhokoli slušného občana dotkli, upřímně mě to mrzí. Přesto natočení klipu nelituji a šel bych do toho znovu.

VYJÁDŘENÍ MARTHY ISSOVÉ

Musím říct, že když jsme se s Jirkou Mádlem a Petrem Zelenkou na natočení spotu domlouvali, nikdo z nás netušil, jak velkou diskuzi rozpoutáme. Já tedy rozhodně ne. A jsem za to, že se tak stalo, nesmírně vděčná a cítím potřebu napsat, proč.

Vzhledem k tomu, že jsem za své rozhodnutí plně zodpovědná, ponořila jsem se na několik hodin do všech možných debat a reakcí na internetu a čím dál tím víc si byla jistá, že jsme udělali dobře. Pokud lidé vynaloží tolik energie a času na to, aby se zajímali o to, jestli politici plní svoje sliby a jestli to, co se v naší zemi děje, je v pořádku, jako vynaložili na posuzovaní počinu dvou idiotů, jak nás často nazývají, pak bude demokracie v Česku fungovat zase o něco lépe.

A pokud ne, je to jen smutná zpráva o míře netolerance mezi námi. A nejen to. Je to i zpráva o velké skepsi a nevíře v ostatní lidi, protože spousta pisatelů nechápe, že jsme se prostě sebrali a jako občané tohoto státu vyslovili nahlas svůj názor, ale podezírají nás, že jsme dostali tučně zaplaceno. Pokud platí pravidlo "podle sebe soudím tebe", radši ani nedomýšlet…

Každopádně za sebe můžu říct, že jsem chtěla, jako člověk objevující se v médiích, v jejichž hledáčku být rozhodně nepovažuji za smysl svého života a s jejichž úrovní často nejsem spokojena, vyjádřit nespokojenost se současným stavem politické scény ve své zemi. A na to má právo opravdu každý. A vidím to jako jediné východisko.

Pokud se všichni, včetně nás mladých arogantů, báb i dědků, začneme zajímat o to, co se kolem nás děje a vyžadovat, aby to co se slíbí, bylo splněno a připomínat, že politika je služba lidem a existují v ní hranice, které se nemají překračovat, pak jsem si jistá, že jsme pokročili jako společnost o kus dál.

A až se v nějaké straně objeví lidé, kteří budou plnit politický program léčba sebevědomí, duchovní růst a blaho českého národa, pak ji svým volebním hlasem s velkou radostí podpořím, ať bude směřovat doleva, nebo doprava. Zatím je to všechno bída, jen mi vzhledem k výši státního dluhu a lenosti lidí myslet momentálně levice přijde jako větší zlo.

A v čem pro mně „Přemluv bábu" bylo nejzásadnější? Uvědomila jsem si, že už nechci ani minutu ze svého drahocenného času trávit tím, že budu posuzovat myšlenky a činy někoho, kdo pro můj život není důležitý, ale budu ho věnovat lidem, které miluji a sama sobě, tomu, abych se co nejlépe poznala a měla na věci vždy svůj vlastní náhled.

Jednoduše abych prožila hodnotný a šťastný život, k čemuž rozhodně patří to, že budu nadále vyjadřovat svůj názor, ať se to někomu líbí, nebo ne. Howgh.

Martha Issová a Jiří Mádl nejsou jediní, komu leží na srdci osud této země a rozhodli se k veřejnému vyjádření. Zpěvačka Aneta Langerová napsala na svých stránkách toto:

Milí přátelé, je čas…
…pokud cítíte věci podobně a vnímáte ten obrovský vykřičník nad stavem naší politiky, a tím pádem i naší společnosti, prosím, postavte se k tomu čelem.
Nelíbí se mi zkorumpovanost a arogance nynějších politiků.
Mám tuto zemi tak ráda, že udělám maximum pro to, aby se o ni starali lidé, kteří k ní mají vztah, záleží jim na ní a jsou pro ně důležité obyčejné lidské hodnoty. Nikdo to neudělá za nás, máme díkybohu stále možnost svobodné volby, není to samozřejmost, tak si toho važme a prosím, využijme ji.
Běžte na www.vymentepolitiky.cz a svým hlasem dejte najevo všem, že budete volit. Přidejte se k nám i na facebooku (http://www.facebook.com/pages/VYMENTE-POLITIKY/115071735187005) a šiřte, prosím, tuto naději dál mezi svými známými, rodinou, kolegy, spolužáky…Už jsme se dlouho tvářili, že je všechno v pořádku, ale není a všichni to víme.
Prosím, VYMĚŇTE POLITIKY!
S díky a úctou k VÁM všem, kteří dokážete svobodně rozhodovat o svém vlastním životě..
Anet

K této iniciativě se přihlásila už řada umělců, jako je Dan Bárta, herec Kryštof Hádek a Viktor Preiss a další. Ostatně, podívejte se sami.

Stránka www.vymentepolitiky.cz

Bulvár.cz: Iniciativa Vyměňte politiky je nám mnohem sympatičtější, než agresivní styl klipu Přemluv bábu. Už jen proto, že bychom nikdy nepoužili tak ohavné slovo - té hodné paní, která se může přetrhnout, aby z nízkého důchodu přilepšila vnoučatům, říkáme totiž babičko. A navštěvujeme jí, protože ji máme rádi, ne za „odměnu“. A co se týče voleb: Prosíme, VYMĚŇTE POLITIKY! Howg.

(zdroj: bulvar.cz)

Sdílej článek:
Autor: Anna Vančová
Doprava a logistika - PŘIJMEME ŘIDIČE 30 000 Kč Zavedená dopravní firma v Praze ihned přijme řidiče nebo jeřábníka na HPP, DPČ, DPP, ŽL. Plat 30-40.000 Kč. Možnost ubytování. Praxe a ŘP C či E. Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 40 000 Kč Řídící pracovníci v oblasti ambulantních a terénních sociálních služeb (kromě péče o seniory) ŘEDITEL/KA ORGANIZACE. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Co požadujeme:, - min. ukončené VŠ vzdělání (ideálně v oboru zaměřeném na management, sociální služby), - minimálně 3 letá zkušenost s řízením organizace, - znalost sociální problematiky, - zodpovědnost, spolehlivost - koncepční myšlení, - samostatnost + preciznost - silný vztah k poslání organizace, - loajálnost a výrazné pracovní nasazení, - znalost PC a orientace v účetnictví, - trestní bezúhonnost, - schopnost čelit stresovým situacím, časová flexibilita, organizační schopnosti, - řidičský průkaz sk. B výhodou, Pracovní rámec: , - řízení celé organizace, - reprezentace organizace , - spolupráce na administraci projektů realizovaných v organizaci, - jednání se státní správou a samosprávou, - tvorba strategií organizace, - sledování naplňování cílů organizace, - řízení lidských zdrojů v organizac, Co nabízíme:, - Pracovní doba na dobu určitou - 1 rok s možností prodloužení na dobu neurčitou, - Plat dohodou, - 25 dní dovolené, - Notebook a mobilní telefon, - Možnost dalšího vzdělávání, - Pružná pracovní doba, První kontakt: zaslat životopis s motivačním dopisem na e-mail: info@fokus-pisek.cz. Pracoviště: Fokus - písek, z.ú., Kollárova, ďż˝.p. 485, 397 01 Písek 1. Informace: Miluše Balková, +420 773 607 769. Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 22 000 Kč Rytci kovů Rytci kovů - rytec hlubotiskových válců. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt:, telefonicky - PO - 09:00 - 11:00 na tel. 773 686 037 Mgr. Lada Vokřálová,, e-mailem - lada.vokralova@yuncheng-cz.com - zasílejte prosím strukturovaný životopis,, osobně - Tř. 5. května 1068, 289 11 Pečky., , Požadované znalosti:, - vyučení či praxe s obsluhou strojů pro elektromechanické rytí hlubotiskových válců., , Pracovní doba:, 8 - 16:30 hod, 18 - 2:30 hod (s přestávkou 45 min), , Zaměstnanecké výhody:, - stravenky.. Pracoviště: Yuncheng plate-making cz s.r.o., Tř. 5. května, ďż˝.p. 1068, 289 11 Pečky. Informace: Lada Vokřálová, +420 773 686 037.

Doporučené články

Akční letáky

Rubriky

Celebrity Zábava a video Cestování Příběhy a události Móda a zdraví Láska a vztahy

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů