Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více
NOVINKA UŽ TO VÍŠ? NE? TAK SE PŘIHLAS A ODEBÍREJ! ODEBÍRAT ×

10 zajímavostí O LETUŠKÁCH, které zřejmě nevíte! A jak se vyhnout faux pas

Letecká doprava je momentálně na vrcholu. Létá se všude po světě za pár kaček a lowcost lety se těší ohromné oblibě. Ačkoli planeta Země pomalu ale jistě umírá v důsledku globálního oteplování, není rozhodně pravda, že by lidi na Zemi letadla ovládala skrze chemtrails. 

Jsou placeny až za dveřmi

Co vše nespíš netušíte o letecké dopravě a letuškách.

Jsou placeny až za dveřmi

Není to pravidlem u všech aerolinií, ale spoustu ze společností platí své zaměstnance až za čas strávený ve vzduchu, respektive od chvíle, kdy se v letadle zavřou dveře a začne reálná směna. Tím pádem ukládání zavazadel do kabiny nad hlavou, přivítání na palubě, apod. je stále ještě mimo pracovní dobu. Stejně tak pauzy mezi jednotlivými lety nejsou placené. Zrušení letu je tedy dost nemilá věc. 

Proč při vzletu a dosedu nespat 

Co vše nespíš netušíte o letecké dopravě a letuškách.

Proč při vzletu a dosedu nespat

Hodně lidí má v oblibě usnout hned jakmile dosednou na své sedadlo. Aerolinky tohle ale absolutně nedoporučují. Může se stát, a také se to stává, že v důsledku změny tlaku, se lidem spouští krev z nosu. Letušky mají pak plné ruce práce. Nejde ani tak o to, že by se třeba krev spustila přímo vám, ale může se to stát sousedovi a letušky od vás můžou potřebovat drobnou spolupráci. Je tedy lepší při vzletu i přistání žvýkat žvýkačku, abyste neusnuli a se spánkem počkat, až budete ve vzduchu. 

Kdy pro změnu spát

Co vše nespíš netušíte o letecké dopravě a letuškách.

Kdy pro změnu spát

Naopak jakmile je letadlo ve vzduchu, je ideální čas pro to, dát si malého šlofíčka. Ideální je to hlavně pro lidi, kteří se bojí létat a také je to čas pro stevardy a letušky, kdy si můžou trochu odpočinout. Pokud letíte v noci a usnete, může se vám stát, že budete také bez jídla, protože letušky nechávají při podávání jídla ty pasažéry, kteří spí, spát a nebudí je. Pokud tedy nechcete přijít o baštu, hlídejte si, v kolik se servíruje. 

Proč je dobré poslouchat, co říkají

Co vše nespíš netušíte o letecké dopravě a letuškách.

Proč je dobré poslouchat, co říkají

Pravidla se mají dodržovat a v letadle to platí dvojnásob. Když vás letuška požádá, abyste sklopili stoleček, narovnali sedadlo, zapli si pás, prostě to udělejte a nediskutujte. Proč? Jednak vědí, co po vás chtějí a proč a jednak, letušky mají povoleno v případě neuposlechnutí jejich žádosti, použít sílu. Nemůžou přece riskovat, že jste třeba terorista a čekat, až se rozhodnete útočit. A pozor, některé aerolinky svým zaměstnancům dávají i tasery, které mohou používat. 

Taser=elektrický obušek

V historii tomu bylo úplně jinak

Co vše nespíš netušíte o letecké dopravě a letuškách.

V historii tomu bylo úplně jinak

Až do třicátých let dvacátého století byli jedinými asistenty pilota na palubě muži. Jako obvykle všechno změnila jedna jediná žena. Zdravotní sestra Ellen Church. V roce 1930 se naučila ovládat letadlo a chtěla být pilotem. To jí sice umožněno nebylo, ale dostala alespoň práci letušky. Ostatní letecké společnosti v tomto kroku spatřily skvělý marketingový tah. Mladá a krásná letuška můžeš potěšit pasažéry. Pokud se jedna mladá žena nebojí létání, nebudou se bát ani další. A tak vzniklo jedno z nejvíc sexy povolání pro ženy. 

Kuře, nebo ryba?

Co vše nespíš netušíte o letecké dopravě a letuškách.

Kuře, nebo ryba?

Z nějakého důvodu je kuře oblíbenější maso než ryba. Většina pasažérů tedy v případě možnosti volby volí kuře. Tím pádem se snadno stane, že na lidi na konci letadla už nezbyde kuře a musejí se spokojit s rybou. Pro tyto případy vymysleli zaměstnanci aerolinek malou lest na pasažéry. Když roznášejí jídlo, říkají lidem, že ryba je "dnešní specialita podávaná exkluzivně v tomto letu". Většina lidí je z exkluzivity nadšená a volí proto "tu specialitu". 

Kde je nejlepší sedět

Co vše nespíš netušíte o letecké dopravě a letuškách.

Kde je nejlepší sedět

Nejenom, že zadní sedadla jsou ta nejbezpečnější, ale také nejleší kvůli přítomnosti letušek. Ať si pasažér přeje cokoliv, bývá to uloženo vzadu. Ať jde o polštář, deku, jídlo, pití. Na druhou stranu ve předu je trochu více místa na nohy. Pokud si chcete také polepšit, co se týče vidění z letadla, volte sedadla v sudé řadě. Ty liché mívají většinou okénka moc vpředu, nebo vzadu. Ačkoli, co si budeme povídat, výhled z pilotní kabiny je zaručeně nejlepší. 

K čemu všemu jsou vyškolené

Co vše nespíš netušíte o letecké dopravě a letuškách.

K čemu všemu jsou vyškolené

Kromě běžných věcí, jako je letadlová hantýrka ovládají i miliony dalších věcí včetně první pomoci při jakémkoli problému. Infarkt, mrtvice, poranění. Všechny letušky jsou vyškolené dokonce i k tomu, aby dokázaly odrodit dítě, ačkoli v posledním trimestru těhotenství by nastávající maminky již neměly létat, jistota je jistota. Nicméně všechny tyto úkony mají povoleno provádět až poté, když na palubě není žádný lékař. 

Nejsou to číšnice! 

Co vše nespíš netušíte o letecké dopravě a letuškách.

Nejsou to číšnice! 

Spoustu lidí trpí mylným dojmem, že letušky jsou na palubě od toho, aby roznášely jídlo a pití, udržovaly letadlo čisté a dělaly cokoli si pasažér poručí. Není tomu tak. Jejich hlavním úkolem je být očima a ušima pilota, který je šéfem celého letadla. Letušky a stevardi jsou zodpovědní za hlášení čehokoliv nezvyklého a také po celou dobu letu kontrolují, zda vše funguje tak, jak má. V pravidelných intervalech hlásí do pilotní kabiny, co se zrovna děje, tedy ideálně neděje. 

Na závěr pár doporučení jak se ne/chovat v letadle

Co vše nespíš netušíte o letecké dopravě a letuškách.

Na závěr pár doporučení jak se ne/chovat v letadle

- Nikdy nechoďte v letadle bez bot. Podlaha je daleko špinavější než si vůbec umíte představit. 

- Toalety také zrovna neoplývají čistotou. Pokud to můžete vydržet, raději to udělejte. Také vždy použijte antibakteriální mýdlo. 

- Stoleček na kterém jíte, se často používá pro nejrůznější věci. Myslete na to a nepokládejte si tam jídlo. 

- Pokud se nechete dostat do potíží, ať vás ani nenapane vtipkovat o čemkoli spojeném s terorismem a snažte se vyvarovat slovům jako "bomba" a "výbuch". 

- Letušky vám pomůžou s lecčím, kromě jednoho. Nikdy se neptejte na jehlu a nit. Nikdo z posádky si nic nepřišívá před letem. Je to pracovní pověra. 

- Pokuste se nechtít po nich dietní Colu. Z jednoho prostého důvodu, narozdíl od obyčejné Coly obsahuje mnohem více bublinek a je dost náročné ji nalít. 

- Během letu má posádka velice málo volného času a má spoustu úkolů, které třeba ani s pasažéry nesouvisejí. Pokud po nich něco chcete, dojděte za nimi sami. Zlobit se nebudou, naopak jim tím ušetříte práci, kterou mohou věnovat jinde a vy se trochu protáhnete. 

Není pravda, že ukázka bezpečnostních optření je vždy nuda, tento francouzský stevard si to vyloženě užívá. 

Sdílej článek:
Autor: Veronika Lišková
Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč Zámečníci strojů Montážní pracovník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, základní svářečský kurz; znalost čtení výkresové dokumentace; manuální zručnost, , Nabízíme:, stravenky; 5 týdnů dovolené, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: dsp@dspprerov.cz;, - telefonicky (Po - Pá 07,00 - 15,00hod.) na čísle 581 209 050 - pan Jiří Pitner. Pracoviště: Dsp přerov, spol. s r.o., Kojetínská, č.p. 2900, 750 02 Přerov 2. Informace: Jiří Pitner, +420 581 209 050. Řemeslné práce - Přijmeme automechanika 30 000 Kč Malý autoservis v Praze 8 přijme vyučeného automechanika na HPP, výhodné platové podmínky, nástup ihned. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 120 Kč Zámečníci strojů Zámečník/soustružník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Olomoucká č.p. 612/34, Horka nad Moravou. Nástup možný ihned., Kontakt je možný osobně denně na adrese pracoviště od 8.00 - 12.00 hod. nebo mailem a telefonicky od 7.00 - 13.00 hod., Výroba, renovace kardanových hřídelů. Prémie po zkušební době 30%., Nabízíme: stravenky.. Pracoviště: Ml tuning, spol. s r.o. - kardan servis olomouc (areál delta army), Olomoucká, č.p. 612, 783 35 Horka nad Moravou. Informace: Roman Pollner, +420 724 332 233.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipné videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Vážení čtenáři,

náš web ŠÍP přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění našich novinek - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr novinek i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT