Šíp.deník.cz

Dominikánská republika: Od exotiky po bídu

8 fotografií 8
Exotika jak má být. Na pláži Bayahibe.
Exotika jak má být. Na pláži Bayahibe.
Zdroj: Profimedia
Větší romantika na pláži snad ani nemůže existovat. Jen se vykoupat! Potápění v jeskyních Punta Cana bere dech. I kostel na Dominice může být moderní.
Sdílej článek:

Teplo, krásné pláže a čisté moře pro ženy. Doutníky, rum a snědé krasavice pro muže. I tak se dá stručně vyjádřit, pro koho je určená návštěva Dominikánské republiky. Jisté je, že exotiku a k ní exkurzi do zcela odlišné kultury si vychutnají zástupci obou pohlaví.

Exotika je bezesporu slovo, které zmíní každý turista, když vybírá dovolenou v lákavé oblasti Karibiku. A Dominikánská republika má rozhodně co nabídnout. Tedy samozřejmě za předpokladu, že si pod jmenovaným výrazem nevybavíte pouhé ležení na bílé pláži s palmou za zády a blankytně modrou vodní plochou před sebou. Východní část ostrova sdíleného s Haiti nabízí vynikající možnost podívat se, jak se také dá a musí umět žít, staví do kontrastu bídu na jedné straně a přepych na straně druhé.

Už třeba trhy ve městech ukážou originální atmosféru. Takové množství ovoce sotva jinde uvidíte, mimo jiné stoprocentně dostanete možnost ochutnat šťávu z cukrové třtiny, kterou zde lisují skoro všude, zájemci jistě neodolají exkurzi do továrny na výrobu doutníků, které lisují a balí jednotlivci, do továrny na výrobu skvělého rumu, jehož ceny se pro Evropana pohybují v neuvěřitelně nízkých částkách.

Obchodníci tělem i duší

Všude ve městech je vidět chudoba většiny místních obyvatel, jež je nutí být za každé situace obchodníky. Prodají vážně cokoliv. I tak každého překvapí spleť drátů elektrického vedení, v níž se snad nemůže ani nikdo vyznat… V ostrém kontrastu jsou rezidence bohatých, kde je pro změnu vidět naprostý pořádek a dá se vybrat ze široké nabídky luxusních restaurací. Jak dobrodruzi, tak lidé zvyklí na přepych si zkrátka přijdou na své.

A to i ve městech, kam se vydají z pláží. San Pedro de Macoris je domovinou rumu Macoris. V jeho okolí jsou jeskyně s vodou, v nichž se dá koupat, akvárium s teráriem, kde chovají leguány, velké želvy a další zajímavá zvířata.

Metropole Santo Domingo je zase městem, v němž si prohlédnete jeskynní jezírka a kde budete obdivovat pamětihodnosti: dům Kryštofa Kolumba, poutavou koloniální zónu nebo trhy se suvenýry. Z fakultativních výletů doporučujeme ten na ostrov Isla Catalinita, který návštěvníci přirovnávají k ráji na zemi. Jak jinak?!

Je libo rybu?

Kromě užívání chvil na nádherných a čistých plážích, vychutnávání doutníků a místních nápojů z programu all inclusive vypadá jako super zážitek i koštování mořských plodů. Co třeba ryba chycená přímo před vámi, upravená, ogrilovaná a během chvilky naservírovaná na talíř? Ještě se vám nesbíhají sliny?

Podle zkušených cestovatelů si Dominikánská republika nezadá s atmosférou Kuby, i když ta může pro někoho mít větší kouzlo díky historii a větší proslulosti doutníků, ovšem v porovnání např. s Venezuelou nebo Salvadorem jasně vítězí Dominikánská republika. Ve všem!


Nedáš dolar? Dáš dolar!
Jedním z koloritů Dominikánské republiky jsou tradiční trhy. Všudypřítomní prodejci vezmou turisty kamkoliv pro cokoliv, jen když vidí kšeft. Výhoda? Ukážou zemi takovou, jaká ve skutečnosti je. A k tomu děti… Ty se na cizince doslova přilepí a až neskutečný je lesk v jejich očích, když jim dáte dolar. Neodlepí se, dokud zmíněné peníze nedostanou. A když je dostanou, seběhne se malých Dominikánců ještě víc…


Kolik co stojí
Zájezd na týden - od 25 000 Kč
Auto na den - od 40 dolarů (cca 800 Kč)
Pivo 0,7 l - od 2 dolarů (cca 40 Kč)
Jídlo v restauraci - od 3 dolarů (cca 60 Kč)
Večer v luxusní restauraci - 20 dolarů (cca 400 Kč)
Láhev 12letého rumu - 10 dolarů (cca 200 Kč)
Pozn.: Oficiální měnou je dominikánské peso (1 DOP/RDS = cca 0,65 Kč), ale běžně se dá platit americkými dolary.

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů