Šíp.deník.cz

Rybaření v Norsku: Když ULOVÍ každý...

10 fotografií 10
Rybaření v Norsku je zážitkem k nezapomenutí.
Rybaření v Norsku je zážitkem k nezapomenutí.
Zdroj: Profimedia.cz
Rybář uprostřed fjordu – tradiční obrázek Norska Geiranger je jedním slovem kouzelný! Při rybaření může být pořádná zima. To jsou panečku úlovky!
Sdílej článek:

Možná vás také napadlo, že sedět u rybníka či nějaké strouhy v Čechách a čekat, až zabere, není úplně ono, i když rybaříte rádi. Vyzkoušel si to asi každý kluk, jenže co takhle posunout tento druh zábavy o stupínek výš a vyrazit do Norska, které je Mekkou lovců ryb!?

Vždyť si to představte, plujete na loďce, máte nahozeno a kolem vás se klikatí fjordy. Na jedné straně kouzelná vesnička, na straně druhé mohutný vodopád a proudy vody elegantně narušující uklidňující ticho. Ale nic není jen tak…

Srdce, peníze, odvaha

Vydat se lovit do Norska vyžaduje zaprvé rybářské srdce, protože rozhodně nejde o zábavu tímto koníčkem nedotčených lidí. Zadruhé peníze, protože pobyt v této severské zemi patří k nejdražším v Evropě, a zatřetí odvahu, protože brázdit fjordy chce o trochu více umu než jen sedět u vody a čekat. Pokud tohle rybářskému nadšenci nechybí, zažije něco velkolepého včetně atmosféry trhů, které k vyhlášeným útočištím rybářů patří.

Jenže kde je hledat? Kromě fjordů, z nichž vyzdvihujeme Geiranger, jde ve vrchovaté míře zejména o mořské rybaření. Ve středním Norsku je vyhledávaným místem Atlanterhasveien Sjostuer nebo ostrov Smøla Betten Rorbuer, kde se díky teplému Golfskému proudu vyskytuje velké množství druhů ryb. Právě tato oblast se jeví jako ideální útočiště, ovšem rybařit se dá jak jižněji, tak severněji (Andvika či Skoganvarre). Záleží na možnostech cestovatelů. Strávit ale několik dnů chytáním ryb z lodi na přívlač i dalšími způsoby, jejich uskladňováním ve speciálních domcích coby součástech pronajaté chaty, grilování a následné konzumování, to může znít dobře i pro rybáře začátečníka.

Nic pro voňavky

Co si ulovíš, to máš. A že uloví každý… Tak by se stručně dala charakterizovat strava na severu. Zájezdy za rybařením nejsou jinak ničím pro voňavky, bydlí se v chatkách či kempech. Jídlo kromě chycených ryb nebo pochutin z trhů (mimochodem ten bergenský je vyhlášený) představují konzervy přivezené z domova. Nejen z důvodu, že je v zemi dost draho a ceny jídel i nápojů v restauracích se počítají rozhodně spíše na stovky než na desítky.

Norsko je i tak samozřejmě zajímavou zemí, a to i bez zábavného rybaření. Návštěva Osla by v itinerářích turistů neměla chybět tím spíše, že nejpohodlnější cesta do severského království vede přes dva trajekty – z německého Rostocku do dánského Gedseru a pak z Kodaně ve velmi pohodlných podmínkách právě do norské metropole. Kromě úchvatných fjordů a například i návštěvy olympijských sportovišť je moc pěkný již zmíněný Bergen. A kdo určitě nebude zklamaný, jsou milovníci přírody…



Jen pruty nestačí!
Základní výbava rybáře cestujícího do Norska by měla čítat pas (země není v EU), GPS (při předpokladu cesty autem), kvalitní oblečení pro všechny druhy počasí (Norsko je proslulé neustálými změnami klimatu) a nepromokavé a protiskluzové boty. Rybářské vybavení je samozřejmostí, i když se dá pořídit na místě. Aby se zabránilo jeho poškození během přesunů, doporučuje se mít pruty v tubusu a navijáky v pevném kufru. A teď to hlavní – rybolov v norských fjordech a v moři je neomezen!


Kolik co stojí
Rybářský zájezd - od 15 000 Kč
Noc v kempu - od 120 NOK (cca 390 Kč)
Litr benzínu - od 10,5 NOK (cca 34 Kč)
Loď/den - od 450 NOK (cca 1450 Kč)
Točené pivo 0,5 l - od 20 NOK (cca 65 Kč)
Jídlo na ulici - od 80 NOK (cca 260 Kč)
Jídlo v restauraci - od 200 NOK (cca 650 Kč)
Pozn.: Měnou je norská koruna.

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů