1/22

Zdroj: koláž: Šíp

Matrix

Zdroj: ČSFD

Neo, vyvolený. Ten, který má moc zachránit celý svět před nadvládou strojů. Celý příběh se točí okolo něj a jeho umění hlavně v sebe věřit. Je zkrátka boží.
Keanu Reeves je mimo filmové plátno velká neznámá. Před lety mu zemřela těhotná snoubenka a on se od té doby směje velmi zřídka. Matrix je považován za jeho životní roli, ačkoli už před tím byl velmi známým hercem. Jedni ho milují, druzí kritizují.
Morpheus je ten, který Nea vytáhne z Matrixu. Je to učitel a je ochotný pro něj riskovat i život. Na 100 % věří, že Neo je vyvolený a ani na vteřinu nepochybuje o jeh výjimečnosti.
Lurence Fishburne je jedním z herců, kteří před kamerou stáli od dětství. Ve dvanácti se poprvé objevil na stříbrném plátně a už z něj nezmizel. Mimochodem odmítl roli Julese v Pulp Fiction, kterou mu Tarantino psal přímo na míru.
Trinity, Neova láska a fantastická žena, která je všestranně nadaná. Tedy programy ji učí. Umí pilotovat a řídit cokoli a tak jako Morpheus věří, že Neo je vyvolený.
Carrie-Anne Moss je herečka, která kromě filmů zvládá i divadlo ve městě, v němž žije a své dvě děti. Soukromí si velmi střeží a mimo Matrix ji můžete znát třeba z filmu Čokoláda.
Největší padouch celého filmu je agent Smith. Je vlastně ekvivalentem strojů v reálném světě filmu. Je to podlý a pomstychtivý chlap, který chce zničit Nea a jeho kolegy, což se mu naštěstí nepovede.
U Huga Weavinga je jeden problém. Buď ho máte rádi jako agenta Smithe, nebo jako Elronda z Pána prstenů. Nic moc mezi tím nelze. Ačkoli je to pan herec, tohle jsou rozhodně dvě jeho nejvýznamnější role a těžko je něco předčí.
Jen pro ukázku, kolik času uběhlo. Pamatujete si scény, kdy Neo jde k vědmě a potká u ní chlapce, jenž umí ohýbat lžíci pomocí mysli? "Lžíce prostě neexistuje"...
...Ano, tohle je on. Rowan Witt, chlapec, pro něhož role v Matrixu byla první a pořádný nášlap v kariéře. Ačkoli od roku 2013 si dává pauzu, jeho filmografie je velmi zajímavá.