2/43

Zdroj: Youtube

Seriál, který si oblíbili miliony diváků, se natáčel od roku 1993 do roku 2001, kdy skončil devátou sérií. V roce 2008 byl natočen film a nakonec v roce 2016 další série. V roce 2018 bude vysílána již 11. série.

Seriál, který si oblíbili miliony diváků, se natáčel od roku 1993 do roku 2001, kdy skončil devátou sérií. V roce 2008 byl natočen film a nakonec v roce 2016 další série. V roce 2018 bude vysílána již 11. série.
Dana Scullyová je původně lékařka, která byla přidělena k agentu Mulderovi. Společně tvoří dokonalý tým, který přijde téměř každé záhadě na kloub. Dana je inteligentní a racionální žena, která je pro Muldera výzvou, parťačkou a správnou motivací.
Gillian Anderson, která ztvárnila ženskou část hlavní agentské dvojice, se moc nezměnila. Je pořád stejně krásná a kromě natáčení filmů a seriálů a věnuje hlavně své dceři Piper.
Zvláštní agent FBI Fox Mulder. Věří v paranormální jevy. Jeho mysl je brilantní a plná teorií, pro které ale nemívá důkazy. Teprve až s příchodem Scullyové, která je pro něj hnací motor, se z něj stává opravdový profesionál, který hledá hmatatelné důkazy.
David Duchovny, pro kterého byl seriál Akta X cestou na výslunní, si zahrál ještě v seriálu Californication. Možná, že role alkoholického spisovatele, který se vyspí s čímkoli, co má nohy (a taky je za to obviněn u soudu), mu seděla dokonce i víc.
Místoředitel FBI Walter Skinner, ačkoli nikdy Muldera a Scullyovou nezradí, dost dlouho se zdá, že jim chce bránit z hledání pravdy.
Mitch Pillegi, který hrál Skinnera, si hereckou kariéru užil hlavně před Akty X. Po seriálu už se objevil jen tu a tam v nějakém televizním filmu a místy v epizodních rolích pár seriálů.
Agent, který nahradil Foxe Muldera poté, co se ztratil. Zda se mu to povedlo na výbornou, musí posoudit každý divák zvlášť. Nutno dodat, že po vzhledové stránce, má v sobě něco, čím Davida Duchovny dokázal nahradit, alespoň, co se charisma týče.
V seriálu Akta X se Robert Patrick objevil až ke konci, tedy 7., 8. a 9. série. Herecky se vcelku uchytil a točí jeden film za druhým.
Muž, jehož jméno je v seriálu Kuřák či Kouřící muž. Vlastně se dá říct, že prevenci proti kouření zvládl lépe než lecjaká reklama. Odpornost, špína, smrad, prolhanost a slizkost z něj doslova kapou.
Ačkoli Williamu B. Davisovi je už osmdesát let, stále aktivně točí. Zajímavé je, že roli náruživého Kuřáka v Aktexh X získal již jako odnaučený kuřák, po celou dobu tedy kouří bylinné cigarety bez nikotinu. Bál se, že by se stal opět závislým.
Jeden z agentů FBI John Fitzerald Byers, pojmenovaný po J. F. Kennedym. Má zkušenosti z oblasti medicíny, genetiky a chemie a je nepostradatelnou součástí celého týmu FBI.
Bruce Harwood, poté, co skončilo natáčení seriálu Akta X, se moc neuchytil. Ačkoli je stále zvaný na různé sci-fi cony a podobné akce, jeho herecká kariéra šla do kytek.
Dlouhovlasá mánička Richard Langly. Spolu s dalšími dvěma muži tvoří skupinku Osamělých střelců a tento konkrétní je expert na počítače a programování. Je to trochu podivín, který je lehce paranoidní, ale Mulderovi pomáhá jak to jen jde.
Ani Dean Haglund, který ztvárnil Richarda Langlyho, se po seriálu nechytil coby herec. Zkrátka jeden seriál a konec. Tedy jeden seriál a pár malých rolí ve filmech a konec.
Původní parťačka Johna Doggetta, Monica Reyesová, je zároveň ústřední postava deváté série. Původně se věnovala hlavně oblasti satanistických a rituálních zločinů.
Annabeth Gishová, která hraje Monicu Reyesovou, je před televizními kamerami již od dětství. Vcelku úspěšná herečka, jejíž jméno sice nezná celý svět, ale na jejím kontě je pár desítek filmů a epizodních rolí v seriálech.
Marita Covarrubias je po smrti původního informátora novým informátorem Foxe Muldera. Později se ukáže, že pracuje zároveň i pro Kouřícího muže, což z ní rázem dělá jednu z nedůvěryhodných postav.
Laurie Holden, která hraje Maritu, se dočkala poměrně slušného úspěchu ještě v seriálu Živí mrtví, Policejní odznak a Closer. Dá se tedy považovat za poměrně úspěšnou seriálovou herečku.
Billy Miles je syn detektiva a zároveň jedna z obětí mimozemšťanů. V jednom dílu je geneticky upraven a jeho geny jsou zmutovány natolik, že se z něj stává hybrid člověka a mimozemšťana, což z něj dělá super vojáka. Trochu jako Kapitán Amerika, nemyslíte?
Zachary Ansley po Aktech X zmizel jako pára nad hrncem. Jeho filmová a seriálová kariéra skončila takřka s poslední klapkou seriálu a nikdo už o něm nic moc neslyšel. Proč? To možná neví ani on sám.