1/29

Zdroj: foto: Profimedia, koláž: Šíp

Vesna přijíždí do Česka, aby tu našla svého ztraceného otce. Cestou za poznáním své vlastní rodiny se seznamuje s Jakubem, Robertem i Petrem. Kouří s nimi trávu a poznává krásy České republiky.
Makedonská herečka Labina Mitevská hrála Vesnu. Labina mluví čtyřmi jazyky a ačkoli české obecenstvo ji zná jen z této role, ve své zemi je hvězda první velikosti. V roce 2003 byla zvolenou Ženou roku.
Jakub je milovník marihuany a dá se říct, že je maskot celého filmu. Celí Samotáři jsou protkáni jeho hláškami, které se dodneška mezi lidmi ujali a používají se. "Ty vole, to je dobrá písnička..." "To je hymna, vole!"
Roli Jakuba si střihnul, kdo jiný, než Jiří Macháček. Stálice českého nebe jak hereckého, tak hudebního. Zpěvák Mig 21 a tak trošku blázen od přírody. Kdo by ho nemiloval.
Petr je mladý muž, který se rozhodl ukončit dlouholetý vztah s Hankou. Je kamarád Jakuba a tráví spolu nějaký čas. Petr, který do té doby nebyl nijak extrémním zastáncem trávy, se jí občas s Kubou poddá a získává nové vhledy do života.
Petra hrál Saša Rašilov, absolvent DAMU, herec a dabér. Sašu Rašilova zná české publikum více než dobře a kromě role v Samotářích stojí za zmínku filmy Účastníci zájezdu, Duše jako kaviár, Román pro ženy a spousta spousta dalších.
Roli Hanky, která prožívá rozchod s dlouholetým partnerem a zároveň se snaží uniknout před šíleným doktorem Ondřejem. Sbližuje se s Jakubem, ale nakonec v šoku zjistí, že ten už jednu holku má.
Jitka Schneiderová hrála roli Hanky až na dřeň. Povedlo se jí do role dostat naprosto vše. Stálice českého filmového nebe, která je známá jak z pohádek, tak z komedií, dramatů a mnohda dalších žánrů. Zahraje zkrátka vše.
Ondřej je neurotický lékař, který je už roky zamilovaný do Hanky. Chce ji pro sebe a ne pro něj není odpověď. Jeho techniky "balení" obsahují i lehké násilí a zapálení sebe i jeho vysněné lásky. Zkrátka magor.
Kdo jiný by mohl hrát takového cvoka než Ivan Trojan. Pan herec, jenž vám zhraje lékaře, Hitlera, Anděla, zkrátka cokoli mu zadáte. Potřebuje Trojan další komentář?
Lenka je manželka Ondřeje, odmítá si připustit, že by její muž mohl chtít být s jinou ženou a kromě jiného, provádí japonské turisty po ČR. Absurdita všeho vrcholí, když skupinku Japonců nakvartýruje do bytu Hančiných rodičů, aby sledovali českou rodinu.
Herečka Dana Sedláková není moc známá filmovému divákovi, o to známější ale bude milovníkům divadel, na jejichž prknech tráví převážnou část svého života. Po Samotářích hrála v Milencích a vrazích, kteří mapovali Orlické vraždy.
Robert je maniupativní a cynická příšera. Neví kterou ženu by dřív tahal do postele, tak tahá všechny. Na lep mu sedne Vesna, která se mu snaží pomoct, ale on spí i s barmankou Monikou. Nakonec zůstává sám a nejlepšího kamaráda nachází ve psu.
Syn kameramanů z Plzně herectví nikdy nestudoval. Díky rodičům stál před kamerou už ve třech letech a ačkoli jeho role nejsou extra významné, rozhodně ho ve filmech nepřehlédnete. Jeho obličej je zapamatovatelný a jeho projev excentrický.