1/33

Dominika Gottová

Dominika Gottová

Zdroj: Profimedia

Dominice Gottové už zkrátka došla trpělivost. Ve Finsku žila na pokraji chudoby už několik let a její manžel Timo Tolkki neudělal nic pro to, aby jim bylo líp. Neustále se jen válel na gauči a vymýšlel, proč se z něho nezvednout.
Dominika Gottová už soužití s nemocným Timo Tolkkim nemohla vydržet, a tak utekla z Finska rovnou do Prahy. Nikdy by ji však nenapadlo, že ji její stále ještě manžel bude následovat. V české metropoli jí dělá Timo ze života peklo.
Půjčuje si, kde může, hlásá, že ji stále miluje a rozvod, který je na spadnutí, zatvrzele odmítá. Na to, jak zvládnout maniodepresivního partnera, jsme se zeptali předního českého psychiatra Jana Cimického.
Finský hudebník byl kdysi velmi úspěšným kytaristou kapely Stratovarius, ale maniodepresivní psychóza udělala své. Timo šel ke dnu.Prvorozená dcera Karla Gotta to nevydržela a podala žádost o rozvod.
"Důležité je být člověku oporou, a když je zapotřebí, tak dohlédnout na to, aby bral léky,“ dodává Cimický, který si nemyslí, že by vztah s takto nemocným člověkem musel druhého člověka zákonitě zničit.
„Měl by se chovat pokud možno přirozeně. Stejně jako s kýmkoli jiným. Tohle onemocnění má 1% lidí, je jich tedy relativně hodně. Není důvod se znepokojovat."
Když člověk žije s partnerem, který trpí maniodepresivní psychózou, nemusí na něj brát zvýšené ohledy, což v minulosti platilo i pro Dominiku Gottovou.
" Někteří už to mají zmapované, že v okamžiku, kdy se to zhorší, tak oni to cítí,“ pokračoval Cimický. #kapitola# Nelze si nevšimnout, že Timo mele páté přes deváté a pomalu ani neví, co pořádně chce.
Podle Cimického, to však s maniodepresí nemá co společného a je to spíše věc jejich vztahu. Vyloženě maniodeprese se skládá z mánie a deprese, jak už název napovídá.
„V mánii jsou ti lidé sympatičtí, milí, mají smysl pro humor a tímhle způsobem se projevují. Když mají depresi, tak třeba vůbec nevycházejí. Kdy jsou stabilizovaní, tak jsou úplně stejní jako normální lidi."
"Jednotlivé fáze – mánii i depresi – si pamatují. V mánii úplně přesně nevědí, co prováděli, ale na depresi si pamatují určitě,“ uvedl renomovaný psychiatr.
„Jako u všech chorob, se léky velmi dobře můžou regulovat ty stavy, to znamená, že symptomy té choroby se potlačují. Jsou lidé, co jsou už dlouhodobě bez léků. To onemocnění se stabilizovalo, ale obvykle se nějaká udržovací dávka léků bere."
Co se týká výkyv nálad, tak když je tam ta elace (stav zvýšené nálady), tak ti lidí jsou nezvladatelní. Když jsou v depresi, tak jsou výrazně utlumení, a ta komunikace s nimi je velmi obtížná,“ vysvětlil průběh nemoci Cimický.
Timo mezitím však přicestoval do Prahy s úmyslem získat její srdce zpět. Od jeho příjezdu ale dělá jednu botu za druhou. Ubytovává se v hotelech, na které nemá.
To, že být v domácnosti s maniodepresivním člověkem opravdu není jednoduché, potvrdil i přední český psychiatr Jan Cimický. „Pro toho, kdo s ním žije, to může být náročný.
Dále Tomi tvrdí, že o rozvodu nepadlo ani slovo a popírá, že by se do České republiky Dominika přestěhovala. Prý tu má prostě jen práci.Svými výroky veřejnost jen utvrzuje v tom, jak obtížné s ním muselo být žít.