1/29

Zdroj: koláž: Šíp

Martini je jeden z místích bláznů, který má trochu problémy s realitou. Svou nechápavostí občas vytáčí McMurphyho. Třeba když zlomí cigretu a tvrdí mu, že to jsou dvě cigarety.
Roli Martiniho ztvárnil Denny DeVito, kterého můžeme znát z mnoha a mnoha filmů. Za zmínku stojí třeba Dvojčata, kde hrál s Arnoldem Schwarzeneggerem, nebo Tučňák v jednom z prvních Batmanů.
Sestra Ratchetová je zdravotnice, která se poměrně vyžívá v trýznění mužů v ústavu. Je na ně zlá a udržuje pořádek velmi drsnými způsoby.
Roli sestry Ratchetové na svá bedra vzala Lousie Fletcher a dostala za ni také Oscara. Prý jí tato role tak lezla na nervy, že jednou se během natáčení svlékla do naha a začala běhat po place s tím, že je přece normální ženská a ne ta asexuální sestra.
Taber je agresivní chovanec, který s oblibou prudí všechny okolo sebe. V závěru filmu je to právě on, kdo zjistí, že Náčelník utekl a zburcuje zbytek ústavu.
Tabera hrál Christopher Lloyd, kterého můžete znát také z filmů Návrat do budoucnosti, Addamsova rodina, Star Trek 3 a mnoha a mnoha dalších. Jeho vzhled a úctyhodná výška mu zajistily po celý život role podivínů.
Rose je jedna z prostitutek najatých McMurphym, aby potěšily chovance ústavu. Rose se spustí s Martinim. Její kamarádka připaví o panictví Billyho.
Rose si zahrála Louisa Moritz, které bylo v době natáčení necelých 30 let, poté propadla plastické chirurgii a rozhodla se, že nebude stárnout. Takhle to dopadlo...
Billy Bibbit je nejmladší člen ústavu. Zakoktává se a ani za mák to neumí se ženami. Přijde o panictví se Cindy, ale pak ji nachytá s McMurphym a zabije se.
Mladého Billyho si zahrál Brad Dourif, z něhož je teď stařičký pán. Šlo o jeho první roli, od té doby natočil přes 120 filmů a stále v hraní pokračuje. Hrál u Formana i Lynche.
Randle McMurphy je ústřední postava celého filmu. Není blázen, ale raději se nechal zavřít do blázince než do vězení. Jeho prohřeškem bylo znásilnění a gambling. Na konci podstupuje léčbu elektrošoky, což z něj udělá v podstatě živoucí mrtvolu.
Jacka Nicholsona netřeba představovat. Už před Přeletem to byl slavný herec a tato role mu vynesla jen dalšího Oscara do sbírky (celkem jich má 12). Jack je zkrátka nejlepší blázen na světě.
"Náčelník" Bromden je Indián, s nímž se i proti jeho vůli McMurphy sbližuje. Nikdo o něm nic neví, všichni si myslí, že je němý. Nakonec zjišťujeme, že nejen že není němý, ale je dokonale při smyslech. Randala z lásky zabije a sám uteče z ústavu.
Will Sampson sice zemřel již krátce po padesátých narozeninách, i přesto se ale zapsal do srdcí diváků coby něžný obr Náčelník z Přeletu. Kromě své první role u Formana ztvárnil několik dalších rolí převážně Indiánů. Jeho syn jde v otcových stopách.