1/47

Zdroj: koláž: Šíp

Roli Martiniho (Danny DeVito) měl původně hrát známý prvorepublikový komik Jára Kohout, který v té době působil v USA . Jenomže herec nedostal povolení od rádia Svobodná Evropa, kde byl zaměstnán.
V jedné z posledních scén říká Martini (Danny DeVito) při hře karet české slovo "hovno," na což reaguje stejným způsobem i Harding (William Redfield).
Film odstartoval kariéru nezvykle vysokému počtu herců. Svůj debut si ve snímku odbyli Michael Berryman, Brad Dourif, Christopher Lloyd a Will Sampson. Také pro Dannyho DeVita, Louise Fletcherovou a Vincenta Schiavelliho byl film jedním z prvních.
Slavnostního předávání Oscarů americké Akademie filmových umění a věd se zúčastnili i synové Miloše Formana Matěj a Petr, a to v doprovodu svého dědy Bohuslava Křesadla, otce Věry Křesadlové. Okamžik předávání však prospali.
Režisér Miloš Forman vybral hudbu pro film už při plánování výroby. Hudba hrála vždy před začátkem natáčení jednotlivých záběrů, aby herci získali správné tempo, než se rozvrčí kamery.
Na roli McMurphyho dostali nabídku Marlon Brando a Gene Hackman, kterého si přál do role obsadit autor předlohy Ken Kesey. K obsazení Jacka Nicholsona měl Kesey výhrady.
Americká výslovnost jména ošetřovatelky Mildred Ratched (Louise Fletcher) připomíná krysí trus. Ratched se totiž vyslovuje stejně jako „rat shit“.
Kirk Douglas, který vlastnil práva, chtěl hrát hlavní roli. Jeho syn ale usoudil, že otec je příliš starý. Kirk se dlouho na syna zlobil a obsazení komentoval slovy: "Nicholson? Ta mánička, co furt vysedává na basketbalu?"
Pacient Max Taber (Christopher Lloyd) je ve filmu jedenáctkrát nazýván "Tabes" a sedmkrát "Taber".
Profesionální herci žili během natáčení na klinice. Režisér Miloš Forman každému přidělil jednoho pacienta, kterého měli pozorovat a imitovat jejho gesta.
Miloš Forman navštívil přibližně 40 psychiatrických léčeben, než dostal povolení natáčet v jednom křídle Oregon State Hospital.
Jack Nicholson o roli projevil zájem, avšak kvůli jeho účasti bylo nutné posunout natáčení oproti plánu o 8 měsíců. Po domluvě s producenty Miloš Forman filmování odložil.
Scéna, ve které skupinka pacientů vyjíždí na moře, byla natočena v Depoe Bay v Oregonu, který je znám jako nejmenší přístav na světě.
Will Sampson, který hraje Chiefa, byl zaměstnaný jako hlídač parku v Oregonu, blízko místa, kde se točilo. Roli získal díky své mohutné postavě, která byla pro ztvárnění Chiefa nezbytná.
Autor předlohy Ken Kesey se odmítl na film dívat a dokonce žaloval producenty, že není film natočen z pohledu Chiefa, jak to on napsal v románu.
Roli sadistické sestry Ratchedové (Louise Fletcher) odmítly takové hollywoodské hvězdy jako Jane Fonda, Anne Bancroft, Ellen Burstyn nebo Fay Dunaway.
Roli doktora Spiveyho hraje skutečný lékař jménem Dean Brooks, který jako ředitel Oregon State Hospital dovolil použít jedno křídlo uvedené nemocnice pod podmínkou, že bude do filmu obsazen.
Herečka Louise Fletcher (sestra Ratchedová) byla definitivně obsazena až týden před začátkem natáčení, i když chodila na konkurzy přes šest měsíců, Formanovi se na ní stále něco nezdálo.
Ani Miloš Forman nedokázal rozhodnout, jestli je McMurphy (Jack Nicholson) skutečně blázen nebo ne. Právě proto ho postava přitahovala.
Všimněte si rozdílu mezi ztvárněním elektrošokové terapie v podání Jacka Nicholsona a skutečnou léčbou. Nerozeznal to ani jeden lékař, který Formana zahrnul výčitkami, protože se prý na hercích dopouští krutostí.
Skladatel Jack Nitzsche nahrál většinu filmové hudby spolu se staříkem, který hrál prsty na sklenky s vodou. Hudba se nahrávala i na další netradiční nástroje, například na pilu.
Hlavním kameramanem měl být zkušený Haskell Wexler. Kvůli neshodám s Milošem Formanem ho všal producent filmu Michael Douglas odvolal.
V USA existoval zákon, umožňující policistům zatknout člověka jen proto, že jim připadal podezřelý. Po uvedení tohoto filmu byl zákon zrušen.