1/21
NOVINKA UŽ TO VÍŠ? NE? TAK SE PŘIHLAS A ODEBÍREJ! ODEBÍRAT ×

Zdroj: koláž: Šíp

Johnny Torrance je spisovatel, který sebe a svou rodinu bere do hotelu, který má hlídat. Během pobytu se ale zblázní a chce zabít svou ženu i syna. Zkrátka magor jak má být.
Johnnyho, v knižní předloze od Kinga, Jacka, hrál Jack Nicholson, který je stálicí stříbrného plátna. Doma se mu hřeje Oscar a mnoho dalších prestižních cen. Jack je prostě boží.
Wendy je manželka Johnnyho. Není ani hezká, ani chytrá, vlastně je dost strašná. Její smrti není ani moc škoda, nikomu sympatická prostě není.
Je zajímavé kolik rolí má Shelley Duvall za sebou navzdory svému nepříliš atraktivnímu vzhledu. V Cannes dokonce dostala cenu za nejlepší herečku z filmu Tři ženy.
Danny, syn Johnnyho a Wendy. Některé konspirační teorie mluví o tom, že to on stojí za celou kauzou. Umí číst myšlenky, těm, co jsou také "osvícení".
Pro Dannyho Lloyda byl film Osvícení první a také poslední zkušeností před kamerou. Poté už si před žádný podobný přístroj nestoupnul. Aktuálně se živí jako učitel, herectví ho zkrátka nebavilo.
Dick je taktéž osvícený zřízenec hotelu a slyší Dannyho myšlenky, přijde mu na pomoc, ale bohužel se stane obětí Johnnyho.
Dicka hrál Scatman Crothers, který byl velmi blízkým přítelem Jacka Nicholsona. Hráli spolu nejen v Osvícených, ale také z Přeletu nad kukaččím hnízdem. Bohužel Scatman Crothers šest let po natočení Osvícených zemřel na rakovinu plic.
Sestry Gradyovy jsou dvojčata, která byla v hotelu zavražděna svým otcem, což byl také spisovatel, který si přijel do hotelu odpočinou. Nakonec to dopadlo tak jak to dopadlo a dívky v hotelu straší.
Sestry Burnsovy, které hrály dvojčata Gradyovy si tuto roli zahály jako jedinou za celý svůj život. Nikdy potom už se ve filmu neobjevily.