1/29
NOVINKA UŽ TO VÍŠ? NE? TAK SE PŘIHLAS A ODEBÍREJ! ODEBÍRAT ×

Zdroj: foto: Youtube koláž: Šíp

Hlavní postava celého filmu je Andy Dufersne, který je uvězněn za vraždu, kterou nespáchal. Dvacet let si kope tunel z vězení a kromě toho se přátelí s Redem, chlapíkem, co všechno sežene.
Už v roce 1994, kdy byl film natočen, měl za sebou Tim Robbins více než dvacet filmů. Až Vykoupení mu vyneslo slávu a další role v dalších a dalších filmech. Dodneška si ho všichni pamatují hlavně jako Andyho.
Málokdo ví, že "Red" se ve skutečnosti jmenoval Ellis Boyd. Jeho jméno nezní ve filmu a i v povídce od Kinga ho najdete horko těžko. Chlápek, který sedí v base čtyřicet let, nejbližší Andyho kamarád, který je nakonec propuštěn na svobodu.
Reda hrál Morgan Freeman, pan herec, který si doma leští Oscara za roli ve filmu Million Dollar Baby. Morgana asi netřeba představovat, je to jeden z nejslavnějších herců současnosti.
Mladý fešák Tommy přichází do Shawshanku za nepovedenou vykrádačku. Právě on je důležitým svědkem v Andyho případu a ve chvíli, kdy je zastřelen, Andymu dojde, jak moc ohrožující je pro místní bachaře to, kolik toho ví.
Tommyho hrál Gil Bellows, jemuž bylo v době natáčení pouhých 25 let. Dělalo to z něj benjamínka celého natáčení. Shawshank pro něj byl odrazový můstek, který ho vystřelil do nebes a přinesl mu slávu, role ve filmech a bohatství.
Heywood je pohodový vězeň, který má rád hudbu a kupodivu si najde vztah i k literatuře. Je to milý chlapík, který tvrdí, že je zavřený omylem, ale samozřejmě to není pravda. Je kamarádem Reda a Andyho.
Heywooda ztvárnil William Sadler, herec, kterého můžete znát z filmu Smrtonosná past, kde hrál hlavního záporáka, který stojí proti Brucovi Willisovi a také ze seriálu Roswell.
Kapitán Hadley je místní bachař, který jako první dá na Andyho slova a rady ohledně peněz. Má pověst nejdrsnějšího bachaře v Shawshanku, ale nějakou záhadou Andymu uvěří a tak trochu ho vezme pod svá ochranná křídla.
Clancy Brown je herec, jenž už před Vykoupením hrál ve více než dvaceti filmech. Role bachaře Hadleyho pro něj byla ale hodně zásadní. Díky ostře řezaným rysům v obličeji si často vysloužil role kapitánů a různých vysokých pohlavářů.
Bogs Diamond je jedním ze skupiny chlápků, kterým se říkalo v Shawshanku Sestřičky. Krutý násilník, který nakonec končí velmi špatně, poté, co Andyho surově zbije. Podají si ho sami bachaři.
Mark Rolston hraje již od osmdesátých let. Bohužel žádná z jeho rolí nebyla tak velká, aby se zapsal do srdcí milionu diváků a tak na něj zbývají ty malé a menší než malé role. Na druhou stranu jeho filmografie je, co do různorodosti filmů, úchvatná.
Norton je ředitel celé věznice a hlavní Andyho "zaměstnavatel". Andy pro něj přepírá špinavé peníze, řeší veškeré finance a to jak pracovní, tak osobní. Jeho hlavním zájmem je, aby Andy mlčel a byl bezpečně uvězněný.
Bob Gunton, který hrál ředitele Nortona, si zahrál v několika desítkách filmů. Mezi ty zásadní se, vedle Shawshanku, dá počítat například Demolition Man, JFK, Narozen 4. července a mnoho a mnoho dalších.