Šíp.deník.cz

Bolestivý vaginismus: Kdy a jak může ženám zničit jejich sexuální život

Vaginismus byl dlouho dobu tabu. Až poslední dobou o něm někteří odborníci začínají hovořit, ale předtím bylo ticho po pěšině. Nedostatečné uvolnění svalů v oblasti vaginy neboli vaginismus ničí mnoha ženám jejich intimní život. Dosud však nikdo moc nevěděl, jak problém vyřešit.

1 / 13
Ilustrační foto

Každá žena zažila v životě bolestivý a nepříjemný sex minimálně jednou. I když děláme, co můžeme, bolest neustupuje. V těchto případech za to obvykle může nedostatečné uvolnění svalů a třeba i ne úplně dobrá atmosféra.

Jsou ale i ženy, pro které je sex bolestivý neustále a z představy, že si musí zavést tampon, mají husí kůži. Problém je to bezesporu zásadní a komplikuje život ženám, ale u mužům, kteří se s vaginismem snaží neúspěšně bojovat. Žena je však ve většině případů takřka nepřístupná.

Ženy trpící vaginismem mají ze sexu strach 

Ilustrační fotoZdroj: andrea-piacquadio-on-pexels

„Jakmile něco vniká do vaginy, musí se svaly u vaginálního otvoru trochu uvolnit, aby se otvor roztáhl. Namísto toho se svaly stáhnou, čímž se zúží vaginální otvor a do vaginy nemůže nic proniknout,” vysvětluje gynekoložka Nazema Y. Siddiqui.

Lékaři ještě stále nemají jasno, co je hlavní příčinou vzniku vaginismu. Podle expertky Kristin Rooney tím trpí ženy, které v minulosti zažily nějaký nepříjemný sexuální zážitek či si prošly úzkostmi. Někdy za to může zkrátka bolestivá vulva.

Intimní život s vaginismem je velmi složitý

Ilustrační fotoZdroj: ava-sol-on-unspash

Pár se sobě snadno vzdálí

Ilustrační fotoZdroj: cottonbro-on-pexels

„Vnější podráždění a nepohodlí, jako je vulvodynie, může způsobit, že ženy budou napjaté a proniknutí nebude možné,” říká Rooney. „Někdy k vaginismu dochází po porodu, jindy trápí ženy, které prodělaly kvasinkovou infekci,” uvedla gynekoložka Jennifer Wu pro Health.

Druhy vaginismu jsou dva. Primární a sekundární. „Primárním vaginismem trpí ženy, které nikdy netolerovaly jakýkoliv druh vaginální penetrace,” vysvětluje urogynekoložka Kristin Rooney. Sekundární je ten, kdy začne být sex bolestivý pro ženu od určité chvíle.

Muži se pak cítí osamocení

Ilustrační fotoZdroj: cottonbro-on-pexels

Ženy bojují s šílenou bolestí

Ilustrační fotoZdroj: andrea-piacquadio-on-pexels

K samotné boleti nemusí docházet při sexu po celou dobu, mnohdy se tak děje na začátku při průniku. „Když se začneme bát bolesti ve vaginální oblasti, máme tendenci napnout pánevní dno, což v podstatě vytváří začarovaný kruh, neboť průnik nás doopravdy začne bolet. I proto je důležité, abyste problém s vaginismem začala řešit včas. Jedině tak zastavíte cyklus strachu,” tvrdí Nazema Y. Siddiqui.

Asi neúčinnějším řešením je fyzioterapie. „Specialisté mohou použít vaginální dilatátory, díky kterým si pomalu zvyknete na něco, co je uvnitř vaší vaginy,” popisuje proces léčby Rooney. „Mnoho gynekologů se domnívá, že nejlepší volbou je fyzioterapie pánevního dna. Léky jsou pouze krátkodobou pomocí,” potvrzuje  Siddiqui.

Léky ničemu nepomůžou

Ilustrační fotoZdroj: mari-monpari-on-pexels

Účinná je fyzioterapie

Ilustrační fotoZdroj: cottonbro-on-pexels

Ženy raději předstírají nemoc, aby nemusely mít styk

Ilustrační fotoZdroj: Profimedia.cz

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů