Šíp.deník.cz

Dopřejte svým útrobám klidné Vánoce!

Na Vánoce se pravidelně přejídáme a na následky už nemyslíme.
Na Vánoce se pravidelně přejídáme a na následky už nemyslíme.
Zdroj: Profimedia.cz
Sdílej článek:

Maratón kolem dnešních Vánoc nemá s klidem a mírem nic společného. Místo toho jsou svátky ve znamení stresu, shonu a hlavně obžerství. Výsledkem jsou problémy se zažíváním. Své o tom ví gastroenteroložka Anna Jungwirthová.

Pálení žáhy

Jeden z nejčastějších projevů, kterým nás tělo trestá za nestřídmost v jídle, je pálení žáhy, odborně pyróza. „Je způsobeno zpětným návratem kyselého obsahu žaludku do jícnu, který je pak kyselinami nepříjemně a bolestivě drážděn,“ vysvětluje lékařka Anna Jungwirthová. Spouštěčem bývá často alkohol, zejména bílé víno, káva, cigarety nebo tučná jídla. Pyrózu vyvolávají také sladká pečená jídla s vysokým obsahem tuku a cukru (cukroví, buchty nebo koláče), tedy přesně to, pod čím se u nás o Vánocích prohýbají stoly.

Co radí lékaři: „V případě, že si nedokážete odříct jídla, o kterých víte, že vyvolávají pálení žáhy, zásobte se léky, které dovedou neutralizovat kyselinu solnou obsaženou v žaludeční šťávě.“ Těmto lékům se říká antacida. Jde o prostředky proti překyselení žaludku a jsou volně k dostání ve všech lékárnách.

Co si žádá tělo: Nejlepší je omezit jídla, která pálení žáhy způsobují. Když už je ale problém na světě, je potřeba dodat tělu zásadité látky, které překyselený a rozbouřený žaludek uklidní. Je dobré sníst rajče, oloupanou okurku, jablko nebo hrušku, zapít dostatkem čisté vody a na chvíli se položit tak, aby horní část těla byla výš než dolní.

Průjem

Jde o velmi nepříjemnou záležitost, který dost potrápí, ale jde současně o velice užitečný obranný mechanismus našeho těla. Umožňuje totiž rychle vyloučit toxické látky, aby už nemohly dále škodit. Pokud průjem netrvá déle než dva dny, stačí nasadit dietu a nechat organismus, ať se s ním vypořádá sám, případně je možné pomoci si živočišným uhlím.

Co radí lékaři: „Pomoci mohou antidiarhoika, která jsou volně k dostání v lékárně, s jejich výběrem vám pomůže lékárník. Tyto léky střeva vydesinfikují a zpomalí příliš rychlou peristaltiku,“ vysvětluje doktorka Jungwirthová.

Co si žádá tělo: Opět platí, že nejlepší je prevence, proto se snažte jíst střídmě, „nestláskejte“, na co přijdete a zkuste těžká vánoční jídla prokládat čerstvou zeleninou a ovocem. To obsahuje živou vlákninu, která přirozeně vymete škodliviny z těla. Při průjmu se doporučuje sníst banán, případně držet půst alespoň do odeznění problémů. A hlavně hojně doplňovat tekutiny (nejlépe čistou vodu bez bublinek), protože při průjmu hrozí dehydratace.

Zácpa

Opačný problém představuje zácpa. Obtížné vyprazdňování tuhé stolice však dokáže člověka potrápit úplně stejně. „O zácpě mluvíme tehdy, udává-li se menší počet stolic než tři za týden,“ vysvětluje Jungwirthová. Ke vzniku zácpy přispívá stres, nedostatek pohybu a špatná strava i životospráva, tedy faktory, které se objevují o Vánocích snad u každého.

Co radí lékaři: „Jde-li o ojedinělý problém, lze doporučit volně prodejná projímadla, ať už ve formě tablet, čípků, kapek nebo projímavých čajů. Velmi důležité je správné dávkování, se kterým vám poradí příbalový leták. Při nedodržení doporučených dávek hrozí křeče nebo průjem,“ varuje lékařka.

Co si žádá tělo: Jako prevence je nejlepší jíst dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, která podporuje peristaltiku střev. Pokud už vás zácpa trápí, jako přírodní projímadlo poslouží švestky, čerstvá šťáva z hrušek nebo vývar z lněného semínka. Velmi užitečné jsou také výplachy střev (tzv. hydrokolon – neplést s klystýrem), které ze střev odstraní pevné překážky a detoxikují celý organismus.

Nadýmání

Nevolnost, pocit plnosti, bolest a nafouklé břicho – to vše jsou příznaky zmnožení plynu ve střevě. Plyn se do střev může dostat při polykání potravy, anebo kvašením nesprávné stravy a dalšími chemickými reakcemi v trávicím traktu. Plyn se částečně absorbuje, někdy však odchází z těla ven. Následky jsou nepříjemné a často společensky trapné. Nadměrná plynatost neboli meteorismus bývá vyvolán konzumací luštěnin, sladkostí, obilovin, mléka, masa nebo uzenin, ale i sycených nápojů. Plynatost mohou způsobit některé druhy zeleniny a ovoce, jako je kapusta, cibule nebo hrušky. „Příčinou bývá také nevhodná kombinace potravin, alergie na některý druh potravin či narušená střevní mikroflóra,“ vysvětluje Jungwirthová.

Co radí lékaři: Při nadýmání můžete volit mezi léky, které uvolňují odchod plynů ze střev, nebo léky, které do sebe střevní plyny absorbují či zabraňují jejich tvorbě. „Narušenou střevní mikroflóru, která kromě nadýmání způsobuje i průjmy a zácpy, můžete ozdravit přidáním tělu vlastních prospěšných bakterií, tzv. probiotik. Vhodným prostředkem je např. potravinový doplněk stravy Linex Forte,“ radí gastroenteroložka.

Co si žádá tělo: Odchod větrů z těla je přirozený proces. Pokud ale nafouklé břicho bolí a plyny zapáchají, je to signálem, že jsme tělu naložili víc nevhodného jídla, než je schopné zpracovat. Pomůže čerstvá mrkvová šťáva, teplá koupel a masáž břicha k podpoření střevní peristaltiky. Můžete také zkusit spolknout nalačno jednu polévkovou lžíci extra panenského olivového oleje, zapít sklenicí teplé vody se šťávou z 1 citronu a na hodinu si lehnout na pravý bok.

Žaludeční nevolnost

Konzumace nadměrného množství potravin, příliš kořeněných jídel nebo alkoholu často vede k žaludeční nevolnosti a pocitům na zvracení (tzv. nausea). Jedinou možností, jak se nevolnosti vyhnout, je střídmost v jídle i v pití alkoholických nápojů. Na silvestrovské oslavě volte raději kvalitnější alkohol, který nemíchejte a prokládejte pravidelně pitím vody a jídlem.

Co radí lékaři: Zkažený žaludek po vánočních hodech uklidněte odlehčenou dietou. „Dopřejte si především lehké vývary, ovoce a zeleninu,“ uvedla lékařka.

Co si žádá tělo: Jíst střídmě, nepřejídat se a zbytečně nepřetěžovat žaludek.

Každý rok se děsíme, jak zase přes svátky přibereme. Není divu!

Doktorka Kateřina Cajthamlová: Vánoce? Svátky žravosti a lenošení!

Také se bojíte, že přes vánoční svátky přiberete a dříve tak pohodlné kalhoty začnou řezat v pase? Tenhle problém řeší každý rok většina z nás, a přitom prý úplně zbytečně.

Učte se od předků!

Vánoce už dávno nejsou tím, čím bývaly. „Z pro mě neznámých důvodů se nejkrásnější zimní svátky proměnily u Čechů ve svátky žravosti a lenošení. Programově se přejídáme a stejně programově se nehýbeme,“ říká internistka a dietoložka Kateřina Cajthamlová. Podle ní dělají první chybu už samy hospodyňky, když chystají zbytečně moc cukroví a pochoutek. „Dnes se hoduje už i o adventu, který byl po staletí časem půstu a rozjímání,“ upozornila Cajthamlová, podle níž je největším problémem přibývajících kilogramů právě zbytečné množství příliš kalorického jídla, které požíváme naprosto bez zábran a téměř automaticky.

Zlaté prasátko už netáhne

„Dříve se jedly hlavně luštěniny, zelí, sušené nebo i čerstvé ovoce, zelenina a masa bylo na svátečním jídelníčku minimum. Lidé navíc chodili na různé poutě a trhy, kde se nakupovalo koření a dárky. Připravovalo se dřevo na zimu, smýčily domy, lidé měli zdravý pohyb, ne jenom stres a shon,“ připomíná život našich předků oblíbená a nesmlouvavá doktorka Kateřina. Podle ní se Češi nepřestanou přejídat ani o Štědrém dni. „S příslibem zlatého prasátka si už dneska na nikoho nepřijdeme. Lidé nejenže nedrží celodenní půst, ale i večerní salát svítí množstvím majonézy a smažené nechybí snad na žádném stole,“ podotkla Cajthamlová a opět dala do kontrastu život našich předků: „Tehdy by lidé případnou opulentní večeři vymašírovali při cestě na půlnoční do kostela.“

A pak se diví, že jim rostou pupky a zadky!

Leccos by se pýr dalo odpustit, kdybychom se nezdravě přejídali jen o Štědrém večeru. Jenže realita je bohužel úplně jinde. „Ještě před sto lety byly další dny do Silvestra časem přástev, tancovaček, vysekával se led a ukládal se do sklepů, aby bylo na čem chladit potraviny. Dneska? Už ani tancovat lidi nechodí, povalují se na gauči u televize a pak se diví, že jim rostou pupky a zadky,“ konstatuje lékařka.

Dalším (nejen) vánočním neduhem je podle ní množství požívaného alkoholu. „Když se někdo odbourá při loučení se starým rokem, budiž, však on si to odstůně s mokrým hadrem na hlavě. Jenže většinou v tomto režimu jedeme celé svátky a takhle unavená hlavička už k žádné formě pohybu prostě nezavelí. Nemluvě o tom, že alkohol je kalorická bomba,“ říká napůl žertovně Cajthamlová.

Už tedy víte, jak přežít svátky ve zdraví a neztloustnout? Je to docela jednoduché – jíst střídmě a necpat do sebe haldy smaženého, tučného a sladkého jídla, povalování u televize proložit alespoň jednou delší procházkou a hlavně být v klidu!

Vladislava Tomanová

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů