Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více

Naučte se pomoci!

Sdílej článek:

Dokázali byste v krizové situaci zachovat chladnou hlavu a poskytnout první pomoc? A věděli byste vůbec, jak na to? Pokud ne, pak právě pro vás jsou určeny následující řádky. Včasným a správným zásahem totiž můžete zachránit život. Čtěte 1. díl nového seriálu Šípu.

Co říká zákon?

-Každý člověk bez rozdílu věku a pohlaví musí poskytnout první pomoc v případě akutního stavu nebo úrazu a zajistit postiženému další pomoc (např. přivoláním záchranné služby).

-Každý občan má povinnost zúčastnit se zdravotnického školení a výcviku a tuto problematiku si důkladně v praxi nastudovat a naučit.

-Základní kurzy první pomoci pořádá třeba Český červený kříž. Trvají jen pár hodin a stojí cca 400 korun. Více informací na www.cck.cz.

Stabilizovaná poloha na boku.

Stabilizovaná poloha

Postiženého otočte na levý bok a pod jeho pravou nohu podsuňte levou, kterou jste předtím ohnuli v koleni. Pravou ruku podsuňte pod hlavu a levou pod levým bokem pod záda. Zakloňte postiženému hlavu a doširoka otevřete ústní dutinu. Přikryjte ho dekou a pravidelně kontrolujte puls a dýchání.

Postiženého neopouštějte!

Nikdy neodcházejte od postiženého před příjezdem záchranky. Jeho stav se může kdykoli zhoršit a vy musíte být připraveni podle potřeby zasáhnout a pomoci.

Tepenné krvácení

Příznaky- jasným příznakem je silné krvácení z místa rány. Krev, která vytéká, nebo dokonce stříká, má světle červenou barvu.

První pomoc- poraněnou končetinu zdvihněte nad úroveň srdce (hrudníku) a pokud v ráně nejsou cizí předměty (sklo, nůž apod.), stiskněte ránu holou rukou tak, že dlaní stlačíte krvácející místo a druhou rukou zaškrtíte končetinu asi 10 až 20 cm nad místem krvácení (gumovou páskou, kusem látky). Pozor, nikdy neprovádějte zaškrcení na krku, tam pouze stlačujte svými prsty. Poté ránu zakryjte tlakovým obvazem a zavolejte záchranku.

Bezvědomí

Příznaky- puls na krční tepně je hmatný a je viditelné zvedání hrudníku, přitom však chybí jakákoliv reakce postiženého na velmi hlasité oslovení, silné zatřesení rameny ani na bolestivé štípnutí prsty do ušního lalůčku nebo ruky.

První pomoc- postiženého nepřemísťujte, pokud to není nutné z hlediska bezpečnosti (hrozící požár, výbuch, apod.), a uložte ho do stabilizované polohy na boku (viz. tabulka), aby nedocházelo k zapadání kořene jazyka a dušení.

Vdechnutí cizího předmětu

Příznaky- ihned po vdechnutí je slyšet hlasité sípání, chrčení nebo kašel, postižený nemůže mluvit a často se drží za krk. Vzápětí se objevuje nafialovělé zbarvení dásní a rtů, někdy až ztráta vědomí.

První pomoc- donutíme postiženého v předklonu kašlat a zároveň ho několikrát silněji a rázněji udeříme rozevřenou dlaní mezi lopatky.

Zástava dechu

Příznaky- puls na krční tepně je hmatný, ale není cítit proudění vzduchu, hrudník se nezvedá a zhruba do jedné až dvou minut se objeví nafialovělé zbarvení dásní a rtů.

První pomoc- proveďte umělé dýchání. Postiženému okamžitě vyčistěte ústa (krouživými pohyby v ústech pomocí ukazováku a prostředníku zabalených do kapesníku), zhluboka se nadechněte, poté palcem a ukazovákem stiskněte nos postiženého, přitiskněte svá rozevřená ústa k jeho ústům a zhluboka do nich vdechněte. Opakujte rychlostí 1 vdech po každých 2 až 3 sekundách (u dětí vdechujte jen polovinu objemu plic po 1,5 sekundách). Pokračujeme do příjezdu záchranky.

Srdeční zástava

Příznaky- puls na krční tepně je nehmatný, není cítit proudění vzduchu ani vidět zvedání hrudníku, postižený se nehýbe a nereaguje ani na zatřesení rameny.

První pomoc- v takovou chvíli musí jít vše ráz na ráz. Postiženého otočte na záda a uložte na tvrdou podložku, obnažte hrudník, zakloňte mu hlavu a křikem přivolejte další pomoc, která by informovala záchranku. Rychle vyčistěte ústa, poklekněte vedle hrudníku postiženého z jedné strany a vyhledejte střed hrudní kosti (mezi prsními bradavkami), kam přiložíte své překřížené ruce (u dětí jen jednu dlaň) a začněte stlačovat hrudní kost do hloubky 5 cm (u dětí 3 cm) rychlostí 100 stlačení za minutu. Po 30 stlačení proveďte 2 umělé vdechy (u dětí vdechujte polovinu objemu plic) a postup opakujte do příjezdu záchranky.

Infarkt

Příznaky- prudká bolest za hrudní kostí šířící se do levé ruky a levé části krku, dále opocenost, nevolnost, dušnost, nemožnost dýchat. Infarkt ale může probíhat i nenápadně – po kolapsu a nabytí vědomí je postižený opocený, ale bez bolestí na hrudi.

První pomoc- postiženého uložte do polohy v polosedě a zakažte mu jakýkoli pohyb nebo námahu. Pokud je při vědomí, podejte mu ihned 1 tabletu Acylpyriny nebo 2 tablety Anopyrinu, kterou rozkouše a nechá rozpustit v ústech. Pokud je postižený kardiak a léčí se, podáme mu jeho léky (Nitroglycerin nebo Isoket sprej). Postiženému stále kontrolujte puls a vyčkejte do příjezdu záchranky. Pokud dojde k „náhlé smrti“ (okamžitá zástava životních funkcí), ihned zahajte resuscitaci úderem sevřenou pěstí do středu hrudníku z výšky asi 30 cm a následně provádějte masáž srdce střídanou s umělým dýcháním.

Mozková příhoda

Příznaky- brnění končetin nebo prstů, ztuhnutí a necitlivost na jedné polovině těla (ruka, noha), pokleslý ústní koutek, při vypláznutí jazyka vychýlení k jedné straně apod. Při krvácení do mozku se objeví náhlá krutá až nesnesitelná bolest hlavy, nevolnost, porucha až ztráta vědomí.

První pomoc- postiženého uložte vleže naznak a kontrolujte mu puls a dýchání. Pokud je při vědomí a může polykat, můžete mu podat půl tablety Acylpyrinu nebo 2 tablety Anopyrinu.

Náhlá břišní příhoda

Příznaky- silné kolikovité (postupně narůstající a klesající) nebo prudké a bodavé bolesti břicha, nevolnost, zvracení, břicho je na pohmat výrazně citlivé a tuhé. Nedochází k odchodu větrů ani stolice.

První pomoc- postiženého uložte do polohy vleže na boku s pokrčenými dolními končetinami v kolenou, nařiďte mu přísný klid a zakažte mu cokoli jíst a pít. Pokud zvrací, dbejte, aby zvratky nevdechl a přivolejte lékaře. Pokud zvrací krev nebo mazlavou načernalou tekutinu, puls je rychlý a málo hmatný, okamžitě zavolejte záchranku.

Příště: Astmatický a epileptický záchvat, hypoglykémie, poranění hlavy, hrudníku a břicha, popálení a vyproštění z havarovaného vozu

Sdílej článek:
Autor: Redakce
Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 16 800 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Referent majetkové správy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16800 kč, mzda max. 25330 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika vykonávané práce:, "zajišťování správy majetku organizace nebo majetku státu ve vymezené působnosti, jeho nabývání, uchovávání, prodeje nebo jiných forem dispozice,, "zpracovávání podkladů, pro inventarizaci majetku, účastní se fyzické inventarizace, "zastupování na úseku skladového hospodářství , "zajišťování provozu pokladny v působnosti územního odboru včetně evidence pokutových bloků , "zajišťování interní kontroly faktur a čerpání rozpočtu, "k pracovnímu místu se váže povinnost uzavřít dohodu o odpovědnosti k ochraně hodnot svěřených zaměstnanci k vyúčtování, , Způsob kontaktu: životopis zasílat na e-mail. Pracoviště: Hasičský záchranný sbor moravskosl. kraje úz. odb. karviná, Ostravská, ďż˝.p. 883, 733 01 Karviná 1. Informace: Novotná, +420 596 302 401/724 178 641. Výroba - Výroba Vedoucí provozu v ostatních zařízeních 35 000 Kč Vedoucí provozu v ostatních zařízeních Vedoucí provozu - Drůbežárna Semechnice. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt zasláním strukturovaného životopisu na e-mail dzv.rk@unet.cz nebo osobně dle telefonické domluvy., - SŠ, - řidičský průkaz sk. B, - základní znalost práce na PC, - povědomí o systémech kvality (ISO, IFS), - manažerské a řídící schopnosti (vedení provozu 15 - 20 zaměstnanců), - společenská a nekonfliktní osobnost, - časová flexibilita, obchodní schopnosti - komunikace s dodavateli i odběrateli, - spolehlivost, zodpovědnost, systematičnost, ochota vzdělávat se, - smluvní plat + čtvrtletní prémie, - mobilní telefon, služební automobil, zaměstnanencké benefity.. Pracoviště: Džv rychnov nad kněžnou a.s. - semechnice, 518 01 Dobruška. Informace: Tomáš Jedlička, +420 602 646 690. Obchod - Obsluha čerpací stanice Stránčice 26 000 Kč Na čerpací stanici KM Prona u Stránčic na 15. km dálnice D1 na sjezdu na Velké Popovice, přijmu prodavačku. Práce na směny minimálně ve dvojici, denní/noční, krátký/dlouhý týden. Možné i na brigádu.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipná videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.