Šíp.deník.cz

Povinné nošení respirátoru: Jak sehnat respirátor FFP2? A čím ho nahradit?

16 fotografií 16
Respirátory
Respirátory
Zdroj: Profimedia
V České republice se nejvíce rozšířil mýtus o alkoholu, který prý dezinfikuje. Popíjením koronaviru ale určitě nepředejdete a ani se ho nezbavíte. Některé mýty jsou opravdu spíše k pobavení ostatních a nikoho snad nenapadne, že by to mohla být pravda. Proslýchá se, že virus byl vyvinutý ve wuchanských laboratořích, kde mělo dojít k nehodě. Další konspirační teorie je, že měl sloužit jako zbraň a do světa byl vypuštěn schválně. Samotná genetická data viru ale hovoří o naprostém opaku. „Ne, kokain vás neochrání proti nemoci COVID-19. Je to návyková droga, která vážné škodí zdraví,“ upozorňuje francouzské ministerstvo zdravotnictví ve svém twitterovém příspěvku. Nesmyslů šířících se mezi lidmi je opravdu veliké množství. Jednou z obrovských lží, které mohl uvěřit opravdu málokdo je, že před nákazou koronaviru vás ochrání kokain. To je ovšem obrovský omyl. Tahle ilegální droga vám nepomůže ani náhodou.
Sdílej článek:

Ještě na jaře loňského roku stačilo nosit ušitou roušku, ale teď už je všechno jinak. Vláda zavedla povinné nošení respirátoru. Nejen, že vám nestačí obyčejná rouška, ale dokonce už ani ta chirurgická. Těmi sice lze nahradit povinný respirátor, ale teď potřebujete rovnou dvě! Nejlepší je ale respirátor, ideálně typu FFP2. Jenže ty už bohužel nejsou na mnoha místech k dostání. Novinka začne platit od 25.2.

Opět se jednalo o zpřísnění koronavirových opatření. Mimo jiné od 25.2. vstoupilo v platnost nařízení, které přikazuje nosit  respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické ústenky na místech, kde se sdružuje větší množství lidí.

Bohužel je však tento úkol téměř nemožný, mnoho eshopů, lékáren a prodejen zdravotnických pomůček hlásí totiž vyprodáno. Češi vzali lékárny a internetové obchody útokem, tudíž se na většinu české populace vůbec nedostane.

Největší tuzemský eshop Alza avizoval, že respirátory typu FFP2 budou dostupné nejdříve kolem 26. února, což je samozřejmě pozdě. Koupit si tam zatím můžete tak maximálně profesionální masky, náhradní filtry do respirátorů nebo šátky s membránou.

Látková rouška už vás neochrání

Poté, co se Blatný o chystaném opatření zmínil v pátek v médiích, eshop Alza praskal ve švech a poptávka stoupla o stovky procent.

„Zásoby jednorázových trojvrstvých roušek máme dostatečné ve statisících kusů, nanoroušek české výroby v řádech tisíců kusů. Aktuálně naskladňujeme tisíce kusů respirátorů FFP2 a na cestě jsou další desetitisíce. V e-shopu by měly být dostupné během víkendu,“ prozradila mluvčí Alzy pro Echo24.

Mall.cz zase uvedl, že obrovský zájem o respirátory zaznamenal už v polovině ledna, kdy se o tom začalo vůbec uvažovat po vzoru Německa a Rakouska. Teď prý nějaký enormní zájem nevidí a respirátory a chirurgické roušky ještě k dispozici má. 

Dostatek roušek má pro zájemce také hypermarket Glóbus, i když ten zvýšenou poptávku po respirátorech FFP2 postřehl. 

Všichni chtějí respirátory FFP2

„Poptávka po respirátorech FFP2 se v posledních dvou týdnech zvýšila v řádu desítek procent. Přičítáme to příznivé ceně, respirátor této třídy lze u nás koupit od 11,90 koruny za kus. Ustanovením povinnosti nošení respirátorů na určitých veřejných místech se zájem zákazníků zřejmě ještě zvýší,“ prozradila pro Echo24 mluvčí Lutfia Volfová.

Zato taková BENU lékárna je naprosto bez respirátorů. Síť těchto lékáren hlásí vyprodáno, zvýšený zájem tam zaznamenali už zkraje měsíce, kdy vláda zrušila DPH za tyto ohcranné pomůcky. Stejně je na tom i eshop Pilulka.cz, který hlásí stav produktu skladem, ale u dodavatele. 

V lékárnách Dr. Max dokonce mluví o davovém šílenství. „V některých regionech přímo naši lékárníci mluví o nákupní horečce a davovém šílenství. Náš e-shop také čelí prudce zvýšenému zájmu – chvílemi je jeho návštěvnost na desetinásobku běžného stavu,“ uvedl mluvčí lékárenské sítě Michal Petrov.

Na největší mýty o léčbě koronaviru se podívejte do galerie!

Nesmí vám uniknout
Nesmí vám uniknout

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů