Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více

STŘEDEČNÍ PŘÍLOHA - Zdraví, krása

Sdílej článek:

Co dělat, když se ozvou žaludeční vředy a proč roztroušená skleróza hrozí hlavně mladým kuřákům? Dozvíte se v dnešní příloze Šípu a také zde najdete proměny hollywoodských hvězd.

Mladým kuřákum hrozí roztroušená skleróza

Že kouření zvyšuje riziko vzniku velkého množství chorob, víme dnes všichni. Onemocnění plic, kornatění tepen nebo rakovina plic jsou klasické příklady nemocí, kterých by se měli kuřáci obávat. Tím zdaleka výčet zdravotních ohrožení nekončí. Zatímco se zmíněné choroby objeví zpravidla až po mnoha letech usilovného kouření, vědci nyní objevili nemoc, na kterou si mohou „zadělat“ už mladí, právě začínající kuřáci. Jde o roztroušenou sklerózu, nevyléčitelné onemocnění nervového systému.

Kouření nejvíc škodí před 17. rokem

Lidé, kteří začínají kouřit před dovršením sedmnácti let, mají vyšší riziko vzniku roztroušené sklerózy. Tvrdí to vědci na základě výsledků nejnovější studie. Ta ukázala, že kuřáci mají 2,7krát vyšší pravděpodobnost onemocnění roztroušenou sklerózou v porovnání s nekuřáky.

„Nejlépe je nezačínat. Kdo kouření v tomto věku nepodlehne, uchrání se od celé řady kardiovaskulárních, cévních a neurologických onemocnění,“ potvrzuje i renomovaný lékař, přednosta Neurologické kliniky 2. LF UK Martin Bojar. Upozorňuje na to, že při srovnání skupiny pacientů s roztroušenou sklerózou a zdravých kontrolních jedinců studie ukázala, že mezi nemocnými je 32 % kuřáků, kteří s kouřením začali před 17. rokem věku.

Roztroušená skleróza může být částečně dědičná

Příčiny vzniku roztroušené sklerózy nejsou dosud přesně známé, ve hře je i dědičnost. Lidé, jejichž blízcí příbuzní onemocněli roztroušenou sklerózou, mají vyšší riziko, že se u nich tato nemoc také rozvine. Protože však asi 80 % současných pacientů s roztroušenou sklerózou nemá stejně postižené blízké příbuzné, ukazuje se, že genetika zase úplně za všechno nemůže.

Vladislava Tomanová

Jak se projevuje?
V záchvatech:
Slabost, únava, dvojité vidění, porucha vidění na jednom oku, poruchy citlivosti na kůži končetin a trupu, svědění v obličeji, potíže při mluvení, pocity mravenčení, brnění, ztrnulosti, poruchy hybnosti končetin, koordinace pohybů, závratě, třes, potíže se střevy, poruchy řízení močového měchýře.
Mimo záchvaty může být pacient zcela bez příznaků.

Ženy postihuje mnohem častěji
Onemocnění postihuje centrální nervový systém. Jeho průběh je nepředpovídatelný od minimálních tělesných postižení až po těžkou invaliditu. Jeho příčiny nejsou objasněny. Choroba začíná od puberty zhruba do 30 let, u žen propuká dvakrát až třikrát častěji.

Kde vám pomohou s odvykáním kouření:
www.odvykanikoureni.cz
www.dokurte.cz
www.prestantekourit.cz
Linka pro odvykání kouření – 844 600 500

Poradna

Michala Tomešová, nutriční terapeutka, Informační linka Flora 800 175 324Jak bojovat s přechodem

Je mi 50 let a s příchodem menopauzy jsem začala přibírat. Moje snahy o zhubnutí ale končí tak, že zhubnu, potom ale zase přiberu. Jak mám správně zhubnout a znovu nepřibrat? Karla Pospěchová, Liberec
V období menopauzy dochází ke změně ukládání tuků a i u žen se začne objevovat tzv. centrální obezita (typ jablko). Tuk se při tom ukládá do oblasti kolem břicha. Právě tento typ obezity zvyšuje riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění. Hubnutí je dlouhodobý proces, který je závislý na individuálních stravovacích zvyklostech, proto je vhodné hubnutí konzultovat s odborníkem. Obecně ale platí, že zdravé hubnutí je ztráta čtyř kg za měsíc. Pro správné a zdravé hubnutí je důležitý pestrý a vyvážený jídelníček. Příjem energie byste měla rozdělit do pěti menších dávek, přičemž první z nich by měla být snídaně. Množství přijaté energie, ale také živin v jednotlivých potravinách můžete sledovat pomocí E-kalkulačky (www.ekalkulacka.cz). Vzhledem k vašemu věku bych vám doporučila kontrolní měření hladiny cholesterolu (dalšího rizikového faktoru srdečně-cévních onemocnění), která u žen s příchodem menopauzy velmi často roste.


Když se ozvou žaludeční vředy

Náš překotný způsob života se nám občas pomstí nemocí anebo zahrozí zdravotním problémem. Od alergie přes obezitu až například k žaludečním vředům. Těmi během života onemocní přibližně každý desátý člověk.

Přestože si okřídlené rčení „já z tebe snad dostanu žaludeční vředy“ přímo říká, abychom jako viníka jmenovali stres, skutečnost je trošku jiná. Za vznik žaludečních vředů totiž může i skladba jídla, stravovací návyky, konzumace alkoholu, kouření, chronické užívání některých léků a také jedna záludná bakterie.

Hlavní pachatel už je znám

Teprve v roce 2005 bylo zjištěno, že lví podíl na vzniku vředů má bakterie Helicobacter pylori. Ta dokáže přežívat v kyselém prostředí žaludku a má ji až polovina populace v České republice. „Tato infekce způsobí žaludeční vředy ale jen někomu. Většina nositelů žádný problém nemá. K léčbě se využívají antibiotika a současně blokátory protonové pumpy,“ vysvětluje docent Roman Havlík z I. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Vladislava Tomanová

Nepříjemným bolestem se dá předejít.

Jak se žaludeční vředy léčí?
Při záchvatu bolesti způsobené vředem se dají použít léky užívané k tlumení obtíží trávicího ústrojí (antacida). Sníží kyselost a na krátkou dobu pomohou. Situaci však neřeší. Nejpoužívanější a nejúčinnější jsou blokátory protonové pumpy, např. přípravek Helicid.

Když se ozvou žaludeční vředy

Poradna

MUDr. Vladimír Kraus, praktický lékař

Jak na viry

Jak se chránit proti nachlazení? Alena Žemličková, Rudná
Pokud budeme výrazem nachlazení myslet běžné onemocnění dýchacích cest, nejčastěji virového původu, pak platí následující poučka: existuje několik desítek virů způsobujících onemocnění dýchacích cest. Jde asi o 100 těchto virů. V průběhu roku máme tedy možnost být nakaženi každé 3–4 dny jiným virem. Proč se to neděje, proč neonemocníme, závisí na naší odolnosti - tzv. imunitě.
Co naši imunitu snižuje? Nedostatek nebo nadbytek spánku, nezdravá strava, snížený příjem tekutin, přepínání ve všech směrech nebo naopak lenošivý způsob života. Věnujte pozornost sobě, svému okolí a prostředí. Sobě - proč mě bolí hlava? Bylo větrno? Nebo jsem seděl v kanceláři, zepředu teplo od topení a zezadu na hlavu a páteř táhne špatně nastavená klimatizace? Dýchám nosem, neztrácím čas v zakouřených místnostech? Vyhýbám se během chřipkové epidemie místům s větší přítomností lidí, např. restauracím, kinům atd.? Jsem pracovnice účtárny a celý den jsem proseděla nad obtížnou uzávěrkou? Bolí mě hlava, páteř, oči? Nejlépe udělám, pokud si půjdu zapinkat volejbal, projít se či lehce si zaklusat do lesa.
Náš dýchací systém musí cítit změny ovzduší, proměnlivé ionizace vzduchu, musí se střídavě vyrovnat se stálým vzduchem za mlhy a bezvětří nebo naopak za větru na horách. Střídání prostředí a nalezení toho, co mi zdravotně svědčí, mou imunitu pozvedne.

Proměny hollywoodských hvězd - Ze sexbomby ošklivka

Myslíte si, že byla příroda skoupá, co se vaší krásy nebo postavy týká? Buďte v klidu! Stačí se podívat, jak v civilu vypadají největší hvězdy světového showbyznysu. Věřte, že pokud byste některé z nich potkali na ulici, ani ve snu by vás nenapadlo, že to je ta sexbomba a idol mužských srdcí.

Jak je vidět, týmy vizážistů a stylistů dokážou až husarské kousky. Dá to asi zabrat, ale z vybledlé, vrásčité, unavené šedé myši vykouzlí neodolatelné krasavice. Jenže jak je vidět, dlouho jim make-up nevydrží. A tak v běžném životě jsou z nich rázem opět ošklivky.

Ze sexbomby ošklivka
Ze sexbomby ošklivka
.
Sdílej článek:
Autor: Redakce
Řemeslné práce - Zaučíme – práce v interiérech 27 000 Kč Přijmeme a zaučíme na stěrkování stěn a podlah v interiéru. Klidná a nenamáhavá práce na HPP po Praze a okolí. Mzda dle šikovnosti a času 28.000-38.000 Kč hrubého (cca 22-28 čistého). Nástup možný ihned. Více info ve firmě "AB Parket", Soběslavská 9, Praha 3 - Vinohrady, 130 00 nebo na telefonu viz kontakt níže. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 19 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič sil. vozidla. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Řidič sil. vozidla - vzdělání nižší střední odborné. Pracoviště Pekárna Srnín. Rozvoz pekařských výrobků na linkách. Podmínkou je řidičský průkaz sk. C + profesní průkaz výhodou. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 19.000,-- - 25.000,-- Kč hrubého, 5 týdnů dovolené, 13. a 14. plat, stravné. Kontakt: telefonicky od 8:00 do 14:00h personální oddělní 380 701 018, personalni@kiii.cz.. Pracoviště: K iii, spol. s r.o.- pekárna srnín, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Ivana Tenklová, +420 380 701 018. Služby - Kadeřník/ce 20 000 Kč Hledáme kadeřnici do salónu Kadostyle poblíž zastávky metra Pražského povstání. Možnost pronajmutí křesla s částečnou klientelou, brigádně.. Záleží na domluvě. Přijmeme i kadeřnice po škole. Více informací na telefonním čísle. Budeme se na Vás těšit.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipná videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.