Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více

ÚTERNÍ PŘÍLOHA - Zdraví, zvířátka, bydlení

Sdílej článek:

Pohyb jako prevence srdečních onemocnění, činčila a velikonoční dekorace - to jsou témata dnešní přílohy Šípu.

Míčové hry posílí vaše srdceČím více se hýbete, tím méně se musíte bát vzniku srdečních onemocnění. Jde totiž ruku v ruce s fyzickou aktivitou. Není to jen stále dokola omílaný nesmysl. Tohle prostě funguje a prodlužuje život.

Pravidelné cvičení nebo lehký míčový sport třikrát týdně po dobu 45 minut prodlouží život vašeho srdečního svalu (tzv. myokardu) o 5 let! To zní přece dobře, ne?

Dějte tělu "do těla"

Tělesná nečinnost je nejčastějším rizikovým faktorem srdečních chorob. Vede k nadváze až obezitě a vyšším hladinám cukru, často až k cukrovce. Ani vyšší hladina tuku nezůstává pozadu. Postupně se tak člověk dopracuje k infarktu nebo mrtvici.

Propotit triko 4x týdně

V prevenci i léčbě je vhodná dynamická zátěž. Nemocným se doporučuje podobná zátěž jako u zdravých osob, tedy intenzivně sportovat 30 minut denně 4 x týdně. Propocené tričko jako indikátor správné úrovně námahy bohatě postačí.

Nejjednodušší formou je rychlá chůze střídaná s klusem, jízda na kole, míčové hry, v zimě pak běžky. Pro lidi s rizikem srdeční choroby je nejdůležitější sportovat v kolektivu. V případě srdeční nevolnosti si sami na kole, při chůzi nebo na běžkách v lese nepomůžete.

Zaměřte se na rizika

Jsou bohužel rizika, která neovlivníte. Do této kategorie patří například genetická predispozice k srdečním chorobám. Pokud má váš rodič stejného pohlaví srdeční onemocnění, máte větší riziko jeho výskytu i vy.

Změnit ale můžete ovlivnitelné rizikové faktory. Začněte s tím, co pro vás představuje nejmenší námahu a psychické strádání. Neklesejte na mysli, že vše nezvládáte dost rychle. Dávejte si cíle, které jsou reálně dosažitelné. Stačí omezit jeden rizikový faktor ročně a jste na té nejlepší cestě.

Pro zdravější srdce
- Zvýšit fyzickou aktivitu
- Zhubnout (5 kilogramů za rok je úspěchem).
- Nekouřit (po více než roce nekouření se plíce očistí a jsou jako u nekuřáka).
- Nepít alkohol, stačí omezit na příležitostné požívání.
- Neholdovat kávě, (zrnkovou změnit na překapávanou atd).
- Méně solit (nepřisolovat automaticky jídlo u stolu), zkuste vyhodit solničku z jídelny.

DOPORUČENÍ I VAROVÁNÍ:
Tenis, badminton - ano, sporty skloubí chůzi i běh, nenamáhají se výrazně klouby a nedochází k ostrým změnám pohybu. Dá se hrát v klimatizovaných halách.
Sqash – raději ne, namáhá klouby, je nejvíc dynamický a hodí se spíš pro zdravé a aktivní lidi. Nemocnému srdci příliš neprospěje,
spíše mu tím způsobíte infarkt.

Zdroj - www. meditorial.cz

Poradna

MUDr. Marta Šimůnková, všeobecná lékařka

Proč jsem stále unavená?

Je mi 38 let. Vždy jsem byla velice činorodý člověk, bez problémů. V posledním roce se cítím velice mizerně, jsem stále unavená a nevím, co sama se sebou dál podniknout, na koho se obrátit? Jiřina S., Český Krumlov
Únava hned po ránu a spánek, který nepřináší pocit osvěžení a odpočinek může ve vašem věku signalizovat chronický únavový syndrom, případně psychickou podstatu potíží. Za psychiku totiž může i odlišný metabolizmus důležitých látek v centrální nervové soustavě, který je nutné léčit. Diagnóza bývá pěkně tvrdým oříškem i pro zkušeného odborníka.
Optimálním partnerem je pro vás tzv. "celostní lékař", který se dovede podívat na pacieta jako na celého člověka a nevidí jen ten svůj specializací daný kousek lidského organismu (kardiolog, plicní lékař, gastroenterolog atp.). Rozhodující roli by ve vašem případě měl hrát zejména dobrý praktický lékař, u něhož se scházejí všechny potřebné nálezy, jež jsou pro stanovení diagnózy důležité. Ale i lékaři jsou různé úrovně, proto hledejte a dobře vybírejte, abyste si zvolila takového, kterému nebude chybět schopnost vžít se do pocitů pacienta.

Zvířátka

Činčila je společník hlavně pro nespavceKdo by odolal? Činčila je heboučký, čiperný a hravý společník. Musíte ovšem počítat s tím, že nejvíc elánu má večer. K životu se totiž probouzí kolem 19. hodiny, a pak řádí až do ranního kuropění. Smířit se tak budete muset s tím, že v noci uslyšíte šramocení, podupávání a chroupání. Jinak je činčila nenáročným zvířátkem. Nehodí se ovšem k malým dětem, protože se nerada muchlá a mazlí. Chovatelé proto doporučují pořídit činčilu do rodiny, kde mají děti starší třinácti let.

Nejvhodnější doba k pořízení činčily je od května do září, kdy je nejvíce mláďat a ceny jsou obvykle nejnižší, ale jinak lze získat mládě během celého roku. Čím mladší činčilku koupíte, tím snadněji si ji ochočíte. Mláďata se odstavují v 6. až 7. týdnu.

Tento jihoamerický hlodavec připomíná stavbu těla králíka s dlouhým chlupatým ocasem.

Na co se připravit?
Činčila se při dobré péči může dožít 18 až 22 let. Průměrný věk se pohybuje však mezi 10. až 15. rokem.
Jsou aktivní za šera a v noci. Během dne je musíte uchránit před hlukem a prudkými pohyby. V noci šramotí, poskakuje, hlodá.
Činčila není klasické zvíře k mazlení, je značně temperamentní. Proto není jako domácí zvíře vhodná pro menší děti. Teprve děti od 13 let jsou schopny najít správný přístup k činčilám.
Pokud chcete chovat činčilu, budete se muset zříci jiných domácích zvířat, jako třeba psa, kočky, ptáků nebo hlodavců.
Před koupí se ujistěte, zda nemá nikdo v rodině alergii na zvířecí srst.

Činčila je společník hlavně pro nespavce

Poradna


MVDr. Aleš Müller, www.veterinabrevnov.cz

Zažívací potíže

Mám devítiletou labradorku. Poslední dobou má zažívací potíže, sem tam zvrací. Poradíte mi, prosím, co s tím? Květoslava Zlámalová, Třebíč
Určitě bych se podíval, kdy byla fenka naposledy odčervena, a případně ji podejte tablety na odčervení. Jestli trpí nechutenstvím, průjmem eventuelně zvrací, může se jednat o počínající virózu. V tomto případě raději co nejdříve navštivte veterinární pracoviště. Další možností jejich obtíží může být také nevhodná strava nebo náhlá změna v krmné dávce nebo například i změna druhu granulí, pokud ji granulemi krmíte.

Když pes líná

Můj tříletý psík (oříšek) začal v poslední době nadměrně línat. Souvisí to se změnou ročního období nebo se může jednat o nějakou nemoc? Děkuji za odpověď. František Konopník, Praha
Jestliže se jedná jen o zvýšené línání srsti, patrně půjde o přirozenou obměnu zimní za letní srst, což je v tomto ročním období úplně normální. Jestli se váš pejsek i drbe nebo má lysá místa na srsti, může se jednat o kožní onemocnění. Dobře ho proto prohlédněte, a pokud se jedná o druhou variantu, kterou popisuji, je opravdu zapotřebí nechat psa odborně vyšetřit.


Velikonoční dekorace vnesou jaro do bytuZa pár dní jsou tu Velikonoce, takže je nejvyšší čas vyzdobit si byt svěžími jarními dekoracemi. Kromě tradičních mističek nebo větviček zdobených barevnými kraslicemi si můžete interiér oživit i originálními aranžmá z živých květin ve svátečním duchu. Pro inspiraci jsme pro vás připravili žhavé trendy pro letošní rok. Jsou ve znamení nachové, fialové, růžové, citronově žluté, bílé a frčí i kombinace světle zelené s hnědou a tmavě šedou barvou. Květinám pak vévodí tulipán, narcis, řebčík, hyacint, pryskyřník nebo frézie.

Velikonoční věnec

Pořídit si můžete například slaměný. V nejrůznějších provedeních i barvách je možné si jej koupit, nebo vyrobit podle vlastní fantazie. K výrobě vám postačí sláma, nůžky, lepidlo, vyfouklá vajíčka, barvičky, štětec, stuhy. Pokud máte doma usušená stébla slámy, můžete si z nich vytvořit základ slaměného věnečku. Stébla nejprve dejte změknout do mikrotenového sáčku do vlažné vody. Poté je nechte chvíli okapat a můžete začít s vázáním.

Věneček dozdobte různými druhy mašlí, nabarvenými vajíčky, kuřátky, zajíčky a nebo jinými motivy, které k Velikonocům patří. Věnce se hodí na sváteční stůl nebo je možné jimi ozdobit vchodové dveře.

Ozdobné větvičky

Větvičky rozkvetlých kočiček nebo zlatého deště můžete zasadit do truhlíku s hlínou. Zdobí se malovanými vajíčky, peříčky, sušenými květinami, stuhami a velikonočními dekoracemi.

Živé květiny

Zcela neodmyslitelnou dekorací velikonočních stolů jsou pestrobarevné kytice. V jarních aranžmá letošních trendů volíme kombinace drobných romantických květin, jako jsou frézie, růže, pryskyřník, narcis, jarmanka či tulipán. Pastelové barvy se kombinují s tmavými, často červenými nebo purpurovými akcenty. Mnoho lidí preferuje pestrokvěté tulipány, které mají na okvětních plátcích barevnou kresbu připomínající šlehající plameny. Nejznámější je tmavě fialový tulipán s příhodným jménem Královna noci.

Dekorace ve skle nebo v keramice

Velmi elegantně působí dekorace ve skleněných miskách nebo vázách. Ani tady se fantazii meze nekladou. Zkuste je naplnit obarvenými nebo čokoládovými vajíčky, přidat zvířátko a na dno kousek mechu. Ve skle vypadá krásně i osení, které si můžete připravit také sami. Stačí nechat na vlhké vatě naklíčit například řeřichu.

Na co si dát pozor

Pokud chcete ve váze kombinovat narcisy s jinými květinami, nezapomeňte, že čerstvě seříznuté narcisy uvolňují šťávu, která může jiným kytkám škodit. Dá se tomu zabránit nákupem speciální výživy pro řezané květiny, která nežádoucím účinkům zabraňuje. Narcis je možné kombinovat třeba s hyacintem, protože jemu látky, které narcisy vylučují, nevadí.

Péče o řezané kytky

Aby řezaná kytka co nejdéle vydržela, floristé doporučují, když si kytici přineseme domů, odříznout aspoň tři centimetry stonku a ponechat květiny chvíli zabalené ve váze, než se napijí. Do vody by se poté měla přidat výživa pro řezané květiny. Například frézie vám pak vydrží ve váze svěží až 12 dní.

(red)

.

Sdílej článek:
Autor: Redakce
Řemeslné práce - Zaučíme – práce v interiérech 27 000 Kč Přijmeme a zaučíme na stěrkování stěn a podlah v interiéru. Klidná a nenamáhavá práce na HPP po Praze a okolí. Mzda dle šikovnosti a času 28.000-38.000 Kč hrubého (cca 22-28 čistého). Nástup možný ihned. Více info ve firmě "AB Parket", Soběslavská 9, Praha 3 - Vinohrady, 130 00 nebo na telefonu viz kontakt níže. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 19 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič sil. vozidla. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Řidič sil. vozidla - vzdělání nižší střední odborné. Pracoviště Pekárna Srnín. Rozvoz pekařských výrobků na linkách. Podmínkou je řidičský průkaz sk. C + profesní průkaz výhodou. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 19.000,-- - 25.000,-- Kč hrubého, 5 týdnů dovolené, 13. a 14. plat, stravné. Kontakt: telefonicky od 8:00 do 14:00h personální oddělní 380 701 018, personalni@kiii.cz.. Pracoviště: K iii, spol. s r.o.- pekárna srnín, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Ivana Tenklová, +420 380 701 018. Služby - Kadeřník/ce 20 000 Kč Hledáme kadeřnici do salónu Kadostyle poblíž zastávky metra Pražského povstání. Možnost pronajmutí křesla s částečnou klientelou, brigádně.. Záleží na domluvě. Přijmeme i kadeřnice po škole. Více informací na telefonním čísle. Budeme se na Vás těšit.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipná videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.