Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více

50 let silikonové krásy

Sdílej článek:

Honba za větším a dokonalejším poprsím je stará několik tisíc let. Až v minulém století se ale objevil nový materiál, který pomohl splnit sen milionům žen. Cesta to byla trnitá, lemovaná velkým utrpením, bolestí a hromadnými žalobami o obrovské peníze… Nápad na prsní implantáty se zrodil náhodou! Jaký byl životní příběh první pacientky?

Timmie Jean Lindsey je osmdesátiletá texaská babička. Na první pohled není ničím výjimečná, ale v jejím hrudníku spočívá kus medicínské historie. V roce 1962 se stala první pacientkou na světě, které lékaři voperovali silikonové implantáty. K zákroku se přitom dostala jen shodou okolností.

Fenka Esmeralda

Zvětšování prsou silikonovými injekcemi se rozšířilo za druhé světové války v Japonsku mezi prostitutkami, které se snažily zalíbit americkým vojákům. Šlo ale o metodu krajně nebezpečnou, protože vstříknutý silikon obvykle způsoboval velké bolesti a další zdravotní komplikace.

Móda obřích ňader se přesto prosadila také v USA. Plastičtí chirurgové si marně lámali hlavu, jak pacientkám vyhovět a zároveň jim nepřivodit zdravotní komplikace a sobě soudní stíhání.

Nad problémem dumali také mladí lékaři Frank Gerow a Thomas Cronin z houstonské nemocnice. Nakonec dostali geniální nápad. Stalo se tak ve chvíli, kdy Gerow držel v ruce umělohmotný sáček s krví. Zmáčkl ho a překvapilo ho, že mu tvarem připomněl ženský prs. Muže ihned napadlo tekutý silikon uzavřít do tenkého, ale pevného obalu.

První pokus provedli na fence jménem Esmeralda. Pes vydržel s implantáty několik týdnů, aniž se u něj projevila jakákoli alergická reakce. Gerow s Croninem se začali poohlížet po lidské doborvolnici. Tehdy jim náhoda poslala do cesty třicetiletou Timmie Jean Lindsey.

Prsa výměnou za uši

Když bylo Timmie 14 let, zemřela jí maminka. O rok později se provdala a během dalších devíti let porodila šest dětí, což na její postavě zanechalo značné stopy. Její manžel navíc propadl alkoholu, takže od něj utekla. Zakrátko se znovu zamilovala, tentokrát do mexického imigranta, který ji přesvědčil, aby si na prsa nechal vytetovat dvě červené růžičky. Jenže láska za několik let pominula a Timmie se rozhodla nemilé ozdoby zbavit.

Proto přišla na houstonskou kliniku za Gerowem. Ten jí udělal zajímavou nabídku. Tetování jí odstraní zdarma, pokud si nechá jako první žena na světě voperovat silikonové implantáty. „Překvapilo mě to. Možná, že moje prsa byla trochu povislá, ale nikdy jsem to nepovažovala za něco, čím bych se měla trápit," vzpomínala po letech. Navíc mnohem více než nedokonalá ňadra Timmie trápily odstávající uši. „Byla jsem čerstvě rozvedená a neměla jsem moc nabídek od mužů. A tak jsem doktorovi řekla, že si nechám udělat nová prsa, když mi k tomu upraví uši," líčila tehdejší debatu.

Timmie Jean Lindsey jako mladá

Gerow souhlasil, a tak Timmie v roce 1962 vstoupila do dějin plastické chirurgie. Její poprsí poskočilo z velikosti B na C. Nikdo ale v tu chvíli netušil, jak její tělo zareaguje. „Jestli mi Gerow říkal, že jsou s operací spjatá nějaká rizika, neposlouchala jsem ho," vzpomíná Timmie. První chvíle po zákroku přitom byly dost složité. „Když jsem se probudila z narkózy, cítila jsem se, jakoby mi na prsou seděl slon. Ale po pěti dnech tlak ustal, a když mi nakonec sundali obvazy, moje prsa vypadala nádherně. Všichni ti mladí doktoři stáli kolem mě a prohlíželi si to mistrovské dílo." Bolesti nakonec zcela odezněly a Timmie se záhy provdala. „Muži se za mnou najednou otáčeli a při pohledu na mně významně hvízdali," libovala si babička.

Odškodné za miliardy

Další pacientky se jen hrnuly, ale zároveň začaly ozývat i kritické hlasy, podle nichž Gerow využívá jejich nevědomosti a dostatečně jim nevysvětluje možná rizika. Přestože se implantáty v dalších letech výrazně zkvalitnily, začaly se množit případy, kdy praskly a svým nositelkám způsobily silné bolesti, migrény nebo poruchy imunitního systému.

Vše vyústilo doslova v davové šílenství a křižácké tažení proti implantátům. Jejich výrobce, kterému Gerow s Croninem prodali svůj vynález, nakonec musel přiznat, že implantáty mohou vyvolat zdravotní komplikace, ať už prasknou, nebo ne. Následoval obří soudní spor, po němž firma musela zhruba 150 tisícům pacientek vyplatit odškodné ve výši téměř 4,5 miliardy dolarů.

Zhruba deset let po operaci se problémy objevily také u Timmie.

Prsa jí začala tvrdnout a vystřelovala z nich ostrá bolest. V 80. letech se přidala vyrážka a chronická únava. Místní lékaři měli podezření, že její potíže souvisí se silikonem, ale Gerow veškeré námitky odmítal. Tvrdil, že jeho implantáty jsou neškodné jako voda. „Doktoři mi také tvrdili, že moje problémy mohou být psychosomatické, zapříčiněné depresí. Proto jsem začala chodit k psychiatrovi," říkala Timmie.

Timmie Jean Lindsey dnes

Příbuzní ji přesvědčovali, aby se také přihlásila o odškodné, ale ona to vždy odmítla. „Jsem hrdá na to, co jsem udělala. Byla jsem průkopnicí implantátů, které pomohly tisícům žen. Svou chloubu si za žádnou cenu nenechám vyjmout," říká. Navíc je Gerowovi stále vděčná za přišité uši. Vadí jí jen jedna věc. Její umělá chlouba začala časem sestupovat dolů. „Myslela jsem si, že moje prsa zůstanou pořád tam, kde byla, ale nestalo se," povzdechla si seniorka.

Historie zvětšování ňader: Vosk, guma a hovězí chrupavky

První chirurgický zákrok v novodobé historii, při kterém byla upravena ženská prsa, provedl v roce 1895 německý lékař českého původu Vincenz Czerny (1842-1916). V Heidelbergu operoval zpěvačku (41), která kvůli nesouměrnosti prsou trpěla značnými psychickými problémy. Czerny použil „implantát" vytvořený z tukové tkáně z nezhoubného nádoru rostoucího na jejích zádech.

Jinde se experimentovalo s parafínovými injekcemi, ale výsledky byly katastrofální. Na začátku 20. století se k „vycpání" ňader zkoušely používat další materiály jako guma, slonovina, hovězí chrupavka nebo skleněné kuličky. Nejlépe ale stále vypadala metoda, která používala lidský tuk. Výsledky přesto nebyly zcela uspokojivé. Tuk se časem vstřebal a prsa působila nevzhledně a nesouměrně. Zcela novou etapu zahájila plastická chirurgie díky umělým hmotám. Před silikonem se experimentovalo s PVC, nylonem, polyuretanem nebo teflonem.

Co je silikon?

Uměle vyrobená hmota, jejíž kostru tvoří atomy křemíku a kyslíku. Vědci ji objevili na počátku minulého století a dnes existují desítky druhů této látky. Používá se v nepřeberném množství odvětví od stavebnictví přes letecký průmysl až po kosmetiku a lékařství. Silikony dobře odolávají vodě a až do teploty 400 °C si zachovávají stálé vlastnosti. Vyskytují se v tekuté i pevné formě.

Zajímavosti o implantátech

*Nejvíce operací v přepočtu na obyvatele se provede v Brazílii.

*V současnosti se používají implantáty už páté generace.

*Místo původně tekutého silikonu se nyní používá gelový, který je navíc obalen ve dvojitém pouzdru.

*Objemy implantátů se pohybují od 100 do 1000 ml. Nejpoužívanější je velikost 200-300 ml.

*Implantáty se vyrábějí v různých tvarech. K mání je asi 450 variant.

*Vylepšení dekoltu přijde na zhruba 50 až 80 tisíc korun.

Nejžádanější plastiky na světě

Liposukce       23%

Zvětšení prsou            15,9%

Úprava očních víček   11,5%

Operace nosu  10,4%

Plastika břicha            7,2%

Zmenšení prsou          5,8%

Modelace prsou          4,7%

Vyhlazení vrásek        4,4%

Operace uší     2,6%

Zdroj: ISAPS

10 plastických rájů

Země   Počet zákroků

USA    1 621 000

Brazílie           1 592 000

Čína    589 000

Indie   553 000

Japonsko         526 000

Mexiko           437 000

Itálie    397 000

Jižní Korea      362 000

Kolumbie        320 000

Francie            261 000

Zdroj: ISAPS

Tomáš Mrzena

Sdílej článek:
Autor: Redakce
Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 16 000 Kč Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA V KUCHYNI, mytí nádobí. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Do pracovního poměru přijmeme pomocné síly do kuchyně. Pomocné práce při přípravě jídel, čištění zeleniny, umývání nádobí, obsluha myčky, úklid. Pracovní doba 12hod. směny, dlouhý a krátký týden. Nabízíme dlouhodobou spolupráci, zázemí stabilní společnosti, dotované závodní stravování, dovolenou navíc a další bonusy.. Pracoviště: Lázně 1897, s.r.o., Lázně, ďż˝.p. 100, 552 11 Velichovky. Informace: Zdeňka Pasáková, +420 727 964 087. Gastronomie - Snídaňová kuchařka/cukrářka 20 000 Kč Hotelová kuchyň na Botelu, Praha 5, Hořejší nábřeží - Smíchov, přijme na palubu snídaňovou kuchařku/cukrářku s praxí a chutí pracovat 15 dní v měsíci 06:00-15:00. Náplň práce: 7:00 - 10:00 příprava snídaní formou švédských stolů, 10:00 - 15:00 cukrárenská výroba. Nabízíme: stabilní a dlouholetou spolupráci v české zavedené společnosti s 27letou historií, veškeré zákonné a sociální zázemí. Individuální přístup i ocenění. Nástup možný ihned. Nástupní plat od 20.000 Kč. Životopis zašlete prosím na uvedený e-mail. Veškeré informace na tel.: Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 16 280 Kč Řidiči ostatních speciálních vozidel Řidiči MKD (Mezinárodní kamionové dopravy). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16280 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: výjezdní místo Mělnická 15, Tišice - Evropa, Požadujeme: ŘP sk. C+E, pracovitost, spolehlivost, loajálnost, slušnost, výhodou je průkaz ADR sk. 4.1, 4.2, 4.3, 6.1, 9, čistý trestní rejstřík podmínkou, , Kontakt: p. Verner (PO - PÁ od 8 do 17 hod.), životopisy zasílat e-mailem na adresu info.prerov@bothe-schnitzius.com. Pracoviště: Bothe-schnitzius cz tišice, s.r.o., Mělnická, ďż˝.p. 15, 277 15 Tišice. Informace: Josef Verner, +420 602 371 871.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipná videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.