Novinka
Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!
I v ateisticky orientované České republice lidé slaví řadu náboženských tradic, zejména kolem Velikonoc a Vánoc. Adventní období přináší mnoho oslav týkajících se katolických světců. Připomeňte si, jaké to jsou.
Advent začíná čtvrtou neděli před Vánoci. Letos je datum 1. prosince. Den před začátkem adventu se na pražském Staroměstském náměstí rozsvítí obvyklý masivní vánoční strom a vánoční sezóna tím bude v plném proudu.
Jedna z tradic adventu se přitom koná už 30. listopadu, svátek sv. Ondřeje. V tento den nesezdané ženy lily horké olovo (ano, opravdu) a sledovaly, jaký bude mít tvar, když se ochladí. Obrazec měl odhalit budoucího manžela.
4. prosince, den před dnem sv. Mikuláše, ženy tradičně slavily Den sv. Barbory. Vzaly větvičku z třešně a do Vánoc ji nechaly ve vodě.
Pokud větvička rozkvetla, žena se do roka měla provdat. Tyto větvičky byly známé jako „barborky“. V minulosti se bosé mladé ženy oblečené do bílých šatů nazývaly barborky, dávaly sladké a ovocné dobrým dětem, zatímco zlobivé nedostávaly nic.
7. prosince je svátek sv. Ambrose. V Kutné Hoře se každoročně koná přehlídka sv. Barbory a sv. Ambrose. Muž, který hraje roli St. Ambrose, jezdí na černém koni a má koště.
Během pronásledování Ambros „náhodně“ rozhazuje bonbóny na zem. Pokud chytí některé z dětí, které sbírají bonbóny, dá tomu dítěti přes zadek malou ránu koštětem.
13. prosince je na řadě Svatá Lucie. Stejně jako její svatá kolegyně Barbara i Lucie údajně zemřela obzvláště ošklivou smrtí, stala se mučednicí. Podle juliánského kalendáře se její svátek oslavuje 13. prosince, což připadá na slunovrat; díky tomuto svátku vzniklo známé rčení „Lucie noci upije.“
Ženám bylo zakázáno v tento den pracovat a bylo zvykem, že „Lucie“ oblečené v bílých pláštích s maskami na obličejích kontrolovaly každý dům, aby se ujistily, že se nepracuje. Obvykle bušily na dveře a volaly : "Přicházím, abych vypila kousek noci."