více >>

Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více
NOVINKA UŽ TO VÍŠ? NE? TAK SE PŘIHLAS A ODEBÍREJ! ODEBÍRAT ×

AIDS děsí lidstvo už 30 let

Sdílej článek:

Začalo to jako nevinná epizoda z lékařského prostředí, pokračovalo v podobě napínavé detektivky a nyní je z toho děsivý horor. Takový je příběh AIDS, nevyléčitelné nemoci, která v současnosti nahání hrůzu obyvatelům všech kontinentů.

Někdy v březnu roku 1981 se do ordinace newyorského specialisty na kožní a pohlavní nemoci Alvina Friedmana-Kiena přišoural mladý muž a zahanbeně si sundal kalhoty. Na nohou měl „takové směšné tmavé flíčky“, jak je sám popsal. Lékař zjistil, že se jedná o vzácně se vyskytující zhoubné bujení kůže, takzvaný Kaposiho sarkom.

Za necelý týden se setkal s dalším podobným případem u jiného mladého muže, což bylo velmi nezvyklé. Oba pacienti se navíc netajili s tím, že praktikují uvolněný sex a užívají drogy.

Friedman-Kien začal pátrat, zda se také ostatní lékaři nesetkali s nezvyklým výskytem Kaposiho sarkomu a jeho překvapení neznalo mezí. Dozvěděl se o celém dalším tuctu nových případů, a co ho zarazilo nejvíc, všechny se týkaly gayů.

Senzace v medicíně

Ve stejné době dostal lékař Centra pro kontrolu nemocí v Atlantě James Curran k recenzi článek jednoho lékaře. Popisoval vzácný typ zápalu plic, který se náhle objevil u pěti homosexuálů ve věku mezi 29 a 36 lety. Muži se vzájemně neznali a v době napsání článku byli dva z nich už po smrti. Curran zavětřil medicínskou senzaci a text ihned doporučil k vydání v časopise, které Centrum pro kontrolu nemocí vydávalo. Nikdo tehdy nevěděl, že článek, který vyšel 5. června 1981, bude historicky první zmínkou o něčem, co později dostane název AIDS a stane se synonymem smrti.

Neznámý nepřítel

Netrvalo dlouho a Curran se potkal s dalším lékařem ze San Franciska, který měl rovněž čerstvé zkušenosti s několika případy vzácného typu zápalu plic, shodou okolností u mužů s homosexuální orientací. Znepokojený Curran začal zjišťovat, zda se v USA nevyskytují i další podobné případy. Začalo se mluvit o „zápalu plic homosexuálů“.

Telefonáty směřovaly do mnoha míst, ale všude jen vrtěli hlavami. Přesto se podařilo vypátrat, že na řadě míst v poslední době zaznamenali u homosexuálů nárůst různých infekčních onemocnění s těžkým průběhem. U všech případů bylo zvláštní, že imunitní systém pacientů fungoval velmi špatně nebo vůbec, přestože šlo o mladé muže, kteří ještě donedávna kypěli zdravím. Do medicíny tak koncem roku 1981 pronikl nový syndrom charakterizovaný poruchou obranyschopnosti organismu.

Lékaři si uvědomili, že mají co do činění s neznámým a velmi nebezpečným onemocněním, o němž nevědí téměř nic, kromě toho, že je velmi nebezpečné. V dalších měsících se podobné záhadné případy množily geometrickou řadou, takže bylo jasné, že americké homosexuály zachvátila epidemie, která se nejprve projevuje Kaposiho sarkomy a později vede k selhání imunity.

Pacient číslo 0

Dnes víme, že se virus HIV přenáší nejen homosexuálním, ale jakýmkoli pohlavním stykem. Proč tedy mezi prvními případy bylo tolik gayů? Zdá se, že lví podíl na tom měl velmi pohledný a také velmi aktivní Kanaďan jménem Eric, kterému se později začalo přezdívat Takhle vypadá virus HIV pod mikroskopem. „pacient nula“.

Na jeho stopu se lékaři dostali náhodou. Když se Alvin Friedman-Kien snažil doplnit údaje u jednoho ze zemřelých pacientů, zjistil, že udržoval styky s jakýmsi Erikem, který pracuje pro kanadské aerolinky. Vypátrat ho ale nedokázal, pomohlo mu až štěstí.

Na lékařské konferenci v San Francisku se dal do řeči s kolegou, který se mu svěřil, že má schůzku s jedním Kanaďanem, který má Kaposiho sarkom. „Nejmenuje se dotyčný náhodou Eric?” zkusil to Friedman-Kien. „Proboha, vy ho znáte?” zněla odpověď.

Eric se pak lékařům svěřil s tím, že v posledních deseti letech měl homosexuální styk se zhruba 2500 muži. Vylíčil také svou metodou seznamování. Aby neupozorňoval na nepříjemné kožní projevy Kaposiho sarkomu, vyhledával kontakty v saunách se sporým osvětlením. Toto zjištění později přispělo k vydání federálního nařízení k uzavření všech gay saun na území USA.

Trvalá hrozba

V dalších měsících se Kaposiho sarkomy nebo náhlá selhání imunitního systému začala objevovat také u žen, u cizinců a nakonec také u „spořádaných“ Američanů. Nastala doslova honba za neznámou infekcí. Tehdy ale ještě nikdo netušil, že se v dalších desetiletích virem nakazí zhruba 60 milionů lidí a stane se celo-světově hlavní příčinou úmrtí mužů i žen ve věku 15 až 59 let.

(tom)

Milníky nemoci
1982 - Poprvé definován a pojmenován AIDS, zároveň zjištěny tři způsoby přenosu: krví, z matky na dítě a při pohlavním styku.
1983 - Francouzští lékaři izolovali virus HIV.
1984 - Virus HIV označen za příčinu nemoci AIDS.
1985 - Hlášen nejméně jeden případ HIV z každého regionu světa.
1987 - V USA schválen k použití první lék proti AIDS.
1991 - Mezinárodním symbolem osvěty v oblasti AIDS se stává červená stužka.


Mají lidé HIV nebo AIDS?

Člověk se nejprve nakazí virem HIV, což je zkratka z anglického Human Immunodeficiency Virus, která se do češtiny překládá jako virus lidské imunitní nedostatečnosti. S tímto virem může nakažený jedinec žít řadu let. Postupem času ale u většiny pacientů dochází k rozvoji AIDS, což je zkratka z anglického Acquired Immune Deficiency Syndrome, česky syndrom získaného selhání imunity. AIDS ochromuje obranyschop-nost lidského organismu, takže pacient umírá na jindy lehkou chorobu nebo nemoc, která je za normálních okolností léčitelná.

Otázky a odpovědi

Kde se AIDS vzal?
Existují dva typy virů: HIV 1 a HIV 2. Ten první se pravděpodobně mezi lidi dostal ze šimpanze, ten druhý, který se obtížněji přenáší a trvá déle, než se projeví, se patrně přenesl na člověka z africké opice. Právě v Africe je nyní zdaleka nejvíce pacientů.

Proč se objevil zrovna nyní?
Existuje několik domněnek. Někteří tvrdí, že jde prostě o novou virovou mutaci, další mají za to, že HIV existuje již dlouho a na jeho současnou epidemii má vliv nejen rostoucí počet lidí, ale také uvolnění sexuální morálky, rostoucí počet uživatelů drog a celkově větší pohyb lidí po planetě.

Lze AIDS vyléčit?
Obecně to možné není, přesto lékaři evidují několik pacientů, u nichž nemoc sama od sebe vymizela. Zatím se přesně neví proč.

Existují nějaké léky?
Současná lékařská věda dokáže pouze oddálit propuknutí AIDS a zpomalit jeho průběh. Nejúčinnějším lékem je v současnosti Viread, který vznikl na základě výzkumů českého vědce Antonína Holého (74).

#nahled|https://g.denik.cz/56/53/antonin_holy_denik_clanek_solo.jpg|https://g.denik.cz/56/53/antonin_holy.jpg|Antonín Holý#

Celebrity, které podlehly AIDS

Michel Foucault (1926–1984)
Francouzský filozof a jeden z význačných aktivistů šedesátých a sedmdesátých let 20. století. Virem HIV se patrně nakazil při pobytu mezi homosexuály v San Francisku.

Rock Hudson (1925–1985)
Hvězda komedií 50. let a velký přítel Elizabeth Taylorové. Byl první americkou celebritou, která oznámila, že trpí virem HIV. Zřejmě se jím nakazil při homosexuálním styku.

Ondrej Nepela (1951–1989)
Československý krasobruslař a olympijský vítěz (1972), který později žil v emigraci. Pravděpodobně se nakazil při homosexuálním styku.

Freddie Mercury (1946–1991)
Zpěvák skupiny Queen patří mezi nejznámější oběti AIDS. Virem HIV se nakazil při svém nevázaném sexuálním životě. Nemoc dlouho tajil, veřejně ji přiznal až krátce před smrtí.

#nahled|https://g.denik.cz/56/53/fredie_mercury_denik_clanek_solo.jpg|https://g.denik.cz/56/53/fredie_mercury.jpg|Freddie Mercury #

Denholm Elliot (1922–1992)
Britský herec se otevřeně hlásil ke své bisexualitě. Virus HIV u něj lékaři diagnostikovali v roce 1987. Na-konec zemřel na komplikace po tuberkulóze.

Isaac Asimov (1920–1992)
Známý autor literatury sci-fi a tvůrce zákonů robotiky se nakazil během krevní transfuze při operaci srdce.

Anthony Perkins (1932–1992)
Herec, jehož nejslavnější rolí byl Norman Bates v hororu Alfreda Hitchcocka Psycho. Perkins doplatil na svůj pestrý bisexuální život.

Rudolf Nurejev (1938–1993)
Ruský tanečník, který v roce 1961 zběhl na Západ. Virem HIV se nakazil od některého ze svých mužských sexuálních partnerů.

Arthur Ashe (1943–1993)
Americký tenista, vítěz tří grandslamových turnajů. V roce 1963 se stal prvním tenistou tmavé pleti, který nastoupil za daviscupový tým USA.

Celebrity nakažené virem HIV

Earvin „Magic“ Johnson (51)
Jeden z nejlepších basketbalistů historie NBA. Infikován byl při sexuálním styku s některou ze svých obdivovatelek. K nemoci se přiznal v roce 1991 a pomohl zbořit mýtus, že AIDS je nemocí homosexuálů.

Holly Johnson (51)
Bývalý zpěvák skupiny Frankie Goes To Hollywood bojuje se zákeřnou chorobou už 18 let.

Nadja Benaissová (29)
Členka německé kapely No Angels stanula kvůli své chorobě dokonce před soudem. Přes svůj zdravotní stav totiž měla sex s několika muži. Minimálně jednoho nakazila.

Andy Bell (47)
Polovina britského popového dua Erasure ví o své chorobě od roku 1998. HIV pozitivní je prý i jeho dlouholetý partner Paul Hickey.

Jason Gould (44)
Jediný syn zpěvačky a herečky Barbry Streisand o své nemoci veřejně promluvil v roce 2003.

Greg Louganis (51)
Americký skokan do vody a vítěz olympiád v Los Angeles a Soulu. HIV pozitivní je od roku 1988.

Sdílej článek:
Autor: Tomáš Mrzena
Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 22 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci REFERENT/KA PRODEJNÍHO ODDĚLENÍ. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovník na této pozici zpracovávní objednávky od zákazníků, naceňuje poptávky, realizuje prodej, odpovídá na telefonické dotazy, plánuje práci pro sklad a sestavuje rozvozy zboží zákazníkům, Požadujeme: znalost práce s PC (Excell, Word), technické myšlení, flexibilitu, dobrý zdravotní stav, psychickou odolnost a pozitivní myšlení. výhodou je strojní nebo stavební průmyslovka. Pracoviště: Ferona thyssen plastics, s. r. o. - areál mane, Okružní, č.p. 2615, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Petr Klobouček, . Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 13 350 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13350 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pozice: zedníci, OC, Stavební zakázky na okrese Příbram., Nástup: od 5.11.2018 do 4.11.2020. Mzda: 13 350,- Kč, Kontakt: Bilinchuk Pavlo, tel.: 776 225 533, e-mail: rosisne@seznam.cz, Místo výkonu práce: ROSISNE Company s.r.o., okres Příbram. Pracoviště: Rosisne company s.r.o.okr.příbram, . Informace: Pavlo Bilinchuk, +420 776 225 533. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 19 500 Kč Zámečníci strojů Strojní zámečník /zámečník (1703001). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Strojní zámečník /zámečník (1703001), PRACOVNÍ MÍSTA V JEDNOSMĚNNÉM PROVOZU V PROSTĚJOVĚ – Strojní zámečník/zámečník – mzda od 19.500 Kč, příspěvek na stravování, až 25 dnů dovolené. Požadujeme znalost čtení výkresové dokumentace, manuální zručnost a praxi v montáži strojů. V případě zájmu pošlete životopis na e-mail: zamecnik@gasl.cz anebo volejte na tel: 773 447 447.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt zámečník, +420 773 447 447.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipné videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Vážení čtenáři,

náš web ŠÍP přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění našich novinek - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr novinek i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT