Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více

Alice Kočová: Syn málem zemřel a pak přišel o sluch i řeč

Sdílej článek:

Rodina Kočových si sáhla až na dno svých sil. Poprvé, když jejich malé miminko bojovalo několik měsíců opřežití. Podruhé, když chlapec ve dvou letech ohluchl aoněměl. Poporodní komplikace anáročná operace převrátily život mladé rodiny naruby…

Před 17 lety se Kočovým zBrandýsa nad Labem narodila holčička Petra opár let na to přišel na svět chlapeček Marek (dnes 15). Byl to statný cvalík, vážil 3,5 kilogramu aměřil půl metru. „Oba jsme si přáli páreček, akdyž se Marek narodil, prožívali jsme smanželem naprostou blaženost,“ líčí maminka Alice (39). Když ale chlapeček dovršil 5. týden života, začal často zvracet, nepřibíral na váze avzniklo podezření, že trpí zúžením jícnu. „Po ultrazvuku to potvrdila ilékařka ve Varnsdorfu, kam jsme jeli na návštěvu knaší mamince, které jsme chtěli ukázat jejího šestitýdenního vnoučka. Takže místo abychom babičku potěšili, jsme ji spíš poděsili. Mareček totiž všechno, co snědl, bezprostředně vyzvracel, měl křeče vbříšku astále víc chřadl,“ vzpomíná paní Kočová. Varnsdorfská lékařka proto navrhovala bezprostřední operaci, ale protože se tehdy teprve rodila pravidla pro zdravotní pojišťovny, neměli Kočovi dost prostředků, aby synovu operaci zaplatili na místě vhotovosti. „Zkoušeli jsme tedy, co nám radili lékaři – speciální vločkové odvary, které měly zúžený jícen roztáhnout, polohování miminka téměř do sedu, dělala jsem všechno, co mohlo operaci oddálit,“ krčí rameny žena.

Mareček ještě coby spokojené miminko.

Průšvih jménem sepse

Po pár týdnech, kdy se stav malého Marka nelepšil, se rodiče smrňousem vpeřince vydali na dětskou chirurgii do pražské fakultní nemocnice Na Bulovce. „Mělo mě to varovat hned – arogantní lékař mě vůbec neuklidnil ana opakované dotazy řekl, že je nutná rychlá operace. Ale neměla jsem důvod mu nevěřit. Podepsala jsem souhlas spřípadným zákrokem avrátila se domů, kde na mě čekala dvouletá Petruška. Byla jsem sní ještě na mateřské dovolené amanžel hlídat nemohl, musel pracovat aživit rodinu,“ říká maminka jakoby somluvou. Dodnes si vyčítá, že tenkrát nevymyslela náhradní řešení pro hlídání dcery anezůstala sMarečkem vnemocnici. „Operovali ho ráno aze sálu ho převezli rovnou na intenzivní péči, kam mě za ním nechtěli pustit. Tak jsem alespoň denně telefonovala ošetřujícímu lékaři. Teprve po pár dnech mi jakoby mimochodem řekl, že se syn zdravotně zhoršil už odpoledne po operaci, jeho život byl vohrožení, atak ho museli ještě vnoci převézt na ARO do Motola. Kdybych nevolala, snad bych se to ani nedozvěděla!“ líčí přístup lékařů Na Bulovce paní Alice. Motolští lékaři jí slítostí oznámili, že jejího syna přivezli pozdě aže jeho organismus bojuje scelkovou otravou, tzv. sepsí.

Marek se nevzdal

Pro dvouletého chlapečka ahlavně pro mladou rodinu to byly nezáviděníhodné chvíle. Kočovi se lekali každého zazvonění telefonu apomalu se uklidňovali, až když mohli svého synka navštívit. „Spinkal vinkubátoru auzdravování nebylo jednoduché, pořád jsme se oněj báli. Dva měsíce po operaci byl totiž stále na plicní ventilaci, podroboval se dialýze, protože mu selhávaly ledviny, měl za sebou trombózu horní duté žíly, trpěl srdečními arytmiemi akrvácel do mozku,“ vypočítává jen ty hlavní komplikace plavovlasá maminka. Trvalo několik měsíců, než se Marečkův zdravotní stav zlepšil natolik, že mohl být znemocnice propuštěn. „Narodil se na konci léta, domů se vrátil až před Vánocemi abyl na tom tak, jako když se narodil. Váhově ivývojově. Museli jsme cvičit a jezdit na kontroly. Energii do žil nám vlévali báječní lékaři z Motola. Klobouk bych smekla hlavně před paní docentkou Bláhovou, neuroložkou, která je úžasná jako odborník ijako člověk,“ prozrazuje bez zaváhání Kočová.

Marek na stupni vítězů. Jak nám prozradila paní Kočová, její syn je dobrý v atletice

Pomoc ale potřebovala iod dalších specialistů. Zatímco váhu arůst Marek dohnal, velké potíže mu dělalo mluvení. „Vydával slabiky, křičel abyl neobyčejně hlučný,“ vrací se žena do dob, kdy pojala první podezření, že schlapcem není něco vpořádku. „Jiné děti už skládaly jednoduché věty aMarek nic. Jenže my to nezkušeně přičítali pooperačnímu opoždění. Až na foniatrii se ukázalo, že naše dítě z95 procent neslyší. Zhroutila jsem se,“ přiznává paní Alice.

Pomohli mi andělé

Marek dostal naslouchátka aučil se využívat ten maličký zbytek sluchu, který mu zůstal. Společně smaminkou se učili znakovou řeč adělali všechno pro to, aby se spolu co nejlépe dorozuměli. „Idylické to ale od začátku nebylo. Ocitla jsem se vnaprosto nové situaci anevěděla, na co mám nárok, oco mohu žádat, jak zařídit trvalou péči osyna. Vždycky se ale vmém okolí našel nějaký anděl, který mi poradil aposunul nás dál,“ říká svděčností statečná žena.

Marek dostal speciální mobil pro neslyšící.

Nejprve se domnívala, že synovi prospěje integrovaný pobyt vmateřince, ukázalo se však, že při jeho postižení to není dobré řešení. „Do školy itak nastupoval po dvou odkladech, atak dnes, kdy má už isvou občanku, je teprve absolventem 7. třídy speciální školy vPraze-Radlicích, kam bude chodit ještě dva roky,“ podotýká paní Kočová.

Společná řeč – znakovka

Ukazujeme si, jak se říká ahoj anashledanou, Marek dobře odezírá. „Znaková řeč je jiná než normální mluva. Má jednoduchou slovní zásobu, věty se tvoří podobně jako vangličtině. Manžel znakovku neumí, apřesto se sMarkem dorozumí dobře, vytvořili si svoji vlastní ‚posunštinu‘ agestikulaci,“ směje se paní Kočová ahned na sebe „napráská“, že se stále nemůže dostat do speciálních číslovek. Ty se tvoří jinak, než jak jsme zvyklí my, kteří slyšíme. „Prostě to dodnes neumím podle pravidel, atak se vracím knaší klasice. Ale jde přece oto, abychom se dorozuměli, ne?“

Zatímco jiní rodiče své ratolesti honí od počítače, uKočových je to naopak. Marek dospívá ahledá nové přátele, ato je pro rodinu dobré znamení. „Na facebooku jich má už asi stovku,“ prozrazuje maminka snetajenou pýchou. Hrdá je ina synovy výkony vatletice. Doma prý má už několik cenných kovů. „Marčula je dobrý vhodu koulí, vběhu na 60 metrů ave skoku vysokém. Medaile samozřejmě získal na závodech mezi neslyšícími. Aby zapadl mezi velké azdravé sportovce, musí na sobě ještě hodně makat. Ale ostudu určitě neudělá,“ usmívá se Kočová.

Letos také začal Marek poprvé jezdit sám do školy, dříve to bylo vždycky vdoprovodu mámy. „Hlavně aby vždycky všechny situace zvládl. Umíte si představit, co by dělal, kdyby ho vmetru zastihlo mimořádné hlášení, že má opustit soupravu?“ svěřuje se žena sdalší obavou. I proto Marek dostal vlastní mobil, aby sním byla stále ve spojení. „Teď odjíždí na speciální letní tábor abudeme odloučení zhruba dva týdny. Věřte, že budu netrpělivě čekat na každou jeho esemesku,“ netají se obětavá máma, která si hodně slibuje od výzkumu kmenových buněk. „To je přesně to, co by synovi mohlo nahradit chybějící propojení vmozkových centrech. Pořád totiž doufám, že na mě jednou souvisle promluví ařekne třeba to obyčejné: Mámo, jak se máš?“

Vladislava Tomanová

Sdílej článek:
Řemeslné práce - Zaučíme – práce v interiérech 27 000 Kč Přijmeme a zaučíme na stěrkování stěn a podlah v interiéru. Klidná a nenamáhavá práce na HPP po Praze a okolí. Mzda dle šikovnosti a času 28.000-38.000 Kč hrubého (cca 22-28 čistého). Nástup možný ihned. Více info ve firmě "AB Parket", Soběslavská 9, Praha 3 - Vinohrady, 130 00 nebo na telefonu viz kontakt níže. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 19 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič sil. vozidla. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Řidič sil. vozidla - vzdělání nižší střední odborné. Pracoviště Pekárna Srnín. Rozvoz pekařských výrobků na linkách. Podmínkou je řidičský průkaz sk. C + profesní průkaz výhodou. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 19.000,-- - 25.000,-- Kč hrubého, 5 týdnů dovolené, 13. a 14. plat, stravné. Kontakt: telefonicky od 8:00 do 14:00h personální oddělní 380 701 018, personalni@kiii.cz.. Pracoviště: K iii, spol. s r.o.- pekárna srnín, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Ivana Tenklová, +420 380 701 018. Služby - Kadeřník/ce 20 000 Kč Hledáme kadeřnici do salónu Kadostyle poblíž zastávky metra Pražského povstání. Možnost pronajmutí křesla s částečnou klientelou, brigádně.. Záleží na domluvě. Přijmeme i kadeřnice po škole. Více informací na telefonním čísle. Budeme se na Vás těšit.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipná videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.