Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více
NOVINKA UŽ TO VÍŠ? NE? TAK SE PŘIHLAS A ODEBÍREJ! ODEBÍRAT

Alžběta II.: Neznámá tvář panovnice

Sdílej článek:

Víte, že umí opravovat vojenská auta? Nebo že jí zazlívali lásku k manželovi? Nebo že ve vzteku nejraději pleje záhonky? Ne? Tak čtěte dál, nejde o jediná překvapivá fakta ze života této dlouhověké panovnice. Mimochodem, víte, že nesnáší česnek?

V současném světě je málo neochvějných jistot. Jednou z nich je to, že v Británii vládne Alžběta II. Letos 6. února to bylo přesně 60 let. Ve více než tisícileté historii monarchie jde o druhého nejdéle sloužícího panovníka. Původně ale neměla na trůn nikdy usednout.

Koktající otec

Mimo následnickou linii byl už její otec Albert (1895–1952), mladší syn krále Jiřího V. (1865–1936). Když panovník zemřel, vystřídal ho podle tradice nejstarší syn Eduard (1894–1972), ale záhy se odhodlal k velmi neobvyklému kroku. Kvůli neustálé kritice svého tehdy šokujícího záměru oženit se s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou abdikoval ve prospěch mladšího bratra. Ten z toho ale neměl příliš velkou radost. Jednak se schylovalo ke světové válce, jednak Albert (nově král Jiří VI.) silně koktal a z veřejných vystoupení měl hrůzu. O tom ostatně vypovídá i film Králova řeč, který loni získal Oscara za nejlepší film.


Z Albertových dcer Alžběty (*1926) a Margaret (1930–2002), které měly být původně jen širšími členkami královské rodiny, se rázem staly pečlivě střežené následnice trůnu. Alžběta vystudovala historii na prestižní škole Eton a věnovala se také náboženství. Na lekce chodila přímo k arcibiskupovi z Canterbury. Nebyla to náhoda, britští panovníci jsou už od 16. století také nejvyšší hlavou anglikánské církve. Alžběta se učila i cizí jazyky a dodnes prý na rozdíl od většiny krajanů hovoří plynně francouzsky.


Aby se mohla stýkat s ostatními děvčaty svého věku, otevřel Buckinghamský palác školu založenou na principu podobném skautskému hnutí. Alžběta se tam učila plavat, tančit, jezdit na koni, ale také vařit, starat se o děti a vyšívat. Zájem o skauting jí vydržel také v dalších letech a v roce 1952 se stala patronem skautské asociace.

Zamilovala se ve 13 letech


Podle všeho už ve třinácti letech se až po uši zamilovala do svého budoucího manžela. S o čtyři roky starším Philipem se setkala na škole královského námořnictva v anglickém Dartmouthu. Mladík v uniformě jí učaroval. Byl to její vzdálený příbuzný a stejně jako ona byl prapravnukem královny Viktorie. První zamilované dopisy si ale obě hrdličky začaly vyměňovat až o několik let později.

#nahled|https://g.denik.cz/56/91/0614__0014969654s_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/56/91/0614__0014969654s.jpg|Mladinká královna#


Uniformu během druhé světové války oblékla i Alžběta. S příjmením Windsorová sloužila u ženského pomocného sboru jako nižší důstojnice. Cvičila se v řízení a údržbě vojenských nákladních vozidel a dosáhla funkce mladší velitelky. V současnosti je tak jediným žijícím panovníkem, který v době druhé světové války sloužil v uniformě. Dodnes prý občas sama sedne za volant a k nelibosti ochranky se prohání po svém skotském panství Balmoral ďábelskou rychlostí.

Zhrzený manžel


Za Philipa se provdala 20. listopadu 1947, přestože mnozí sňatku nepřáli. Ženich byl jiného vyznání, podle mnohých chudý a některé jeho sestry se vdaly za německé šlechtice s vazbou na nacistické hnutí. Sňatku musel mnohé obětovat i Philip. Narodil se na ostrově Korfu jako princ řecký a dánský a britské občanství získal až dodatečně. Před svatbou s Alžbětou se musel všech svých titulů vzdát, na oplátku získal titul vévoda z Edinburghu.


#nahled|https://g.denik.cz/56/91/0614__0108791722s_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/56/91/0614__0108791722s.jpg|Svatba s Philipem#

Když v roce 1952 nečekaně zemřel král Jiří VI. na rakovinu plic, Philip čekal, že se bude o vladařské povinnosti dělit rovným dílem se svou ženou. Když zjistil, že je mu předurčena především ceremoniální role, cítil značné roztrpčení. Časem si ale zvykl a jeho manželství s Alžbětou je dnes považováno za vzor spořádanosti a trvanlivosti. Jeho výsledkem jsou čtyři potomci: Charles (*1948), Anna (*1950), Andrew (*1960) a Edward (*1964).

Šest výstřelů


Přestože je Alžběta obklopena početnou ochrankou, minimálně dvakrát jí šlo o život. V roce 1981, jen několik týdnů před svatbou Charlese s Dianou, na ni při slavnostním střídání stráží před Buckinghamským palácem vypálil z davu přihlížejících student Marcus Sarjeant (17) šest ran z pistole. Později se ukázalo, že šlo o slepé patrony, přesto výstřely poplašily Alžbětina koně a královna se udržela v sedle jen díky svému jezdeckému umění. Marcus u výslechu tvrdil, že ho k činu inspirovaly nedávné útoky na Johna Lennona, Ronalda Reagana a Jana Pavla II. Za útok dostal pět let vězení, z toho si odseděl tři.


Hned následující rok se královna ocitla v jiné riskantní situaci. Když se 9. července probudila ve své ložnici v Buckinghamském paláci, spatřila na své posteli sedět cizího muže. Panovnice ale projevila pevné nervy a s vetřelcem klidně promlouvala asi deset minut, než se jí podařilo tajným spínačem pod postelí přivolat ochranku.

S bláznem v posteli


Nezvaným návštěvníkem byl Michael Fagan (31). Nezaměstnaný otec čtyř dětí se dokázal vyhnout všem alarmům a strážím. Částečně proto, že čidla byla nefunkční nebo jejich aktivaci považovali zaměstnanci za planý poplach a nevěnovali jim pozornost. Fagan se do budovy dostal nezajištěným oknem na střeše a pak se nerušeně procházel po chodbách, přičemž pojídal nalezený čedar, krekry a vše zapíjel vínem. Zvědavě si prohlédl i dárky, které měla princezna Diana nachystané pro svého čerstvě narozeného syna Williama. Nakonec se zašel podívat na spící královnu. V jejím pokoji ale shodil ze stolu popelník, čímž Alžbětu vzbudil. Faganovy pohnutky se nepodařilo nikdy zcela objasnit a muž skončil v péči psychiatrů. Jeho matka později uvedla: „Vždy o královně hodně mluvil. Myslím, že se na ni chtěl jen podívat, pozdravit ji a probrat s ní své problémy.“

Rekord za rekordem


Současná královská rodina překonává jeden historický rekord za druhým. Alžběta je ve věku 85 let nejstarší ženou na trůnu, předběhla i legendární královnu Viktorii, která v roce 1901 zemřela v 81 letech. Princ Charles je zase od loňského roku nejdéle čekajícím následníkem trůnu. Před ním držel nevděčný primát jeho pradědeček král Eduard VII.


#nahled|https://g.denik.cz/56/91/0614__0105429773s_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/56/91/0614__0105429773s.jpg|Letos oslaví 65. výročí.#

Pokud Alžběta vydrží u moci do září roku 2015, stane se po královně Viktorii nejdéle sloužícím britským panovníkem vůbec. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se jí to nemělo podařit. Stanice BBC má sice už do nejmenších podrobností připravený plán vysílání v okamžiku jejího úmrtí, ale asi ještě dlouho zůstane jen v šuplíku. Alžběta má dlouhověkost v genech. Vždyť její matka zemřela v roce 2002 v úctyhodných 101 letech.

Královské perličky

Móda
* Na svatební šaty musela Alžběta ušetřit z přídělových lístků na látku.
* Když v roce 1953 podnikla šestiměsíční cestu po Austrálii, její zavazadla vážila 12 tun. Bylo v nich většinou oblečení.
* Slavné jsou její barevné kostýmy. Když se v roce 2000 v Buckinghamském paláci budovala nová šatna, stavební úpravy stály zhruba 2,5 milionu korun a kvůli váze šatů se musely vyztužit podlahy.
* Šatů má tolik, protože je prý šetrná a nic nevyhazuje. Když už se rozhodla něčeho vzdát, dávala to sestře Margaret. Ta se třeba v roce 1995 ukázala ve smaragdově zeleném plášti, který Alžběta nosila v roce 1977.

Politika
* Za její vlády se vystřídalo 13 premiérů.
* Každoročního zahájení jednání britského parlamentu se neúčastnila pouze v letech 1959 a 1963, kdy byla těhotná.
* S premiérkou Margaret Thatcherovou k sobě navzájem cítily „upřímný odpor“.
* Roku 1991 se stala prvním britským panovníkem, který pronesl projev před americkým Kongresem.
* V roce 1999 mohla poprvé volit. Stejně jako ostatní dědiční šlechtici (a tudíž členové horní komory parlamentu) se do té doby nesměla podílet na volbě členů dolní komory. Královna ale nového práva podle všeho nevyužila.
* V roce 2007 se provalilo, že byla Alžběta dlouhodobě podrážděná aktivitami premiéra Blaira. Mimo jiné i tím, že jí neustále nabízel, aby ho oslovovala Tony.
* Alžběta na veřejnosti neprojevuje emoce a říká, že být královnou je jen otázka praxe.
* O jejím politickém smýšlení se vedou spory, ale většina odborníků se shoduje, že je spíše levicového smýšlení.

Soukromí
* Jako správná šlechtična miluje lov. V roce 2000 způsobily skandál snímky, na nichž bez váhání zakroutila krkem zraněnému bažantovi, kterého jí přinesl lovecký pes.
*Ráda jezdí na koni a zásadně nepoužívá helmu.
* Když ji něco naštve, jde plít záhonky.
* Za šedesát let vlády neposkytla jediný rozhovor.
* Za „příšerný“ označila rok 1992, kdy se Charles formálně rozešel s Dianou a vyhořel hrad Windsor.
* Rozvedly se už tři z jejích čtyř dětí.
* Miluje psí plemeno velškorgi.
* Dává přednost tradiční anglické krmi. Přesto napsala předmluvu ke kuchařce indických receptů. Výtěžek z prodeje šel na charitu.
* Nemá v oblibě silně kořeněné pokrmy a mořské plody.
* Nemusí ani česnek, a to z ryze praktických důvodů. Při státních oficialitách se nehodí mít „silný dech“.
* Na cesty do zahraničí si vozí vlastní polštáře a minerální vodu.
* V roce 2001 dostala od syna Andrewa první mobilní telefon. Prý mu dalo velkou práci matku přemluvit, aby vynález začala používat.
* Nesnáší silně vonící květiny, nemá ráda fialové květy, naopak zbožňuje žluté.

#nahled|https://g.denik.cz/56/91/0614__0015135467s_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/56/91/0614__0015135467s.jpg|V roce 1992 při hašení Windsoru#

Vládne i Šalamounovým ostrovům
Anglické impérium už není, co bývalo, ale Alžběta II. je stále oficiální hlavou 16 samostatných států. Patří sem: Antigua a Barbuda, Austrálie, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nový Zéland, Papua-Nová Guinea, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Šalamounovy ostrovy, Tuvalu a Spojené království Velké Británie a Severního Irska.

Sdílej článek:
Autor: Tomáš Mrzena

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipné videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Vážení čtenáři,

náš web ŠÍP přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění našich novinek - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr novinek i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT