Šíp.deník.cz

Bohuš Záhorsky: Zapomněl, že má manželku

Jeho hlas byl nezaměnitelný. Pamatujete na Krkonošské pohádky?
Jeho hlas byl nezaměnitelný. Pamatujete na Krkonošské pohádky?
Zdroj: archiv
Sdílej článek:

Vmládí ztvárňoval suverénní bonvivány, později se přehrál do rolí sympatických, ikdyž poněkud roztržitých dědečků. Roztěkanost mu přitom byla vlastní ivosobním životě avdůležitém okamžiku na to kuriózním způsobem doplatil. Bohoušek Záhorský (*5. 2. 1906 - † 22. 9. 1980), jak mu říkali kolegové…

Herectví není žádné pořádné povolání, hřímal jeho otec, když za ním přišel mladý Bohumil stím, že zanechá studií adá se kdivadlu. Záhadou je, kde se vmladém chlapci herecké geny vůbec vzaly, jeho tatínek byl známý inženýr, autor několika patentů, zpěti sourozenců ke komedianství také nikdo netíhl.

Vábení prken, která znamenají svět, ale bylo pro Bohumila tak silné, že si nakonec dokázal prosadit kompromis. V17 letech mohl přestoupit zpražské reálky na konzervatoř, kde měl podle dohody sotcem získat maturitu. Vté době ale škola žila revoltou studentů proti zkostnatělému systému výuky, kníž se Bohumil záhy přidal. Když pak získal první divadelní smlouvu, studií definitivně zanechal.

Divadlo bylo jeho život. Jen v Národním vydržel 30 sezon.

Život na psí knížku

Mezi herci pak potkal svou osudovou lásku Vlastu Fabiánovou, ale cesta kjejich sňatku byla docela komplikovaná. Bohumil, který si začal říkat Bohuš, měl vté době za sebou už jedno nepovedené manželství anechtělo se mu do dalšího. Žili tedy ve volném svazku ake svatbě se rozhoupali až po 20 letech.

Se svou životní láskou Vlastou Fabiánovou

„Nemohl jsem ale najít doklad orozvodu se svou bývalou ženou. Jak jsem se pak dozvěděl, za první republiky existovaly dva stupně rozvodu. Nejprve takzvaná rozluka, kdy ještě manželé zůstávali oficiálně spolu, aaž po uplynutí určité doby mohlo dojít kdefinitivnímu rozvodu,“ vzpomínal Záhorský. Tehdy smanželkou dospěl jen krozluce, aprotože se oúřední věci vůbec nezajímal, žil celá desetiletí vmylném přesvědčení, že je rozvedený.

Soudce kázal marně

Aby sitedy mohl vzít Vlastu, musel se nejprve nechat rozvést aposlouchat kázání soudce, který manžele prosil, aby se ksobě ještě pokusili najít cestu. Následný sňatek proběhl tiše, bez velkých okázalostí. Rodinné štěstí ale páru vydrželo jen devět let. Bohuš nejprve těsně unikl mozkové mrtvici apak jeho chatrná tělesná schránka vypověděla službu úplně. Vlasta ho přežila o11 let.

(tom)

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů