Šíp.deník.cz

Bondova opice: Žijící předchůdce člověka?

Nepovedený hybrid, nebo slepá kolej vývoje člověka?
Nepovedený hybrid, nebo slepá kolej vývoje člověka?
Zdroj: Profimedia.cz
Sdílej článek:

Ve střední Africe se vyskytuje podivný druh primáta, který až donedávna unikal pozornosti zoologů. Nejde ožádný přízrak nebo domnělou příšeru, je to skutečně žijící tvor. Vědci mají kdispozici nejen jeho lebky, ale dostalo se jim do rukou iněkolik mrtvých exemplářů. Živočich zatím nemá přesné pojmenování, pracovně se mu říká Bondova opice. Sagentem 007 ale nemá nic společného. Spíše by se mu mělo říkat opice zBondo, což je název oblasti vKongu, kde byl objeven.

Výška až tři metry

Podobá se šimpanzi, ale na rozdíl od něj vyniká zcela mimořádnými proporcemi. Pokud by si stoupl na zadní azcela se napřímil, měřil by 2,5 až 3 metry. Váha dospělého jedince se blíží dvěma metrákům, což spíše odpovídá mírám gorily.

Šimpanzi igorily přitom žijí vafrických deštných lesích vedle sebe, což řadu vědců vede kdomněnce, že Bondova opice je jejich křížencem. Další badatelé jdou ještě dál atvrdí, že může jít odosud neznámého předchůdce člověka, který přežil zpradávných časů.

Srovnání lebek. Bondova opice ji má mnohem větší než šimpanz.

Bondova opice se vmnoha ohledech skutečně nechová jako jiní primáti. Spí vhnízdech na zemi avnoci při úplňku prý vydává podivné skřeky. Takové jednání je opicím většinou cizí, neboť by na sebe upoutaly pozornost predátorů. Možná si ale je Bondova opice jistá svým místem na špici potravního řetězce.

Používá dlouhé oštěpy

Na rozdíl od jiných primátů se živí převážně masem ase zručností používá různé nástroje. Klovu ryb si například vyrábí až 2,5 metru dlouhé oštěpy. Se zajímavým svědectvím přišel nizozemský zoolog Clive Hicks: „Také se vůbec nebojí člověka. Nejdřív na nás útočily. Zajímavé bylo, že zatímco jiné opice křičí, aby protivníka zastrašily, ony se kradly co nejtišeji. Nakonec ale zmizely zpět vdžungli.“

Bondova opice se sice zubí, ale je dávno po smrti. Jde o jeden z mála prozkoumaných exemplářů.

Přes prokazatelnou existenci tohoto živočicha se vědci stále neshodli na tom, ojaké zvíře vlastně jde. „Nemůžeme vyloučit možnost, že jde onový druh či poddruh. Stejně tak to může být nějaký zvláštní hybrid,“ uvedl profesor Duane Rumbaugh, přední americký specialista na výzkum primátů.

(tom)

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů