Šíp.deník.cz

Čestné prohlášení o samotestu na covid už nestačí: Restaurace jej neuznávají

6 fotografií 6
Restaurace
Restaurace
Zdroj: profimedia.cz
U praktického lékaře získáte jak vakcínu, tak potvrzení o prodělané nemoci. Antigenní testy jsou pro všechny už běžnou součástí našich životů. Domácí testy na Covid pro potvrzení o prodělané nemoci nestačí, je potřeba PCR. V Čechách dostalo vakcínu už přes 4 miliony občanů.
Sdílej článek:

Pro vstup do restaurací a hotelů bylo ještě donedávna kromě potvrzení o negativním testu, očkování či prodělání nemoci covid-19 možné předložit čestné prohlášení o provedeném samotestu s negativním výsledkem. S měnícími se pravidly však nově čestné prohlášení nestačí. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví.

Pravidla pro prokazování vlastní bezinfekčnosti se mění. Zatímco doteď bylo v restauracích a hotelích uznáváno i čestné prohlášení o provedeném samotestu s negativním výsledkem, nyní se podmínky mění. Prokázat vlastní beinfekčnost samotestem sice nadále možné je, avšak pouze v případě, podstoupí-li návštěvník test přímo na místě. Informoval o tom web ČT24. I proto mají mnohé podniky dostatečnou zásobu testů pro případ, že by jej některý jejich zákazník potřeboval. 

Povinná kontrola

Mnozí spoléhali na čestné prohlášení o provedení samotestu ze svého zaměstnání. Ani tím se však není možné nadále prokazovat. „Čestné prohlášení by už být nemělo, protože se přestalo testovat ve školách a podnicích,” vysvětlovala situaci hlavní hygienička Pavla Svrčinová. 

Již delší dobu ministerstvo uvažuje o tom, že by restauracím uložilo povinnost bezinfekčnost svých hostů kontrolovat. Tento úkol je prozatím v rukou policie a hygieny, ty však kontrolu provádění pouze namátkově. Ministerstvo v tomto případě ovšem čeká na stanovisko svého legislativního odboru a Legislativní rady vlády, zda by byla vyhláška v souladu se zákonem.

Sousední země zpřísňují

Jen před několika málo týdny vypadala situace opravdu příznivě a pro vstup do mnohých evropských zemí bylo vyžadováno jen potvrzení o prodělání nemoci, negativním testu či očkování. S přibývajícími případy nákazy koronavirem a hrozbou v podobě mutace delta státy podmínky postupně zpřísňují.

Velký zvrat se týká například sousedního Slovenska. Tam totiž každý příchozí, který nemá ukončené očkování, musí do karantény. Vzhledem k vývoji epidemické situace ve světě lze velmi dobře očekávat, že se k podobným krokům uchýlí i další země. 

Koronavirus sužuje celý svět již více než rok:

Zdroj: Youtube
Nesmí vám uniknout
Nesmí vám uniknout
Nesmí vám uniknout
Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů