Šíp.deník.cz

Koronavirus u zvířat: Může se smrtícím virem nakazit i pes nebo kočka?

O koronaviru jste už pravděpodobně slyšeli. Šíří se děsivou rychlostí, což mnoho majitelů zvířecích mazlíčků vede k otázce, jestli jsou jejich čtyřnozí miláčci také v ohrožení? Tento strach roste každým dnem, obzvláště pokud znáte větu „psí koronavirus“.

1 / 14
Koronavirus u štěňat

"Koronavirus u štěňat?" Nebo hůř: "Může mě pes nakazit koronavirem?" či „Je koronovirus léčitelný?“ jsou poslední dobou jedny z nejvyhledávanějších dotazů na internetu.

Pokud se také bojíte, je možná čas pořádně se nadechnout a přistoupit k informacím o viru, který se šíří z Číny, co možná nejvíc racionálně.

V první řadě: nepropadejte panice.

Co je Coronavirus?
Koronavirus děsí lidi po celém světě. Jak se mu bránit?Zdroj: Profimedia.cz

Přestože lidé řeší momentálně především koronavirus z Číny, termín „koronavirus“ nebo také „coronavirus“ se ve skutečnosti vztahuje na rodinu virů, které vypadají podobně jako „koruna“ při pohledu pod elektronovým mikroskopem zvaným Coronaviridae. Současný kmen, který byl poprvé pozorován v prosinci, se nazývá 2019-CoV. Mezi další kmeny tohoto viru, o kterých jste možná už slyšeli, patří SARS-CoV a MERS-CoV. Oba způsobili podobný rozruch, ale jejich šíření se nakonec zastavilo.


Předpokládá se, že 2019-CoV má původ na tržišti ve Wu-chanu v Číně díky prodeji a následné konzumaci hadů infikovaných virem. K dnešnímu dni je v Číně více než 2 500 potvrzených případů, ale pouze 56 infikovaných lidí v jiných zemích, včetně 5 ve Spojených státech - z nichž všichni zřejmě navštívili nedávno čínský Wu-han.

Mohou se koronavirem nakazit zvířata?

Psí pohodářZdroj: reddit


Ano. Současný kmen je ve skutečnosti spojen s hady prodávanými na trhu. V tomto případě se zdá, že zvířata nesoucí virus byla schopna přenést ho na lidského hostitele konzumací jejich masa. (ale stále tuto spojitost ještě prošetřuje Centrem pro kontrolu nemocí)

Může můj pes dostat Coronavirus?

 Psíčková.Zdroj: Youtube

Existuje psí koronavirus – zatím to však nevypadá, že by tato nemoc byla spojena s kmenem viru, který straší celý svět.

Psí koronavirus získal své jméno podle stejné charakteristiky, kterou mají lidské viry - kulatý, korunový vzhled buňky při pohledu pod elektronovým mikroskopem. Většina případů začne  tím, že psi snědí exkrementy, které v sobě virus mají. Přidejte si to jako další důvod, proč držet tlamu vašeho psa od všech hromádek, které by mohl najít.

Jaké jsou příznaky přípravku koronaviru u psů?

Znáte větší lásku než tu psí? Zdroj: Youtube

Koronavirus u psů často nemá žádné příznaky, ale někdy si můžete všimnout náhlého nástupu řídké stolice, spolu s celkovou letargií a špatnou chutí k jídlu. Stolice vašeho psa také může obsahovat krev nebo hlen - a pokud k infekci dojde, když váš pes trpí jiným onemocněním, jako je Parvovirus, způsobí to vážné ohrožení jeho života!

Tyto příznaky by samozřejmě mohly ukazovat na řadu dalších problémů, takže je vždy nejlepší navštívit veterináře, pokud s vaším psem něco není v pořádku.

Mohu se nakazit koronavirem od psa?

Tady končí veškerá psina. Lidé někdy dělají doslova psí kusy, aby se z kocoviny dostali.Zdroj: Šíp

V tomto okamžiku nebyly u psů hlášeny žádné případy 2019-CoV.

Předchozí kmeny koronavirů byly zatím vždy vysledovány zpět až do kontaktu člověka a zvířete. Zdá se, že SARS-CoV byla způsobena kontaktem s kočkami a MERS se zase na lidi přenesl z velbloudů. 2019-CoV se nejspíš na lidi přenesl z hadů, kteří byli prodáváni na trhu ve Wuhanu. Po infikování lidského hostitele způsobuje koronavirus dýchací potíže a šíří se z člověka na člověka často vzduchem, kýcháním nebo kašlem.

Mohu nakazit psa coronavirem?

KoronavirusZdroj: Profimedia


Pokud se domníváte, že můžete být infikováni, měli byste okamžitě kontaktovat svého lékaře a informovat ho o svém podezření.

Předchozí kmeny koronaviru ukazují, že savci jako jsou velbloudi a kočky, se mohou koronavirem nakazit a také mohou infikovat lidi. Nezdá se však, že by existovaly případy, kdy by lidé přenášeli Coronavirus na své domácí mazlíčky.

Abyste se nemoci vyhnuli, dbejte na správné hygienické návyky - pravidelně si umývejte ruce, když kýcháte, zakryjte si ústa. Co se týče vašeho psa - zkuste mu zabránit v konzumaci hovězího masa, nenechte ho příliš se hrabat v exkrementech ostatních psů, a pravidelně ho koupejte.

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů