více >>

Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více

Další konec světa bude 17. 12. 2020

Sdílej článek:

Všimli jste si? Ptáte se čeho? Právě že ničeho! Vše jede dál ve starých kolejích, konec světa nenastal. Vyhráno ale nemáme, chystají se na nás další hrozby. Letos pravděpodobně není rok 2012 a v budoucnu nás prý ohrozí záhadná planeta.

Blížící se datum 21. 12. 2012 děsilo celé lidstvo. V ten den podle mnohých končil pradávný mayský kalendář, což mělo znamenat světovou katastrofu. Nic takového se ale nestalo. Kde udělali „mayští soudruzi" chybu?

Kořeny hysterie

Nutno říci, že dávní indiáni žádnou chybu neudělali. Mánii s koncem světa vyvolali zejména novodobí vykladači, samozvaní proroci a milovníci konspiračních teorií. 21. prosince 2012 měl po třinácti několikasetletých cyklech skončit mayský kalendář. To inspirovalo řadu lidí k tomu, že začali hlásat konec světa. Už ale nevěnovali pozornost tomu, že podle samotných Mayů se má kalendář pouze přetočit zpět na začátek do bodu nula. Podle indiánů šlo o významné datum a důležitý náboženský okamžik, ale o žádných katastrofách nebo dokonce konci světa není nikde ani zmínka. „Jsme pobouřeni manipulacemi s našimi starými proroctvími a nepřejeme si, aby se po světě dále šířil strach z přicházejících změn," nechal se letos slyšet potomek Mayů Carlos Barrios, který žije v Guatemale.

Zmatky v letopočtech

Současné dohady ale nic nemění na to, že mayský kalendář je pozoruhodné dílo. Odborníci ho považují za nejdokonalejší a nejsložitější v celé předkolumbovské Americe. I dnes udivuje přesnost, s níž byli indiáni schopni předpovídat různé úkazy na nebi jako zatmění Slunce a Měsíce nebo neobvyklé postavení planet.

Proroctví o konci světa je v historii známo více než 50. Žádné z nich zatím nevyšlo, ani to o konci mayského kalendáře, jež připadlo na konec roku 2012.

Potíž je ale s jeho převodem na náš současný kalendář. Není vůbec jasné, na který rok konec mayského kalendáře přesně vychází. Letošní prosinec byl jen jednou z mnoha možností. V historii se už apokalypsa očekávala v roce 1493 a později v letech 1614 a 1753.

Za pozornost stojí i fakt, že letos pravděpodobně vůbec není rok 2012. Píše o tom sám papež Benedikt XVI ve své nové knize Ježíš z Nazareta: Příběhy počátku. Ježíš se patrně narodil o několik let dříve než v předpokládaném roce 0. „Výpočet začátku našeho kalendáře, založený na datu narození Ježíše, byl dílem mnicha jménem Dionysius Exiguus, který se ve svých kalkulacích zmýlil o několik let," píše svatý otec. Dohady o nepřesnosti současného kalendáře nejsou ničím novým, ale je to poprvé, co ho zpochybnil i papež.

Popleta z Rumunska

Dionysius Exiguus, jehož jméno v překladu zní Diviš Malý, žil na přelomu 5. a 6. století na území dnešního Rumunska. Nelíbilo se mu, že se k výpočtům dnů, na které připadají Velikonoce, používá datování z doby římského císaře Diokleciána (asi 244-312), který proslul pronásledováním a vražděním křesťanů.

Vytvořil proto nový systém, který se měl odvíjet od skutečného data Kristova narození, tedy od roku 0. Všechny následující roky Dionysius označil termínem Anno Domini (léta Páně).

Potíž je v tom, že při výpočtu Kristova narození pravděpodobně střílel od boku. Vycházel sice z několika historických vodítek, ale žádné se o letopočtu Kristova narození přesně nezmiňovalo. Není o něm nic ani v samotné bibli. Navzdory moderní tradici z bible nejde vyčíst ani to, že Ježíš zemřel ve 33 letech. Jedinou informaci o jeho věku nalezneme v Lukášově evangeliu, kde je uvedeno, že byl na začátku svého veřejného působení asi třicetiletý. Dionysius se také nevědomky dopustil několika nepřesností při přepočtu ze židovského kalendáře.

Moderní vědci se většinou shodují, že se Kristus narodil mezi roky 7-4 př. n. l., takže letos je teoreticky rok 2016-19. Hypotetická mayská hrozba konce světa v roce 2012 by tak byla dávno za námi.

Hrozivá proroctví

Vyhráno ale zdaleka nemáme. V budoucnosti nás čeká řada dalších ohlášených konců světa. Nejbližším datem apokalypsy má být 17. prosinec 2020. Tehdy se Země údajně srazí se záhadnou planetou jménem Sedna. S takovou teorií přišel samozvaný americký astrolog Al Jackson. Podle něj se má planeta urývat kdesi za Neptunem.

O něco vážněji vypadá hrozba, která lidstvo údajně čeká v roce 2060. Na tento rok předpověděl zkázu světa slavný britský fyzik Isaac Newton (1643–1727). Letopočet vypočítal podle knihy proroka Daniela. Sice není jasné jak, ale úsudek autora gravitačních zákonů není radno podceňovat.

Pokud by se ve své předpovědi mýlil i Newton, přijde rok 2116, na kdy je vypočítaný další konec mayského kalendáře. Ještě dále v budoucnosti leží konec světa podle židovského Talmudu. Prý nás čeká v roce 2240. Naši prapotomci se tedy mají na co těšit.

Otázkou zůstává, zda nechají vyděsit stejně snadno jako my.

Předpovědi, které nevyšly

1806 - Nejprapodivnějším zvěstovatelem nového řádu byla patrně slepice v anglickém Leedsu. Prý začala klást vejce do nápisu „Kristus přichází". Davovou psychózu utnul až jeden ze skeptiků, který přistihl majitele opeřence, jak vajíčka sám skládá do úhledného nápisu.

1843 - Farmář William Miller na severozápadě USA veřejně vystoupil s tím, že v bibli našel přesné datum konce světa. Mělo se tak stát 21. března. Okamžitě našel tisíce příznivců, kteří si začali říkat Millerité. S blížícím se datem se vzdali veškerého majetku.

1891 – Na tento rok připadal konec světa očekávaný Mormony. Už v roce 1835 si své následovníky sezval zakladatel církve Joseph Smith a oznámil jim, že rozmlouval s bohem. Prý mu prozradil, že se vrátí za 56 let a spolu s ním přijde i konec světa.

1910 – Tohle semínko strachu pochází už z roku 1881, kdy jeden z astronomů zjistil, že komety obsahují jedovaté plyny. Tvrzení kdosi vytáhl před rokem 1910, kdy se očekával přílet Halleyovy komety. Lidé tehdy umírali strachy v přesvědčení, že Zemi zahltí oblaka smrtícího plynu.

1982 - Televizní kazatel Pat Robertson předpověděl obrovské tsunami na západním pobřeží USA a válku na Blízkém východě, do níž se zapletou i Sověti. Nic z toho se ale nestalo.

1990 - Na 23. dubna prorokovala věštkyně Elizabeth Clareová z americké Montany nukleární holocaust. Tisíce lidí daly výpověď v práci a zásobily se vodou, potravinami a zbraněmi. Zbytečně.

1997 - Když se k Zemi přiblížila Hale-Boppova meta, objevily se spekulace, že je v jejím ohonu ukrytá mimozemská loď. Záhy vznikl kult očekávající s příchodem ufonů konec světa. Celkem 39 jeho vyznavačů spáchalo 26. března v americkém San Diegu sebevraždu.

1999 - V předpovědích o konci světa nesmí chybět ani Nostradamus. Francouzský lékař a prorok ze 16. století nedává lidstvu spát už 400 let. Jedna jeho věštba prý zněla: Sedmého měsíce roku 1999 přijde z nebes velký král teroru. Nepřišel.

2000 – Fenomén nazývaný Y2K (anglická zkratka pro 2000) máme všichni ještě v paměti. V roce 1999 měl celý svět strach z toho, že počítače nezvládnou přechod na letopočet začínající dvojkou. Měl nastat světový chaos.

2000 - Na 5. května předpověděl Američan Richard Noone světovou katastrofu. Měly naráz roztát všechny ledovce a oceány zaplavit většinu souše.

2003 - Apokylapsu měla přinést záhadná červená planeta Nibiru, která se údajně toulá vesmírem a jen občas se dostane do sluneční soustavy. Zmínky o ní prý jsou už ve starodávných textech raných mezopotámských kultur.

2011 - S apokalyptickými věštbami přišel americký kazatel Harold Camping, který konec světa předpověděl nejprve na 21. května. Když se ukázalo, že se svět vesele točí dál, zánik lidstva posunul na 21. října. Tehdy měli být spaseni pouze praví věřící. Když se opět nic nestalo, přišel s vysvětlením, že se spasili všichni lidé, protože všichni jsou praví věřící.

Tomáš Mrzena

Sdílej článek:
Autor: Redakce
Výroba - Střelmistři střelmistr. Požadované vzdělání: 14 600 Kč Střelmistři střelmistr. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, - průkaz střelmistra;, - předpoklad je vysoká manuální a fyzická zdatnost;, , Zaměstnanecké výhody:, - zválštní prémie;. Pracoviště: Lom horní dvorce, s.r.o., 378 53 Strmilov. Informace: Ludmila Štrejbarová, +420 775 671 087. Informační technologie - Web developer 50 000 Kč Do našeho týmu pro vývoj a implementaci informačních systémů hledáme programátora se zaměřením na vývoj webových aplikací. Hlavní náplní práce je návrh a vývoj webových aplikací, modulů a služeb, které pracují s prostorovými (mapovými) daty. Další náplní práce je vývoj integračních rozhraní systémů, která využívají data z prostorových databází. Náplň práce vývoj webových portálů mapových systémů (frontend, backend), vývoj webových a mobilních mapových aplikací a nástrojů, software analýza a návrh (Enterprise Architect), vývoj funkcionalit a služeb nad prostorovými daty, implementace systémů u zákazníků, úprava a rozvoj stávajících nasazených řešení a produktů. Potravinářství - Hlavní pekař/ka, pekař/ka, pomocný pekař 20 000 Kč Pekařství Farno - Praha 6, Dejvice - hledá pracovníky do malé rodinné pekárny s 30letou tradicí. Naši pekaři rozpékají pouze pec, vše ostatní je vždy čerstvě upečené.

Doporučené články

Akční letáky

Rubriky

Celebrity Zábava a video Cestování Příběhy a události Móda a zdraví Láska a vztahy

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů