více >>

Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více

David: Máma mě nosí na rukou

Sdílej článek:

Když ve dvou letech David Jiránek zDubí onemocněl svalovou atrofií, odmítala jeho maminka uvěřit prognózám lékařů. Jejich předpověď se však pomalu naplňovala aopár let později se už osmiletý nadaný školák neobešel bez vozíku, ani bez pomoci svého okolí.

Přišlo to zcela bez varování. Psal se rok 1996, když láska přivedla dva krásné mladé lidi koltáři. Orok později se jim narodil zdravý kluk ajejich radost neznala hranic. Maminka Oldřiška (33) se chlapečkovi naplno věnovala atáta Miroslav (40) pracoval ze všech sil, aby se osvou rodinu dobře postaral.
„Asi ve dvou letech přišel první signál. Davídek stáčel nožičky, chodil po špičkách, přitom stále zakopával apadal. Stěžoval si, že ho nohy bolí, atak jsme se vypravili za odborníky,“ popisuje paní Jiránková začátky choroby, okteré si původně myslela, že jde ozkrácené Achillovy šlachy. „VPraze jsem si ale vyslechla nemilosrdný ortel. Primář dětské kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze mi řekl, že jde osvalovou atrofii, při které odumírají svaly, amedicína na to zatím nezná lék. Předpověděl také, že David bude vdeseti letech na vozíku. Tomu jsem odmítla věřit, vždyť moje dítě bylo jinak vpořádku. Spokojené, šťastné, aktivní!“ vzpomíná paní Jiránková.

Paní Oldřiška přenáší svého syna z auta na vozík. I malý obrubník znamená pro Davida velký problém.

Neřekla jsem to ani doma

Hrozivé předpovědi lékařů se však pomalu začaly potvrzovat. „Synův stav se nelepšil ajá se uzavřela do sebe, nikomu jsem nic neřekla, dokonce ani doma ne. Tu nemoc jsem vsobě zamkla jako ve vězení,“ svěřila se nám maminka.

Cesta k lékaři končí pod schody do ordinace.

Hodně jí tehdy pomohla kamarádka zPrahy, která jí promluvila do duše aotevřela oči. „Řekla mi, že takhle to vmém životě přece nemůže jít dál. Problém tu je ajá oněm musím mluvit. Dnes našemu setkání blahořečím,“ přiznává paní Oldřiška stím, že Davidovo postižení převrátilo život naruby nejen nejužší rodině, ale iširšímu okolí. „Přestože jsem vyučená ‚holka zporcelánu‘, kvůli péči osyna jsem musela zůstat doma. Vyhledávala jsem pro něj všechny dostupné léčebné metody, cvičili jsme, jezdili do lázní, kmoři…“ vypočítává maminka. Nic ztoho ale nedokázalo chlapcovu nemoc zastavit. Naopak, dávala osobě vědět stále víc.

Další překážka, díry v silnici.

Bariéry všude kolem

Když musel David začít místo nohou používat vozík, bylo mu už osm let achodil do základní školy. Zatímco doma mu rodiče se státním příspěvkem dokázali vybudovat bezbariérové bydlení, se školními prostory to bylo horší. „Do školy idomů mě vozí mamka, svynášením do schodů mi pomáhali asistenti učitelů, starší spolužáci, prostě kdo mohl,“ říká David, dnes student tercie víceletého gymnázia J. A. Komenského. Jeho ředitelka Jaroslava Turková ktomu říká: „Půl milionu na plošinu jsme opravdu neměli. Udělali jsme alespoň to, že jsme vytrhali prahy aupravila jsem rozvrhy tak, aby se Davidova třída nestěhovala zučebny do učebny. To sice situaci částečně vyřešilo, jenže David trávil celý den ve třídě aopřestávce nemohl být se svými spolužáky vjiných prostorách školy.“

Škola nechala pro Davida zbudovat plošinu.

Davidův problém tak ředitelku gymnázia přivedl na myšlenku, že by mohla středoškolská studia umožnit idalším dětem shandicapem. Oslovila proto sžádostí ofinanční pomoc Nadaci ČEZ. Auspěla. První den nového školního roku tak na Davida čekala plošina, která ho vyvezla bez nutné asistence druhých lidí do vyšších pater školy. „Byla to pro mě velká sláva aměl jsem obrovskou radost! Akce Oranžové schody mi teď umožňuje svobodný pohyb po všech patrech, avůbec po celé budově. Konečně můžu chodit do normální školy!“ neskrýval nadšení chlapec.

Schod – zdánlivá drobnost

Až když se člověk sám ocitne na vozíku, vidí všechny „maličkosti“, které mu brání vpohybu. Atak jsme sDavidem ajeho maminkou některá místa navštívili.

Davídek coby roční cvrček.

„Já bych třeba rád chodil do knihovny, do školní jídelny, ale nedostanu se tam kvůli jednomu pitomému schodu. Sice nejsem žádný knihomol, ale encyklopedie, ty bych fakt studoval rád, některé jsou velmi drahé,“ poukazuje na jednu zbariér David. Maminka přidává další: „Každá návštěva dětské lékařky ode mne vyžaduje silácký výkon. Svozíkem iDavčou musím před ordinací zdolat hned několik schodů. Ajízda po chodnících? To je často doslova oživot. Vjedete do neopravené díry avratký vozík se řítí kzemi, už několikrát to bylo pro syna velmi nebezpečné!“

Čtyřletý Dáda s tatínkem natírají plot.

Udomu, kde na sídlišti vDubí Jiránkovi bydlí, je zase parkoviště uopačného vchodu než venkovní plošina. Kté se David dostane, až když překoná vysoký obrubník aobjede celý dlouhý panelák sřadou vchodů. „Pan starosta Pípal nám ale slíbil, že do zimy nechá parkoviště splošinou propojit zkratkou mezi domy. Tam, kde teď roste tráva, přes kterou normálně nepřejedu, by byl chodník. Takhle bych pak nemusel celý blok objíždět, byla by to senzace,“ těší se David na odstranění další překážky.

Mám trabanta imercedes

Na cestování do školy používá David klasický vozík, který „pohání“ silou svých paží. „Mám ielektrický, ale ten není ve škole kde uzamknout, tak ho používám jen doma nebo na procházky ana výlety. Jaký je mezi nimi rozdíl? To je jako trabant amercedes,“ směje se sympatický chlapec.

Na koloběžce. Tehdy ještě sám chodil.

Elektrický vozík má snadné ovládání, je odpružený, pohodlnější, takže zněj méně bolí záda. David se na něm pohybuje sám, bez asistenta. „Jen dobíjení baterie má na starosti mamka adělá to tak obden, když se hodně jezdí,“ vysvětluje nám klučina aza chvíli se vrací zpokojíku, aby se pochlubil pohárem za vítězství vpřeboru všipkách. „Všipkách je dobrý ináš táta, ten mě to naučil. Jo ataky se rád dívám na fantasy asci-fi filmy, ale ikomedie, ukterých se můžu hodně smát,“ prozrazuje David. Líbí se mu ipétanque ajeho varianta pro lidi na vozíčku, tzv. bocca. „Tu hru se chci naučit apak bych třeba mohl být trenérem pro vozíčkáře,“ řekne apak rychle koukne, jak se na tenhle právě zrozený nápad tváří maminka. „Bojím se totiž, že ten architekt, kterým jsem se přál stát ještě nedávno, by asi na vozíčku nevydělával dost peněz,“ zamyslí se. Ina otázku, proč si to myslí, dá logickou odpověď. „Protože je pořád tolik bariér, že bych se asi na to staveniště vůbec nedostal. Ale zase bych mohl hodně myslet na bezbariérové přístupy.“

Vladislava Tomanová

Sdílej článek:
Autor:
Technika a elektrotechnika - Vedoucí směny elektroúdržby - jen ranní směna 27 000 Kč Pro největšího tuzemského výrobce obalových materiálů a válcovaných polotovarů z hliníku hledáme zkušeného Vedoucího týmu elektrikářů a elektro údržbářů. Náplň práce: Řízení týmu údržbářů elektro a elektrikářů. Zajištění chodu a oprav elektro zařízení. Zodpovědnost za provádění plánované preventivní údržby. #lIvQU Informační technologie - Web developer 50 000 Kč Do našeho týmu pro vývoj a implementaci informačních systémů hledáme programátora se zaměřením na vývoj webových aplikací. Hlavní náplní práce je návrh a vývoj webových aplikací, modulů a služeb, které pracují s prostorovými (mapovými) daty. Další náplní práce je vývoj integračních rozhraní systémů, která využívají data z prostorových databází. Náplň práce vývoj webových portálů mapových systémů (frontend, backend), vývoj webových a mobilních mapových aplikací a nástrojů, software analýza a návrh (Enterprise Architect), vývoj funkcionalit a služeb nad prostorovými daty, implementace systémů u zákazníků, úprava a rozvoj stávajících nasazených řešení a produktů. Management - Management Vedoucí 32 630 Kč Řídící pracovníci v oblasti péče o děti Ředitel/ka ZŠ a MŠ Horní Dubenky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 32630 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, - odborná kvalifikace pro přímou pedagogickou činnost a praxe podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, - koncepce rozvoje a řízení školy v rozsahu max. 4 strany formátu A4, - doklad o průběhu zaměstnání a délce pedagogické praxe, - PLNÉ znění vyhlášeného konkursního řízení včetně požadovaných písemností naleznete na webových stránkách zřizovatele : www.hornidubenky.cz, - přihlášky zasílejte nejpozději do 27.3.2020 do 12 hodin, - předpokládaný nástup je 1.8.2020 , Nabízíme:, - plat dle platových tabulek pro pedagogické pracovníky a dle praxe, - práci v prostředí malotřídní venkovské školy a školky, - zkušený tým pedagogických pracovníků, - možnost seberealizace, - podporu zřizovatele pro realizování rozvoje ZŠ a MŠ, - možnost přidělení bytu I. kategorie. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola horní dubenky,příspěvková organizace, okres jihlava, 588 52 Horní Dubenky. Informace: Jan Lapeš, +420 567 374 259;724 224 836.

Doporučené články

Akční letáky

Rubriky

Celebrity Zábava a video Cestování Příběhy a události Móda a zdraví Láska a vztahy

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů