Šíp.deník.cz

Dominikánská republika, perla Karibiku: Na skok do ráje

Pláže v Dominikánské republice patří mezi nejkrásnější na světe.
Pláže v Dominikánské republice patří mezi nejkrásnější na světe.
Zdroj: Profimedia.cz
Sdílej článek:

Když sem v roce 1492 dorazil Kryštof Kolumbus, prohlásil: „Toto je nejkrásnější země, kterou kdy lidské oko spatřilo.“ I po pěti staletích se s tvrzením prvního Evropana, který kdy vkročil na půdu Dominikánské republiky, dá souhlasit. Důkazem budiž přezdívka, jíž se perla Karibiku honosí: Ráj na zemi!

Druhý největší stát Karibiku (rozlehlejší je už jen Kuba) toho nabízí dost pro všechny. Při pohledu na tamní čisťounké pláže pokryté jemným bílým pískem zjihnou i zkušení „plážoví povaleči“, nádherná příroda a desítky historických památek zase potěší dobrodružnější cestovatele. Možná největší plus pak tkví v cenách – Dominikánská republika je totiž zdaleka nejlevnější destinací celého Karibiku (viz Kolik co stojí). Proto není divu, že už od devadesátých let platí za jednu z nejvyhledávanějších turistických destinací na světě!

Letenky do „ráje“ seženete už od necelých dvaceti tisíc korun, přičemž cesta z Prahy do hlavního města Santo Domingo zabere cca deset hodin. Po přistání zaplatíte 10 dolarů (190 korun) za turistickou kartu a můžete si hledat ubytování. Nalézt ho nebude problém, Dominikánská republika disponuje širokou sítí hotelů a penzionů, v nejlevnějších seženete nocleh už od tisíce korun.

Z paláce El Alcazar kdysi Španělé řídili své zámořské impérium.

Pro perlu Karibiku platí přívlastek slunná – a to doslova: slunečné je tu totiž nejen počasí (aktuálně se tu teplota pohybuje kolem třiceti stupňů), ale i místní, věčně usměvaví domorodci. Se vším vám ochotně pomohou a poradí a na to, že v podstatě za všechno chtějí drobný „bakšiš“, si časem zvyknete. Pro chudé Dominikánce jsou totiž turisté jedním z mála zdrojů výdělku a vědí, že cizinci za radu pár pesos klidně obětují.

Je na každém, zda dovolenou „proválí“, nebo se rozhodne nádherný stát procestovat. Ať už zvolíte jakoukoliv možnost, nebudete lito-vat: pláže jsou tu skutečně pohádkové, prakticky každá navíc disponuje lehátkem a slunečníkem (když ne, úkryt před slunečními paprsky poskytnou obří palmy, jichž je tu požehnaně). Moře je navíc panensky čisté, rozhodně si tedy přibalte šnorchl a potápěčskou výbavu. Teplota vody navíc celoročně neklesá pod šestadvacet stupňů…

Laguna Gri- Gri

Zvolíte-li akčnější pojetí dovolené, rozhodně nedoporučujeme půjčit si auto. Ta jsou tu totiž v takovém stavu, že by se – bez přehánění – mohla během jízdy rozpadnout. Problém navíc jsou i sami Dominikánci a jejich specifický výklad dopravních pravidel: Často jezdí pod vlivem alkoholu, ignorují semafory i blinkry, předjíždějí, z jaké strany chtějí… Chcete-li se tedy vydat na výlet do některé z mnoha nádherných destinací, jež Dominikánská republika nabízí (viz Tipy na výlet), zvolte raději cestu linkovým autobusem, jichž je tu bezpočet, nebo taxíkem.

Praktické rady

Příčinou PRŮJMU, který vás postihne takřka stoprocentně, je zdejší voda, na jejíž bakteriální složení není Evropan zvyklý. Je tedy dobré nepít vodu z kohoutku, ale pouze BALENOU.

Ač je v Dominikánské republice nízká KRIMINALITA, nedoporučujeme nosit s sebou větší obnos peněz. Zejména hlavní město se totiž potýká s velkým množstvím KAPSÁŘŮ.

Elektrické NAPĚTÍ je 110 voltů a zásuvky nejsou kompatibilní s evropskými přístroji. Proto chcete-li používat např. fén či nabíječku, vezměte si univerzální ADAPTÉR.

KOLIK CO STOJÍ

Měna: 1 peso = 0,50 Kč
Letenka: od 18 500 Kč
Nocleh: od 1000 Kč v * hotelu
Pivo: lahev 0,7 l – 50 Kč
Oběd v restauraci: 80 Kč
Taxi na celý den: 1900 Kč

TIPY na výlety

Santo Domingo- Pakliže se v hlavním městě neubytujete, rozhodně si tam alespoň vyrazte na celodenní výlet. Nejstarší město, založené španělskými kolonizátory na západní polokouli, toho nabízí hlavně po kulturní stránce dost. Všechny památky se koncentrují v oblasti Zona Colonial a všechny jsou na seznamu UNESCO: Palác El Alcazar, odkud Španělé po staletí řídili celé zámořské impérium, katedrála Santa Maria (první křesťanský kostel „Nového světa“) nebo třeba nejstarší vojenská stavba v Americe – pevnost Ozama.

Laguna Gri-Gri- Koupání v tyrkysové vodě korálové laguny může být jen zlatým hřebem úchvatného výletu, který začíná ve městě Rio San Juan. Odsud pravidelně vyrážejí skupinky turistů na loďkách a vydávají se po přírodní síti vodních kanálů prozkoumat krápníkové jeskyně a tropické bažiny. Lze tu spatřit i množství volně žijících zvířat – papoušky, peliká-ny, plameňáky nebo třeba varany.

Puerto Plata- Na úpatí kopce Pico Isabel de Torres leží přístavní městečko Puerta Plata, vystavěné ve viktoriánském stylu. Můžete tu navštívit manufaktury na výrobu rumu a doutníků. Lanovka vás navíc sveze na samotný vrchol Pico Isabel (793 m), kde stojí za vidění socha Krista, monumentální stavba po vzoru Rio de Janeira.

Štěpán Šimůnek

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů