VYHRAJ IPHONE X PRÁVĚ TY! CHCI VYHRÁT IPHONE X >

Gracián: Chci všem dokázat, že nejsem hlupák!

Sdílej článek:

Ve druhé třídě základní školy propadl ahrozila mu zvláštní škola. Když se pak dostal do dětského domova, chtěl sobě iokolí dokázat, že není hloupý. Dokázal to. Dnes je úspěšným studentem prvního ročníku univerzity Jana Ámose Komenského.

S Graciánem Svačinou (20) se život nemazlil. Se svými rodiči advěma mladšími bratry žil vNové Říši nedaleko Telče auž od útlého věku zažíval bití, bídu ihlad. „Byli jsme chudí, často jsme večer usínali hladoví snadějí, že ráno najdeme na stole něco ksnědku. Maminka byla sice laskavá, ale to nestačilo ktomu, aby se onás tři dokázala dobře postarat. Atatínek rozdával spíš rány, sám nic lepšího nezažil,“ odkrývá své neveselé vzpomínky sympatický mladík.

Ani jeho další osud se nevyvíjel nijak růžově. Smalým školákem se nikdo zrodičů neučil, atak když ve druhé třídě základní školy přinesl na konci roku vysvědčení spětkami, propadl. Bylo mu osm let.

Odvlekli je do děcáku

Ačkoli se nerad vrací do minulosti, jednu vzpomínku má prý stále před očima. „Bylo mi kolem deseti let, bráchovi Jirkovi osm amalému Tomáškovi pět, když si pro nás domů přijela dvě auta. Na ten červený volkswagen apolicejní vůz nikdy nezapomenu. Vystoupili znich cizí lidé avšechny nás odvedli pryč zdomova. Nevěděl jsem, co se děje, nikdo nám nic neřekl,“ pokračuje Graci ve vyprávění. Vautě si prý připadal jako zločinec.

#nahled|https://g.denik.cz/56/96/gcvdh1_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/56/96/gcvdh1.jpg|Bráchové Svačinovi, vlevo nejstarší Gracián, uprostřed nejmladší Tomáš, vpravo Jiří.#

„Seděl jsem na sedačce mezi dvěma muži ati mi říkali věci, které mě absolutně nezajímaly. Já chtěl vědět, co je sbratry, které vezli ve druhém voze policisté. Ukaždé zatáčky jsem se jen otáčel azoufale sledoval blinkr policejního auta vzadu, jestli jedeme společným směrem. Hrozně jsem se bál, že nás od sebe oddělí,“ chrlí ze sebe Gracián. Úleva prý přišla teprve před vchodem do Dětského domova vJemnici, kam se sourozenci zrozhodnutí soudu dostali. „Všechny nás tam vysvlékli do naha aposlali se umýt. Bez jediného slova vysvětlení. Nevěděli jsme, proč tam jsme, co snámi bude. Ocitlivém avhodném chování knám to opravdu nebylo,“ hodnotí dnes Graci tehdejší situaci.

Od pětek kvyznamenání

Vnovém domově však nejstarší zbratrů poznal pro něj něco zcela nezvyklého. On ijeho bratři měli čistou postel, pravidelný řád aplné talíře, kdykoli potřebovali nasytit. Další velkou změnou byla nová škola vJeminici, kam začal Gracián chodit.

„Byla tam férová paní učitelka, ata mi otevřela oči. Řekla, že viděla mé posudky ze školy aže teď mám poslední šanci na záchranu. Když se prý nezačnu pořádně učit, hrozí mi přeřazení do zvláštní školy,“ přiznává Gracián, se kterým prý její slova silně otřásla. Najednou si uvědomil, že nechce být další hloupý kluk zděcáku, jak ho čas od času slovně častovali spolužáci, kterým dobré rodinné zázemí nechybělo. „Sobě ijim jsem chtěl dokázat, že zvládnu to co oni, atak jsem se časem zpětek vypracoval na čtyřky, pak na trojky anakonce jsem skončil devítku svyznamenáním,“ pochlubí se chlapec spatřičnou hrdostí.

Nic ale nebylo zadarmo. Gracián každý den dřel aještě před odchodem do školy si opakoval učivo. „Možná tomu nebudete věřit, ale ta touha obstát ve škole byla tak velká, že jsem kvůli tomu vstával vpět ráno! Když to zjistila teta Lenka, koupila mi lampičku. To abych si nekazil oči,“ zmíní kudrnatý mladík laskavou vychovatelku zdětského domova.

Na pubertu nebyl čas

Kromě pilného studia se Gracián celou dobu staral osvé dva mladší bratry asnažil se jim nahradit chybějící rodiče. „Na pubertu nebyl čas, předčasně jsem dospěl. Najednou šlo stranou moje já amyslel jsem hlavně na brášky. Když jsem se rozhodoval, čím budu, neviděl jsem jinou cestu než se stát vychovatelem abýt nablízku dětem, kterým bych měl co dát,“ popisuje důležitou volbu. Susilovností sobě vlastní si splnil idalší cíl. Letos vkvětnu složil maturitu na znojemském pedagogickém lyceu. „Svysvědčením jsem potom zajel domů. Maminka mi řekla, že je na mě pyšná, ale tatínek nic. Slyšel jsem, že se pak mým úspěchem vobci chlubil. Neřeším to, on ani neumí být jiný, už dávno jsem mu to odpustil,“ říká Gracián velkoryse.

#nahled|https://g.denik.cz/56/96/gcvdh2_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/56/96/gcvdh2.jpg|Gracián Svačina#

Netrvalo dlouho achlapec své okolí ohromil ještě jednou. To když ho přijali na Univerzitu Jana Ámose Komenského vPraze. „Jsem zatím vprvním ročníku, ale co jsem doposud ve škole zažil, mě uchvátilo. Zaměřil jsem se na studium žurnalistiky, sociální amasové komunikace avšechno mě moc baví,“ usmívá se mladík, kterému studium na soukromé škole hradí Nadace Terezy Maxové dětem. Jeho snem je stát se investigativním novinářem. První praktické zkušenosti zatím sbírá včasopise pro děti zdětských domovů – Zámeček.

Můj osud je ivrukou jiných

Když se Graciho zeptáte, jak se mu žije vPraze, trochu mu povadnou koutky. Oceňuje sice svobodu, ale jako kluk zdětského domova má život podstatně složitější než ostatní vysokoškoláci. Vede rozsáhlou administrativní agendu, ve které do detailů vykazuje všechny své náklady, protože musí vyžít sdenním limitem na jídlo ve výši 85 Kč aměsíčním kapesným ve výši 300 Kč.

„Stěmi penězi bych samozřejmě nevyžil. Jen nákup základních potřeb na holení akredit na mobil by mi vyčerpal celý limit. Atak chodím na malé brigády, abych si přivydělal. Ale potřeboval bych sekretářku, protože každou vynaloženou korunu musím dokladovat, schovávat účty, sčítat aodčítat…“ říká statečný student.

Starosti ale nemá jen súčetnictvím. „Dvakrát do roka musím například obnovovat smlouvu odobrovolném pobytu vdětském domově, ve kterém mohu jako student VŠ žít do 26 let. Nikde však nemám garantováno, že to tak bude ido budoucna. Je to jen na rozhodnutí ředitelky tohoto zařízení, která mi smlouvu může, ale nemusí dát,“ vysvětluje Gracián podstatu problému, který mu teď leží na srdci. „Vnapětí se nežije dobře, už jsem si ho užil dost, teď potřebuju mít klid na studium ajistotu střechy nad hlavou. Oni budu bojovat,“ prohlásí odhodlaně mladík.

Nečekaně dospělé sny

Od mnohých vrstevníků se Gracián liší svou cílevědomou usilovností. Asi nepřekvapí, že jeho snění se jako obloukem vrací ktomu, co ve svém dětství postrádal. „Už jako malý jsem věděl, že nechci žít tak jako naši. Mám poměrně jasnou představu orodině, kterou nejen uživím, ale také dobře povedu abudu na ni pyšný,“ má nečekaně jasno mladík.

Představa, že by jeho budoucí ratolesti skončily vdětském domově aon jim nedopřál možnost vzdělání, je pro něj zcela nepřijatelná. „Zatím to trénuju na bratrech. Jirka se vyučil elektrikářem apokračuje na nástavbovém maturitním studiu, nejmladší Tomáš je vdeváté třídě aučí se ještě líp než já.

Půjde určitě na střední školu,“ pochlubí se Gracián snetajenou hrdostí aneopomene zmínit, jak vzácně dobré vztahy mezi sebou sourozenci mají.

Dost možná, že tihle tři mladíci vylepší smutnou statistiku (viz. tabulka Chcete pomoci?) vypovídající onízkém vzdělání dětí zdětských domovů. Nejstarší Gracián je ale na nejlepší cestě všem dokázat, že když je vůle achuť, dokáže člověk bez ohledu na nepříznivý start aživotní překážky cokoli.

Chcete pomoci?

Zatímco vběžné populaci dosáhne vysokoškolského avyššího odborného vzdělání každé 4. dítě ve věku od 20 do 29 let, mezi dětmi zdětského domova je to jen každé 171. Dítě zběžné rodiny tak má více než čtyřicetkrát větší šanci studovat vysokou školu.

„Důvody nižšího vzdělání udětí zdětských domovů mají základ už vnevyhovujícím rodinném prostředí,“ říká Naďa Dittmannová, ředitelka sdružení Spolu dětem, které se svými projekty snaží vzdělávání dětí amladých lidí žijících vdětských domovech apěstounských rodinách podporovat. „Špatný start se snimi táhne aje doplněn ořadu dalších problémů. Například když se vdětství nenaučí cizí jazyk, je to při přijímacím řízení na vysokou školu téměř vždycky problém,“ dodává.

Zájemci, kteří mají chuť podpořit vzdělání atalent konkrétního dítěte, se mohou podívat na internetové stránky sdružení www.sance.cz. Nejčastěji jde oplatbu za autoškolu, jazykové kurzy, příspěvek na speciální školní pomůcky apod.

Vladislava Tomanová

Sdílej článek:
annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 20 000 Kč

Zubní lékaři Zubní lékař. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce - Kazaňská č.p. 121/1, Štěrboholy, Praha 10. Pracoviště: Key production spol. s r.o., Kazaňská, č.p. 121, 102 00 Praha 102. Informace: Marianna Katiukova, +420 777 122 449.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 14 900 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: ZamK, Pracoviště: Ostrava, Kontakt osobně úterý a středa od 9 do 11 hod. v místě sídla: 28. října 68/165, Ostrava - Mariánské Hory. Telefonicky úterý a středa od 9 do 11 hod. na č. 608 811 724., , Požadujeme:, - vyučení v oboru zedník, - praxe v oboru zedník, - práce ve výškách, - výborný zdravotní stav. Pracoviště: Evd spolek cz s.r.o., 28. října, č.p. 68, 709 00 Ostrava 9. Informace: Petro Pyrozhuk, +420 608 811 724.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 16 400 Kč

Zpracovatelé kůže, koželuhové a kožišníci Řezač/ka kůže. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, řezání kůže na sedací soupravy, , Zájemci se mohou hlásit:, - telefonicky (Po - Pá od 8,00 do 12,00) na čísle 731 613 950 - Jan Budík, , Místo výkonu práce: DOLCE VITA SOFA s.r.o., Pod Skalkou 489/2a, Přerov II-Předmostí, 751 24 Přerov 4. Pracoviště: Dolce vita sofa s.r.o., Pod Skalkou, č.p. 489, 751 24 Přerov 4. Informace: Jan Budík, +420 731 613 950.

Administrativa - Zápis odběrných míst pro Prahu 30 000 Kč

Náplní práce je zápis odběrných míst elektřiny a plynu, práce s daty a interním systémem. Nástup možný ihned - dle dohody.


Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipné videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Vážení čtenáři,

náš web ŠÍP přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění našich novinek - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr novinek i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT