Novinka

Přihlaste se k odběru našich novinek ještě dnes!

Zjistit více

Horlivým úředníkům padli za oběť staří a těžce nemocní manželé

Sdílej článek:

Půl milionovou pokutu napařili úředníci inspektorátu práce podnikateli Janu Sotonovi z Hradce Králové (55), dalších osm tisíc musí zaplatit rodiče jeho manželky, Zdeňka (78) a Jan (76) Pavlišovi. Důvod? Jejich zeť je údajně nelegálně zaměstnávat ve svém lyžařském areálu Nella v Bartošovicích v Orlických horách. Přitom jediného, čeho se dopustil, byla snaha pomoci těžce nemocným starým manželům, kteří se díky němu opět cítili užiteční.

Jan Pavliš a jeho žena Zdenka jsou už v důchodu a oba se potýkají s vážnými zdravotními problémy. „Mám amputovanou levou ruku, prodělal jsem dvě mozkové mrtvice i operace a léčím se na onkologii," svěřil se nám muž. I jeho manželka prodělala dvě těžké onkologické operace a v současnosti prochází chemoterapií. „Jsem bez vlasů a mám i další následky náročné léčby," přiznala žena.

Ani jeden z nich přesto nechce sedět doma a přemýšlet o nemocech. Proto jsou rádi, že mohou být spolu se svou dcerou a zeťem v Bartošovicích, kde jsou nejen mezi lidmi, ale navíc mohou pomoci s drobnými pracemi kolem skiareálu. „Dodává nám to při našich nemocech energii a také pocit spokojenosti, že jsme stále ještě někomu potřební," shodli se Pavlišovi.

On sbíral lahve, ona prodávala lístky

V pondělí 5. března letošního roku sbíral pan Pavliš v lyžařském areálu odpadky, které tam lyžaři odhazují. Jeho žena zametala sníh u pokladny a povídala si s lidmi. Krátce po deváté hodině ráno přijelo do areálu pět inspektorů Oblastního inspektorátu práce pro Královéhradecký a Pardubický kraj na kontrolu. Měli zjistit, zda „fyzické osoby vykonávají práci pro právnickou nebo fyzickou osobu na základě pracovního vztahu". Vyzpovídali oba důchodce, a aniž by oslovili ještě pracovníka odpovědného za areál v době nepřítomnosti majitele Jana Sotony, který ono osudné pondělí z Bartošovic odjel, došli úředníci k „jasnému" závěru. Citujeme: „V daný den pracovali pro kontrolovanou fyzickou osobu (podnikatele Jana Sotonu – pozn. autora) jako pokladní Zdenka Pavlišová, a jako pomocná síla Jan Pavliš (tchýně a tchán zaměstnavatele). Pracovní smlouva ani dohoda o pracovní činnosti nebo dohoda o provedení práce s nimi nebyla uzavřena, neboť jsou rodinnými příslušníky zaměstnavatele. Oba uvedli, že nedostávají žádnou odměnu."

Nic netušící Pavlišovi se totiž kontrolorům v dobré víře pochlubili, jak se cítí potřební, když mohou ještě někomu pomoci, a že to dělají rádi a zadarmo. „Oblastní inspektorát práce rozhodl, že se rodiče mojí ženy dopustili přestupku na úseku zaměstnanosti a uložil každému z nich pokutu ve výši 4000 korun. Celkem tedy musí zaplatit osm tisíc," uvedl podnikatel Sotona. Obvinění se samozřejmě nevyhnulo ani jemu. Jen výše pokuty je „o něco" vyšší. „Protože jsem s rodiči manželky neuzavřel pracovní vztah, porušil jsem zákoník práce a umožnil tak podle zákona o zaměstnanosti nelegální práci, musím za každého zaplatit 250 tisíc korun, tedy dohromady půl milionu," doplnil.

Verdikt inspektorátu oba nemocné důchodce zdrtil a pro podnikatele je taková částka likvidační. Proto se všichni odvolali.

Neoblomný úřad

Případ byl projednáván 27. června v sídle oblastního inspektorátu práce. „Byl jsem poučen o tom, že mám vypovídat pravdivě a nic nezamlčet, abych si nepřivodil trestní stíhání pro trestný čin poškozování cizích práv, pomluvu a křivé obvinění," cituje ze spisu Sotona. Při své obhajobě se odvolával na zdravý rozum, dobré mravy a smysl pro rodinu: „Ústava říká, co je rodina a mně ukládá povinnost starat se o své děti a o rodiče. Pavlišovi jsou rodiče mé ženy, kteří s námi žijí a sdílejí naše starosti a problémy od roku 1989, kdy jsem začal podnikat. A od této doby nám také pomáhají. Když odešli do důchodu, pomáhali nám ve firmách na základě pracovních smluv, ale dnes už je jejich zdravotní stav natolik vážný, že jakákoli oficiální pomoc je v podstatě nemyslitelná."

Pavlišovi měli před několika lety zažádáno o domov důchodců, kam chtěli nastoupit, ale dcera s manželem jim řekli, že je nehodlají nikam odkládat a že se o ně postarají. „Babička prodělala dvě těžké operace rakoviny a prochází chemoterapickou léčbou. Děda je také po několika těžkých operacích a za těchto okolností nemám sílu, abych šel a řekl jim, že už nesmějí do lyžařského areálu chodit. Považoval bych to za velmi nemorální a tuto zodpovědnost si v životě nevezmu na svoje bedra," řekl úředníkům Sotona. Je totiž přesvědčen, že pobyt mezi lidmi může starým manželům jen prospět. „Ničím je neúkoluju, pokud chtějí sami něčím přispět, tak to neohlídám. Oba chodí po areálu, jak chtějí, tchyně je společenský člověk a při jejím zdravotním stavu ani není vhodné, aby byla doma. Tchán, pokud je v areálu, ráno vynese koš, ale na sjezdovky nechodí, protože toho není ze zdravotních důvodů schopen. Proto mi není jasné, jakou nelegální práci tam naši staří rodiče vykonávají," zaznělo při projednávání případu.

Úřad byl však neoblomný a na pokutách trvá. V příštích dnech má proběhnout další jednání, na které se mají kromě Sotony dostavit také Pavlišovi. Ti z toho ale mají už nyní trauma a hrůzu.

Lékařka je v šoku

Ošetřující lékařka obou důchodců Božena Jurašková (55) z Fakultní nemocnice v Hradci Králové je z celého případu v šoku. „Je to neuvěřitelné, jak u nás úřady jednají se starými a těžce nemocnými lidmi. Místo, aby manželé Pavlišovi měli klidné stáří, tak jim úředníci nesmírně přitížili. Stresují se, mají chodit na výslechy a jejich zdravotní i psychický stav se zhoršuje až do depresí." Juraškové to nedalo a na oblastní inspektorát práce zavolala, aby jim situaci vyjasnila. Úřad ale trvá na svém. „Nechápu, proč by měl zeť zakazovat Pavlišovým, aby v areálu dobrovolně a bezplatně trochu vypomáhali a proč by s nimi měl kvůli tomu uzavírat pracovní smlouvu? Vždyť ti lidé by pro svůj zdravotní stav ani nikde zaměstnáni trvale být nemohli." Velmi důležitý pro všechny staré lidi je podle ní také pocit být potřebným, a o ten se úředníci snaží Pavlišovy připravit. „Ano, zákon je jistě zákon, ale při jeho aplikaci musí úředníci používat mozek, odlišovat a posuzovat každý případ individuálně. V EU mají zelenou projekty aktivního stárnutí a čeští úředníci honí důchodce a dělají všechno pro to, aby jim aktivitu ve stáří znemožnili. Kdyby se o tomto případu v unii dozvěděli, byla by to pro naši zemi velká ostuda!" Rozčiluje se lékařka.

Rozum mi to nebere

„Moc se nám v Bartošovicích líbí krásná příroda, rádi si popovídáme s lidmi a v zimě jsme rádi, že můžeme trochu vypomoci dole v lyžařském areálu Honzovi, tedy našemu zeťovi, a naší dceři Zdeňce," vyprávěla nám Zdena Pavlišová. „Pět kilometrů odtud má chalupu i naše druhá dcera, takže jsme tady mezi svými nejbližšími," doplnil ji pan Pavliš.

Lidé mu prý říkají odpadový referent, protože kolem penzionu i v lyžařském areálu uklízí po turistech PET lahve, plechovky od nápojů, papíry a další odpadky. „Mám jen jednu ruku, ale snažím se. Když vidím, že někdo z návštěvníků odhodí nedopalek, tak se pro něj před ním shýbnu, řeknu nahlas: Jé, tady někdo odhodil vajgla, seberu ho a uklidím do koše. Věřte mi, že to už podruhé neudělá," svěřil se nám s úsměvem. „Já zase v areálu trochu zametám sníh u pokladny, a když je zima, tak se jdu ohřát dovnitř. Pokud tam není vedoucí vleku a přijde lyžař, tak mu prodám lístek, nebo uvařím kafe. A ráda si popovídám s lidmi," svěřila se nám žena.

Ona i její manžel se domnívají, že taková praxe díky našim zákonům brzy skončí. „Staří rodiče už nebudou moci jezdit za svými dětmi a jejich partnery, kteří podnikají," krčí rameny. „Ale i pan inspektor s manželkou nebo ministři a poslanci, kteří daný zákon schválili, budou jednou staří. Co kdyby jejich mladí měli třeba autoservis, oni tam přišli na návštěvu, jeho by napadlo zamést trochu na dílně a jí uvařit všem kafe? Mohl by z toho být pro všechny malér!" neodpustil si sarkasmus pan Pavliš a pak už víc se smutkem v hlase dodal: „Víte, odjakživa bylo v rodinách normální, že si mladí se starými pomáhali. Mně to už rozum nebere, co se to dnes děje."

Josef Smola

Ministr Drábek: Chudáčci rodiče jen tak zadarmo pomáhali, ale…

K případu se 29. července v rozhovoru pro server Hospodářských novin IHNED.cz vyjádřil i ministr práce a sociálních věcí Jaroslav Drábek. „Proběhla tam řádná kontrola s určitým výsledkem, byla ukončena. Je možné využít opravný prostředek, je možné další řízení ve věci. Je snadné říci takto zjednodušeně, že někdo pomáhal ve firmě bez nároku na odměnu. Nelegální zaměstnávání ale právě většinou spočívá v tom, že někdo prohlásí, že tam jen tak vypomáhal nebo že se šel naučit klást dlažbu a podobně. Nelze to tedy zlehčovat tím, že někdo jen někomu zadarmo vypomáhal. Pokud někdo pracuje na pracovišti, odvádí práci a nemá k tomu smlouvu, pak nelegálně pracuje. Je třeba posoudit konkrétní případ. Prvoplánové vyjádření do médií, že chudáčci rodiče jen tak zadarmo pomáhali, je sice atraktivní, ale příliš to neodpovídá realitě, kterou my vidíme při kontrolách."

Sdílej článek:
Autor: Redakce
Řemeslné práce - Zaučíme – práce v interiérech 27 000 Kč Přijmeme a zaučíme na stěrkování stěn a podlah v interiéru. Klidná a nenamáhavá práce na HPP po Praze a okolí. Mzda dle šikovnosti a času 28.000-38.000 Kč hrubého (cca 22-28 čistého). Nástup možný ihned. Více info ve firmě "AB Parket", Soběslavská 9, Praha 3 - Vinohrady, 130 00 nebo na telefonu viz kontakt níže. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 19 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič sil. vozidla. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Řidič sil. vozidla - vzdělání nižší střední odborné. Pracoviště Pekárna Srnín. Rozvoz pekařských výrobků na linkách. Podmínkou je řidičský průkaz sk. C + profesní průkaz výhodou. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 19.000,-- - 25.000,-- Kč hrubého, 5 týdnů dovolené, 13. a 14. plat, stravné. Kontakt: telefonicky od 8:00 do 14:00h personální oddělní 380 701 018, personalni@kiii.cz.. Pracoviště: K iii, spol. s r.o.- pekárna srnín, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Ivana Tenklová, +420 380 701 018. Služby - Kadeřník/ce 20 000 Kč Hledáme kadeřnici do salónu Kadostyle poblíž zastávky metra Pražského povstání. Možnost pronajmutí křesla s částečnou klientelou, brigádně.. Záleží na domluvě. Přijmeme i kadeřnice po škole. Více informací na telefonním čísle. Budeme se na Vás těšit.

Doporučené články

Rubriky

Celebrity Nejčtenější celebrity Oblíbené celebrity Cestování Oblíbené destinace Láska a vztahy Zdravý vztah Lechtivé články Příběhy slavných Události slavných Vztahy slavných Recepty Kuchyně pro labužníky Zdravý jídelníček Zajímavosti Zábava a video Pro zasmání Vtipná videa

Keltské horoskopy

Přehled keltských horoskopů Dub   21. 3. (jarní rovnodennost) Topol   1. 5. – 10. 5. … Kaštan   11. 5. – 20. 5. … Jasan   21. 5. – 30. 5. … Habr   31. 5. – 10. 6. … Fíkovník   11. 6. – 20. 6. … Bříza   21. 6. (letní slunovrat) Jabloň   22. 6. – 2. 7. … Jedle   3. 7. – 13. 7. … Jilm   14. 7. – 24. 7. … Cypriš   25. 7. – 4. 8. … Cedr   15. 8. – 24. 8. … Borovice   25. 8. – 3. 9. … Vrba   4. 9. – 13. 9. … Lípa   14. 9. – 22. 9. … Oliva   23. 9. (podzimní rovn.) Líska   24. 9. – 2. 10. … Jeřáb   3. 10. – 11. 10. … Javor   12. 10. – 21. 10. … Ořešák   22. 10. – 31. 10. … Buk   21. 12. (zimní slunovrat)

Západní horoskopy

Přehled západních horoskopů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.

Čínské horoskopy

Přehled čínských horoskopů Krysa   1960, 1972, 1984 … Buvol   1961, 1973, 1985 … Tygr   1962, 1974, 1986 … Králík   1963, 1975, 1987 … Drak   1964, 1976, 1988 … Had   1965, 1977, 1989 … Kůň   1966, 1978, 1990 … Ovce   1967, 1979, 1991 … Opice   1968, 1980, 1992 … Kohout   1969, 1981, 1993 … Pes   1970, 1982, 1994 … Vepř   1971, 1983, 1995 …

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů Vodnář   21. 1. – 20. 2. Ryby   21. 2. – 20. 3. Beran   21. 3. – 20. 4. Býk   21. 4. – 21. 5. Blíženci   22. 5. – 21. 6. Rak   22. 6. – 22. 7. Lev   23. 7. – 22. 8. Panna   23. 8. – 22. 9. Váhy   23. 9. – 23. 10. Štír   24. 10. – 22. 11. Střelec   23. 11. – 21. 12. Kozoroh   22. 12. – 20. 1.