Šíp.deník.cz

Island: Země, v níž se nekrade

Jiný svět, jinak nelze Island stručně zhodnotit.
Jiný svět, jinak nelze Island stručně zhodnotit.
Zdroj: Profimedia.cz
Sdílej článek:

Příroda. Jediné slovo dokonale vystihne pohnutky, které přivádí návštěvníky na ostrov vAtlantickém oceánu, plný sopek, fjordů agejzírů. Ale jen vobdobí léta, protože po zbytek roku působí Island poněkud syrovým dojmem. Čechy ovšem vtéto zemi, kterou pravděpodobně na přelomu 9. a10. století osídlili Kelti aVikingové, zaujme prakticky nulová kriminalita.

Ano, je to tak, krádeže, násilí, další přestupky či dokonce vraždy na Islandu prakticky neexistují. Ostrov má pouhých 317 tisíc obyvatel, znichž polovina žije vhlavním městě Reykjavíku, dalších zhruba 70 tisíc vblízkém okolí azbytek je roztroušený po pobřeží. Smírnou nadsázkou se dá říci, že se všichni znají. Lidé nezamykají domy, auta (vnich klidně nechají klíčky, telefon inotebook na sedačce), akdyž někdo ztratí peněženku, druhý mu ji přinese snad až domů. Zní to neuvěřitelně, ale obyvatelé Islandu opravdu takoví jsou.

Jejich pohodovou náturu dokládá ifakt, že vdobě řádění slavných sopek byli úplně vklidu. Prý čoudily delší dobu, ale žádná znich nevybouchla 200 let, tak si všichni mysleli, že se nic extra neděje. Akdyž se stalo, rozjel se na cestovní byznys. Místní lidé ituristé začali cca za čtyři tisíce korun jezdit sněžnými jeepy na výlety kohnisku. Kromě letového provozu to prý zase takový průšvih nebyl. Prý…

Dominanta Reykjavíku, kostel Hallgrímskirkja

Na Island se dá doletět výhodně například zBerlína za cenu zpáteční letenky cca 8000 korun. Po ostrově se dá pohybovat rovněž letadlem, vzhledem kneobyčejné přírodě je však lepší volbou auto, jímž se dá po dostavbě klíčového tunelu dostat téměř všude apozorovat místa vytvořená vulkanickou aktivitou.

Apoznat život na severu země, kde se mimochodem dá ilyžovat akde si lidé vklidu pasou koně, loví ryby, jen neřeší ekonomickou krizi, která zemí jako takovou pořádně zacloumala. Do hospody místní nepřijdou, protože nemají peníze, akdyž už ano, dají si jedno dvě piva azase jdou. Alkohol je totiž hodně drahý akromě restaurací se dá sehnat jen ve speciálních obchodech. Za ochutnání vedle piva Viking stojí idalší místní speciality. Je libo velrybu, která na talíří vypadá aposléze ichutná spíše jako biftek? Nebo snad papuchalku, což je pestrobarevný pták, kterého jedí jako my vČechách bažanta.

#nahled|https://g.denik.cz/56/67/izvsn2_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/56/67/izvsn2.jpg|Vykoupat se v takové lázni, to je zážitek.#

Apokud má někdo rád adrenalin, může se na Islandu potápět mezi krami ledu. To je velmi oblíbená činnost. Podobně jako návštěvy přírodních parků, vnichž nechybí gejzírové lázně atermální bazény. Ubytování lze také sehnat na potřebné úrovni. Jak by ne, vždyť před rozprášením ekonomiky byli místní ostrované zvyklí kupovat si nové auto klidně každý druhý rok azemě je rozhodně civilizovaná, ikdyž by kdekdo dopředu pochyboval. Ovšem jen zneznalosti…

Tipy na výlet

Reykjavík

Hlavní město ostrova skrývá několik kouzel. Například to, že je skoro celé zelené aneuvidíte vněm mnoho vysokých budov, takže působí trochu jako vesnice. Společně směstečky Kópavogur, Garðabær aHafnarfjördur zde žijí dvě třetiny Islanďanů, kteří se během pátečních asobotních večerů dokážou pořádně odvázat. Dominantou města je kostel Hallgrímskirkja. Podobně nezapamatovatelných názvů je na ostrově nespočet.

Dettifoss

Nejmohutnější vodopád Islandu icelé Evropy. Ve chvílích, kdy taje sníh, chrlí vodu opravdu pořádně. Čtyřiačtyřicet metrů vysoký přírodní úkaz je součástí národního parku Jökulsárgljúfur. Mnozí návštěvníci ovšem tvrdí, že zajímavějším vodopádem je Sellfoss, který se trochu liší od ostatních. Za projití stojí ikaňon Ásbyrgi.

#nahled|https://g.denik.cz/56/67/izvsn3_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/56/67/izvsn3.jpg|Podobných pohledů z výšky na města je mnoho.#

Akureyri

Hlavní město severu. Restaurace, obchody, banky, letiště – nic zde nechybí. Jenže to vše doplňuje dokonalá čistota aokolní krajina. Je hornatá izelená zároveň, plná fjordů ataké vesnic ležících na úpatích hor.

ZAJÍMAVOST

Čas od času na Island připluje na kře zGrónska lední medvěd. Okamžitě je zastřelen. Místní se bojí, že jim ohrozí koně, atak jednají po svém, bez ohledu na práva na ochranu zvířat.

Co dodat? Pro našince nevídané.

KOLIK CO STOJÍ

Zpáteční letenka cca 8000 Kč
Ubytování vReykjavíku cca 750 Kč/noc
Oběd v restauraci od 250 Kč
Pivo cca 120 Kč

Lukáš Vrkoč

Sdílej článek:

Doporučené články

Partnerské horoskopy

Přehled partnerských vztahů